2016 ishte edhe një herë viti më i nxehtë në rekorde

Duket se jemi para ditës Groundhog si filmi amerikan 'Bllokuar në kohë' dhe është që çdo vit pothuajse shkruajmë të njëjtin artikull për të thënë që viti i kaluar ishte ai me më të nxehtët të regjistruar në rekorde.

NASA dhe NOAA kanë njoftuar se 2016 ishte viti më i nxehtë meqenëse kemi rekorde. Ata që ndjekin këtë lloj lajmi do ta dinë që 2016 është duke thyer rekordin që ishte vendosur në 2015, dhe e njëjta mundi taksën e mëparshme në 2014. Me fjalë të tjera, ai 2016 ka qenë viti i tretë radhazi në të cilin temperatura regjistron vitin pas viti

Newsshtë një lajm mjaft negativ që NASA ofron me të dhënat e saj në të cilat mund të zbulohet se temperaturat globale të sipërfaqes ishin 0,99 gradë më e lartë sesa mesatarja e shekullit të XNUMX-të. Dhe ç'është më e keqja është se temperaturat mesatare të sipërfaqes janë rritur me një shkallë që kur të dhënat filluan të regjistroheshin që nga shekulli i XNUMX-të.

Temperaturat globale

Ky ndryshim sipas NASA thotë se është për shkak të dioksid karboni i rritur dhe emisione të tjera të bëra nga njerëzit në atmosferë. Jo vetëm që 2016 ishte një nga vitet më të nxehta të regjistruara, por gjithashtu mbajti tetë muaj me temperaturat më të larta. Me përjashtim të muajit qershor, muajt më të nxehtë vijnë nga 2015 ose 2016.

NASA ka përpiluar një seri të dhënash të temperaturës në video që mund të shihni se po shkojnë në këtë artikull. Videoja shkon që nga viti 1880 dhe fillon të tregojë rritjen e temperaturave sipërfaqësore ndër vite deri në fund të vitit 2016. Një video rrënqethëse që na tregon në mënyrë të përsosur temperaturat me të cilat jemi mësuar me kalimin e viteve madje pa e kuptuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.