Sektori i turizmit dhe energjitë e rinovueshme

El sektori i turizmit përfshin hotele, hostele, mjete transporti, shëtitje dhe aktivitete në natyrë, etj.

Ky sektor është një nga përpjekjet më të mëdha që bëhen për të përfshirë energjinë e rinovueshme në aktivitetet e tij si dhe për të zvogëluar ndikimin e tij në mjedis. Me siguri sepse ata janë ata që kanë nevojë për këtë natyrë vazhdojnë të jenë tërheqës dhe të shëndetshëm për të vazhduar punën, pasi që nëse ndryshohet ose shkatërrohet, interesi turistik përfundon.

Nga zinxhirët e mëdhenj të hoteleve që po angazhohen për të pastruar energjinë përmes projektimit ose rinovimit të objekteve për t'i përshtatur ato me teknologjinë e pastër. Edhe bujtina të vogla apo prona të vendit i përfshijnë ato në aktivitetet e tyre.

Gjithnjë e më shumë turistë kërkojnë që ata të jenë ekologjikë. Për më tepër, përparësia e madhe që kanë shumë prej këtyre ndërmarrjeve turistike është se ato janë të vendosura në zona me kushte shumë të favorshme mjedisore dhe klimatike për të përdorur energjia nga dielli, era, deti, biomasa, etj për të përmbushur kërkesat tuaja për energji në një mënyrë të qëndrueshme dhe të pastër.

Sektori i turizmit jo vetëm që mund të ulë kostot e tij të energjisë elektrike, gazit, etj. por për të përmirësuar infrastrukturën e saj përmes vetë-furnizimit të energjisë me energji të pastra, por gjithashtu përmirëson cilësinë e jetës së komuniteteve afër.

Çdo ndërmarrje e turizmit që kryen aktivitetet e saj në një mënyrë të përgjegjshme për mjedisin do të arrijë një imazh pozitiv dhe do të gjenerojë një rritje të numrit të turistëve të interesuar për të. turizëm i qëndrueshëm.

Possibleshtë e mundur të zhvillohen aktivitete njerëzore që janë ekonomikisht fitimprurëse dhe që respektojnë natyrën, por është e nevojshme të kërkohet teknologji efikase, sisteme dhe forma të punës që janë më pak të dëmshme për mjedis.

Përdorimi i energji e rinovueshme Në sektorin e turizmit, ai mund të ndihmojë si kompanitë e mëdha në sektor, ashtu edhe bizneset e vogla lokale.

Mbështetja e kompanive që kanë një sjellje të përgjegjshme për mjedisin është një mënyrë për të kontribuar gjithashtu në përmirësimin e mjedisit, uljen e ndotjes dhe luftën kundër ndotjes. ndryshimi i klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.