Riciklo pelenat dhe prodho biogaz

L pelenat e disponueshme Ato janë një problem serioz për shkak të sasisë së mbeturinave të prodhuara nga ky element.

Vlerësohet se një foshnjë ka nevojë për 6000 pelena në 24 muajt e parë të jetës afërsisht. Për këtë arsye miliona dhe miliona pelena hidhen në planet.

Përballë këtij realiteti, kompania franceze Suez Environnement po kryen programin pilot të quajtur Happy Nappy, i cili synon të ricikloj ata pelena të përdorura y prodhojnë energji, plehrash dhe materiale të tjera për ripërdorim.

Pelenat nuk janë një mbetje e lehtë për t’u ricikluar, sepse nga njëra anë ka ato mbetje organike të foshnjës dhe nga ana tjetër përbërësit dhe materialet plastike që përbëjnë pelenën.

Kështu që ju duhet të ndani secilën pjesë që më vonë të jeni në gjendje t'i ricikloni ato në mënyrë korrekte.

Procesi fillon me thërrmimin për të qenë në gjendje të veçojmë secilën pjesë dhe më pas të kryejmë një trajtim të përshtatshëm.

Mbetjet organike pastrohen dhe përdoren gjenerojnë biogaz dhe plehrat për bujqësi.

Pasi që plastikat e ricikluara mund të ripërdoren për të bërë produkte të tjera.

Veryshtë shumë e rëndësishme të ndihmoni kompanitë e interesuara për riciklimin e produkteve komplekse siç janë pelenat, pasi që nëse arrijnë një proces dhe teknologji efikase dhe fitimprurëse, një problem serioz i mbeturinave mund të zgjidhet.

Pelenat janë një problem në të gjithë botën, në shumicën e vendeve ato hidhen në mënyrë të pahijshme dhe pa trajtim, pasi ato janë varrosur në deponi ose janë djegur të dyja format janë shumë ndotëse.

Kjo iniciativë e riciklimit të pelenave dhe prodhimit të energjisë në të njëjtën kohë është një ide me të vërtetë e qëndrueshme që mund të zvogëlojë sasinë e humbje në mbarë botën.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që prodhuesit e pelenave të përdorin përbërës dhe përbërës të biodegradueshëm që janë më të lehtë për t’u ricikluar për të favorizuar rivendosjen e tyre në një proces prodhimi.

BURIMI: Shumë interesant


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   maria dijo

    Jam i interesuar të di më shumë dhe të lidhem me pelenën e lumtur