Speciet e pemëve urbane dhe aftësia e tyre për të thithur CO2

L emetimet e dioksidit të karbonit Ato janë shqetësim për qytetet dhe po kërkohen mënyra për të zvogëluar ose thithur këtë ndotës.

La Junta de Andalucía dhe Universiteti i Seviljes janë duke punuar në projektin e quajtur "Pyjet sipas qyteteve". E cila konsiston në marrjen e një zone publike të qytetit dhe mbjelljen e një numri të konsiderueshëm pemësh dhe bimësh për të formuar një masë pyjore urbane me të Speciet vendase që thith dioksidin e karbonit.

Wasshtë hetuar se cilat janë speciet për të cilat kishin aftësinë më të madhe thithin CO2 dhe u konkludua se pemë të tilla si limoni, portokalli i hidhur, vreri dhe dafina janë ato me sekuestrimin më të lartë të CO2. Sa i përket shkurreve, ato më efikase janë oleander, ligustrina, livando dhe palma.

Përdorimi i këtyre specieve në zonat urbane jo vetëm që do të përmirësojë cilësia e ajrit pasi që filtron grimcat dhe ndotësit, por ato gjithashtu do të arrijnë një përmirësim estetik dhe peizazh të qyteteve, ata do të jenë në gjendje të thithin më shumë ujë kështu që ndihmon në parandalimin e përmbytjeve, rregullimin e temperaturës së mjedisit, zvogëlimin e zhurmës, ndër përfitimet e tjera.

Estimatedshtë vlerësuar se 2000 pemë me një kapacitet të lartë për të thithur CO2 mund të sekuestrojnë 160 tonë dioksid karboni në vit, që është shumë për një qytet. Nëse kësaj i shtohet zvogëlimi i ndotjes nga automjetet dhe industritë, një përmirësim i dukshëm në mjedis.

L mbytet CO2 natyrore Ato janë shumë të domosdoshme, por nuk mjafton nëse emetimet nuk zvogëlohen dhe veprime të tjera kryhen.

Disa komuna në Andaluzi po zbatojnë projektin pyje nga qytete për të përmirësuar cilësinë e jetës së banorëve të saj dhe për të bashkëpunuar në luftën kundër ndryshimi i klimës.

Këto lloj veprimesh janë të dobishme dhe në përgjithësi lejojnë që ato të replikohen në të tjera, kështu që është një mënyrë për të promovuar veprime konkrete për të zvogëluar emetimet e CO2 në nivel lokal.

BURIMI: Ecoticias


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   patricia padilla dijo

    Çdo gjë që është mjedisi, natyra, parandalimi i katastrofave, agriltura për mua është magjepsëse, qeniet njerëzore nuk mbarojnë kurrë së mësuari. Shënim i shkëlqyeshëm.