Çfarë është konsumi i përgjegjshëm

Çfarë është konsumi i përgjegjshëm

Kur bëhet fjalë për ruajtjen e mjedisit, konsumi i përgjegjshëm është një faktor themelor nga ana e shoqërisë. Ne e kuptojmë konsumin e përgjegjshëm si një qëndrim të konsumatorëve dhe përdoruesve, që do të thotë konsum i ndërgjegjshëm dhe kritik, i cili mund të përdorë në mënyrë efektive burimet në dispozicion kur blejmë produkte ose marrim me qira shërbime dhe në shtëpi.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është konsumi i përgjegjshëm, cila është rëndësia dhe karakteristikat e tij.

Çfarë është konsumi i përgjegjshëm

konsumi i përgjegjshëm

Përveç kuptimit të të drejtave të tyre, konsumatorët dhe përdoruesit përgjegjës udhëhiqen gjithashtu nga standardet sociale dhe mjedisore në mënyrë që të krijojnë një mjedis të favorshëm për të gjithë dhe të sigurojnë konsum me ndikim minimal në mjedis. Qëllimi është të përmirësohet jeta në këtë planet. Kontribuoni në cilësinë e jetës së njerëzve në botë dhe të brezave të ardhshëm.

Konsumi i përgjegjshëm bazohet në dy maksima, domethënë, konsumoni më pak dhe ajo që konsumojmë është sa më e qëndrueshme dhe mbështetëse. Ky qëndrim është vendosur si një nga parimet udhëheqëse të politikave publike në "Ligjin e Autonomisë së Andaluzisë". Baza ligjore për konsum të përgjegjshëm dhe prodhim të qëndrueshëm mund të gjendet në nenet 191 dhe 193 të Traktatit Operacional të BE -së.

Blerja nënkupton plotësimin e nevojave ose dëshirave, por gjithashtu aktivizon një sërë procesesh ekonomike, sociale dhe mjedisore. Në këtë kuptim, ta bësh këtë me përgjegjësi do të thotë të blesh atë që është e konsumueshme dhe çfarë nuk është; cila është disponueshmëria jonë e vërtetë ekonomike dhe më pas zgjedhim produktet, jo vetëm për çmimin apo cilësinë e tyre, por edhe sepse ato respektojnë mjedisin sepse kompanitë që i prodhojnë drejtohen nga parimet e të drejtave të njeriut dhe drejtësisë sociale.

Përveç kësaj, konsumi i përgjegjshëm është një qëndrim që mund të ushtrohet edhe në shtëpi dhe në zakonet e jetës. Në kujdesin dhe përmirësimin e mjedisit, qytetarët duhet të brendësojnë përgjegjësitë e tyre si individë. Gjestet e thjeshta si kursimi i energjisë elektrike, nxehtësisë, ujit ose karburantit mund të përmirësojnë cilësinë e jetës në komunitet.

tipare kryesore

Çfarë është konsumi i përgjegjshëm dhe për çfarë shërben?

Pasi të dimë se çfarë është konsumi i përgjegjshëm, le të shohim se cilat janë karakteristikat kryesore të tij:

