Çfarë mund të marrim në pikat e pastra

Pika të pastra

E-mbeturinat Clean Point në SH.B.A.

Të gjithëve na është paraqitur problemi i si të hidhni gjërat e vjetra që kemi në dhomën e magazinimit për vite pa e ditur me siguri se çfarë të bëjmë me ta, një ditë të bukur vendosëm mendjen dhe i hodhëm në kontejner ndërsa ende dëgjonim "zërin e ndërgjegjes" që na tregon se po e bëjmë gabim, se po ndotim mjedisin.

Nëse jeni një ose një nga ata që vendosin duart mbi kokë, dijeni se ka zgjidhje. Së pari janë kontejnerët klasikë të verdhë, jeshil dhe blu për letër dhe karton, qelq dhe paketim. Nëse nuk ka asnjë në lagjen ose urbanizimin tuaj, mund të shkoni në Këshillin e Qytetit dhe ta raportoni, aktualisht Këshillat e Qytetit që nuk riciklojnë penalizohen me gjobë.

Nëse "vazot" tuaja nuk janë brenda grupit të mbetjeve urbane që përmenda më herët, ju përsëri keni alternativën e "pikat e pastra»Fikse ose mobile ku mund të lini një lloj të caktuar mbeturinash që në mënyrë efektive dhe si tonat ndërgjegjësimi për ruajtjen Na tregon se nuk duhet ta lëmë në enën normale ose në ato të riciklimit.

Janë mbeturina që nga natyra e përbërësve të saj janë shumë toksike dhe ato duhet të eliminohen në impiante të veçanta ose mund të ndjekin gjithashtu një zinxhir të reciclaje Dhe të jetë ripërdorur nga njerëz ose institucione të tjera, të tilla si kompjuterë dhe celularë.

Mbeturinat që mund të çojmë në një pikë të pastër janë:

-  Bateritë dhe BateritëPërbërësit e tij, veçanërisht merkuri, janë shumë ndotës.

- Kontejnerët ilaçe, ato riciklohen, mundësisht, në pikën e pastër të SIGRE në barnatore.

- Mbetje të vogla metali të tilla si tigan ose tenxhere.

- televizionet y monitoron, plastika, qelqi dhe metali janë të ndara.

- pajisje, materialet janë të ndara dhe të dyja, plastika dhe metali riciklohen.

- Vajra gatimi, riciklohen për të bërë bionaftë.

- Vajra motorike, përdoren si bazë për lubrifikantët.

- CD dhe DVD, riciklohet plastika.

- Ropa, çarçafë, peshqirë dhe të gjitha tekstileNëse janë në gjendje të mirë, ato dhurohen në fondacione bamirësie, ashtu si këpucët.

- Rrezet X, kripërat e argjendit dhe elementët e tjerë janë rikuperuar.

- Mobilje, mbeturinat, copëz, dru, duhet të përdorni shërbimin e mbledhjes së Bashkisë.

- Aerosole, përbërësit e tij janë të ndara, paketimi riciklohet.

- Bojra dhe tretës, elementet ndahen dhe kontejnerët riciklohen.

- Mbeturinat elektronike si kompjutera y i lëvizshëm ato janë të ndara dhe 90 përqind të përdorura. Ata që punojnë mirë (80%) dhurohen dhe ripërdorur dhe ato që nuk riciklohen nga fabrikat e celularëve. Ato ndahen në plastikë dhe metale (përmban plumb dhe kancerogjenë të tjerë), gjithashtu përmban metale të çmuara.

-  Fishekë boje, plastika rimbushet ose riciklohet.

- Llamba fluoreshente, metali dhe qelqi riciklohen, pluhuri i merkurit rikuperohet.

- Kabllot, plastika dhe metalet ndahen dhe riciklohen.

Në të gjitha qytetet e Spanjës ka pika të gjelbërta. Në faqen e internetit të OCU ka një gjetës i pikave të gjelbërta ku mund të lokalizoni më afër shtëpisë tuaj. Wiseshtë e mençur të thuash që secila pikë e pastër ka të vetat standardet, kështu që është më mirë të telefononi përpara për të parë çfarë marrin dhe çfarë jo.

Ne i kthejmë artikujt vijues atje ku i kemi blerë: goma dhe syze. Shiringat e insulinës sillen në qendrën shëndetësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Viviana dijo

    Pyesni, a merrni dyshekë?