Çfarë është aerotermia?

Aerotermia konsiston në përdorim të energjisë që përmbahet në ajrin përreth nesh. Kjo energji vazhdimisht rinovohet nga energjia diellore e marrë nga korja e tokës, duke e kthyer ajrin në një burim të pashtershëm të energjisë.
Kjo përdorim është bërë nga pompat e nxehtësisë aerotermale, kryesisht për sistemet e ngrohjes dhe për prodhimin e ujit të ngrohtë sanitar me temperaturë të lartë.

aerotermale

Pompat e nxehtësisë aerotermale, ndryshe nga pompat e nxehtësisë konvencionale ajër në ujë, janë projektuar dhe ndërtuar për energji maksimale nga ajri i jashtëm në kushte klimatike shumë të rënda, si në dimër ashtu edhe në verë.

Falë mbivlerësimit të përbërësve të tij, ata janë në gjendje të kapin më shumë energji nga jashtë. Ata gjithashtu kanë një kompresor të projektuar posaçërisht që lejon arrijnë temperaturat e punës mbi 60ºC. Kjo veçanti i bën ata të përshtatshëm për të zëvendësuar kaldaja në sistemet e ngrohjes konvencionale ose si një burim i prodhimit të ACS (Uji i nxehtë sanitar) gjatë gjithë vitit.

Zhvillimi i pompat e nxehtësisë aerotermale bën të mundur që ato të jenë një alternativë ndaj sistemeve konvencionale të ngrohjes. Duke pasur parasysh këto, procesi i instalimit dhe fillimit është më i thjeshtë dhe më i sigurt dhe kërkesat për mirëmbajtje të këtij lloji të pajisjeve janë shumë të ulëta.

Instalimet e nxehtësisë aerotermale nuk varen nga a depozitimi i karburantit që duhet të rinovohet në mënyrë periodike ose lidhje specifike, dhe vendndodhja e makinerive nuk kushtëzohet nga oxhaqet ose prodhimi i gazrave me djegie.

Një instalim modern i ngrohjes me pompa nxehtësie aerotermike , na lejon të kombinojmë sistemet e ngrohjes me temperaturë të ulët me prodhimin e njëkohshëm të DHW në kushtet e duhura higjienike dhe me një dizajn të mirë instalimi, me të njëjtin sistem për të kryer ftohjen në verë pa humbur pjesën tjetër të kapaciteteve.
Kostot totale të funksionimit të pompave të nxehtësisë aerotermale janë një nga më të ultat e sistemeve të ngrohjes dhe për shkak të përdorimit të tyre të shkëlqyeshëm të energjisë ato kontribuojnë në një zvogëlimi i niveleve globale të CO2.

Spanja nuk ul emetimet e CO2

 • Makineritë aerotermale janë pompa nxehtësie të gjenerata e fundit e dizenjuar për të siguruar ftohje në verë, ngrohje në dimër dhe, nëse dëshironi, ujë të nxehtë gjatë gjithë vitit.
 • Energjia aerotermale, kur punon në ngrohje ose ujë të nxehtë, nxjerr energjinë që përmban ajri i jashtëm, madje edhe me temperaturat nën zero dhe e transferon atë në dhomë ose ujë çezme.
 • Në varësi të cilësisë së pajisjeve dhe vlerësimit të energjisë së saj, ne sigurojmë më shumë energji në ngrohje për çdo kWh të energjisë elektrike të konsumuar. Për një njësi me 4,5 performancë ngrohje, ne ofrojmë 4,5 kW energji ngrohëse për çdo kW energji elektrike të konsumuar. Prandaj 78% e energjisë së ofruar është falas.

Aerotermi është një energji e pastër.

 • Nuk digjet asgjë për të ngrohur. Nuk lëshon tym. Nuk prodhon djegie në nivel lokal.
 • Shtë një teknologji që bashkon energjinë elektrike, mekanikën dhe kimikatet për të përfituar nga energjia e ajrit të jashtëm. Përdorni cikli i ftohjes direkt në ftohje dhe inversi, pompë nxehtësie, në ngrohje dhe ujë të nxehtë.
 • Në përputhje me traktatin e klimës së Parisit 2016, miratuar nga më shumë se 170 vende, ne mund të pohojmë se, në të ardhmen, energjia aerotermale do të jetë ngrohja e vetme dhe një nga çelësat në dekarbonizimin e aktivitetit njerëzor.
 • Nxehtesia aerotermi është i qëndrueshëm. Pompa e nxehtësisë është e rinovueshme.

Aerotermia është kursim.

 • Energjia që tërhequr nga ajri është i lirë.
 • Ju paguani vetëm për konsumin e energjisë elektrike, e cila mund të jetë vetëm 22% e energjia kontribuoi për një makinë me një rendiment prej 4,5 (siç është Estia Gamma e Toshiba).
 • Falë këtij konsumi të ulët dheenergjik ndaj gazit, naftë, karburant, propan, pelet ..., është tashmë zgjidhja e energjisë në ndërtesat e zyrave, aeroportet, kinematë, klinikat dhe çdo lloj biznesi apo ndërtese publike.
 • Energjia aerotermale është tashmë një realitet si një sistem ngrohje dhe ftohje në shtëpi, gjithashtu në ujë të ngrohtë shtëpiak (DHW).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.