 • Kjo është një bërë të ndërgjegjshëm sepse është e paramenduar, duke vënë lirinë e zgjedhjes para reklamës dhe duke imponuar presionin e modës.
 • Është e rëndësishme sepse pyet për kushtet shoqërore dhe ekologjike në të cilat prodhohet produkti ose shërbimi.
 • Ethshtë etike, dhe bazohet në vlera të tilla si përgjegjësia, kursimi si një alternativë ndaj mbeturinave dhe konsumizmit ose respektimi i të drejtave të prodhuesve dhe mjedisit.
 • Është ekologjike dhe shmangni humbjen e burimeve natyrore, sepse prodhimi masiv do të zvogëlojë mjedisin.
 • Shtë e shëndetshme sepse inkurajon një mënyrë jetese të bazuar në një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe blerjen e produkteve cilësore që respektojnë mjedisin.
 • Sustainableshtë e qëndrueshme, sepse zvogëlimi i konsumit të panevojshëm mund të përmirësojë cilësinë e jetës në planet dhe ekuilibrin mjedisor, dhe do të prodhojë më pak mbeturina.
 • Shtë mbështetëse, meqenëse është i bashkuar me popujt e tjerë dhe brezat e ardhshëm, sepse të drejtat e të parëve respektohen dhe të drejtat e këtyre të fundit janë të garantuara.
 • Es shoqërore të drejtë sepse bazohet në parimet e mosdiskriminimit dhe mosshfrytëzimit.
 • Ajo ka fuqinë e ndryshimit shoqëror. Konsumatorët kanë aftësinë për të transformuar sjelljen e pastër të konsumatorit në sjellje të vërtetë qytetare. Në këtë mënyrë, përmes gjesteve të përditshme, është e mundur të kontribuoni në ndryshime të rëndësishme në rregullat dhe modelet e prodhimit dhe konsumit shoqëror.
 • El pushteti publik ka përgjegjësinë për të formuluar norma për ta bërë ekonominë të qëndrueshme, për të mbështetur dhe respektuar të drejtat e njeriut, por zgjedhja ose mënyra e papërgjegjshme e konsumit është konsumatori individual.

Konsumi i përgjegjshëm në shoqëri

kujdesin e mjedisit

Mënyra se si ne konsumojmë është shkaku dhe rezultati i shumë problemeve mjedisore me të cilat përballet planeti sot: shpyllëzimi, pushtimi plastik, ndryshimi i klimës dhe humbja e biodiversitetit, kështu që ne marrim vendime të vogla se çfarë të hamë, ku të blejmë ose sa. Çdo ditë. Shtë më e rëndësishme sesa mendojmë.

Kompanitë kanë një përgjegjësi e rëndësishme në parandalimin e burimeve të ndotjesSidoqoftë, ata po vënë bast nëse do të vazhdojnë të bëjnë të njëjtën gjë sepse kjo është pikërisht ajo që duan konsumatorët e tyre.

Standardet bazë për konsum të përgjegjshëm janë: tregtia lokale, emetimet e ulëta të dioksidit të karbonit (CO2), distanca e ngushtë midis prodhuesve dhe konsumatorëve; proceset e prodhimit që respektojnë mjedisin, ata përdorin zero ose minimale inpute kimike, promovojnë biodiversitetin dhe mbrojnë tokën. tregti të drejtë dhe me përgjegjësi shoqërore, duke garantuar respekt për kulturën, kushte të mira pune dhe procese vendimmarrëse gjithëpërfshirëse dhe demokratike në marrëdhëniet e biznesit bazuar në transparencë.

Vendimet dhe ndërgjegjja

Sa herë do t'i marrim parasysh të gjitha këto para blerjes? Sa shpesh na pëlqen të bëjmë dyqane ushqimore në tregun lokal për të mbështetur ekonominë familjare ose rrjetin e fermerëve? Ne kontrollojmë nëse produkti nuk përmban plastikë të disponueshme, a preferojmë dyqanet me shumicë? A na intereson nëse produktet që blejmë prodhohen në kurriz të shfrytëzimit të tepërt të burimeve natyrore dhe madje edhe njerëzve më të varfër në vend?

Këto vendime bëjnë dallimin midis një sistem i përgjegjshëm prodhimi i bazuar në nevojat reale të popullsisë dhe një sistem prodhimi në kurriz të zhvillimit të pasurive natyrore, kultura dhe puna e njerëzve që jetojnë në zonat rurale ose kushtet më të varfra të jetesës.

Ne duhet të reflektojmë mbi këto situata më shpesh, kuptojini ato, verifikoni se cilat alternativa më miqësore me mjedisin ekzistojnë dhe filloni të ndryshoni vendimet tona, sepse kjo korrespondencë midis vendimeve të korporatave dhe vendimeve të blerjes zbulon fuqinë e konsumatorëve.

Siç mund ta shihni, është në dorën tonë të jemi në gjendje të bëjmë një konsum të saktë të përgjegjshëm për të dëmtuar mjedisin minimal në jetën tonë të përditshme. Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për atë që është konsumi përgjegjës dhe rëndësinë që ka për ruajtjen e mjedisit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.