Çfarë është energjia gri

  tulla

Shpesh flitet për pushtet mish derri për të treguar se ndikimi mjedisore i një produkti, për shembull, ose i një materiali, nuk është i kufizuar në përbërësit e tij. Në të vërtetë, energjia gri «Energji e mishëruar»Në anglisht, përcakton energjinë që nuk shihet, dhe që përfshihet në të material.

La pushtet mish derri Prandaj korrespondon me sasinë e energjisë së nevojshme për të prodhuar një të mirë industriale ose a material, dhe paraqitet në disa nivele:

 • prodhimit të një produkti ose një materiali;
 • në kohën e ekstraktim të lëndëve të para;
 • në kohën e transportit të këtyre lëndëve të para;
 • në transformimin e materialet kushërinjtë dhe prodhimin e produktit përfundimtar;
 • në kohën e comercialización nga shërbimi;
 • në përdorimin e produktit ose në të shfrytëzim;
 • në kohën e riciklimi.

Energjia gri e a material, pajisjet ose shërbimi, përbëhet nga dy energji gri gjatë gjithë ciklit të jetëgjatësia ose pas saj. Energji gri e pa rinovueshme, domethënë a pushtet të përpunuara (kontributi i energjisë së nevojshme në proceset e prodhimit dhe mirëmbajtjes gjatë ciklit jetësor) me origjinë jo të rinovueshme, dhe pushtet mish derri i rinovueshëm, domethënë një energji e përpunuar me origjinë të rinovueshme.

Më shumë informacion - Pylli i parë vertikal në botë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.