EthicHub dhe projektet e tij investuese me ndikim të trefishtë: mjedisore, sociale dhe ekonomike

EthicHub, projekte investimi mjedisore

Fitoni përfitime nga projekte bashkëpunuese, promovojnë bujqësia e qëndrueshme dhe zgjeroni akses në financim tek ato komunitete ku nuk arrin, janë disa nga propozimet kryesore që startup-i spanjoll EthicHub ofron për investitorët. Ato janë shenja dalluese e një projekti investimi fitimprurës, por jo të përjashtuar nga ndërgjegjësimi social dhe mjedisor.

Kjo formë investimi mund të përshkruhet si një model fitues në të cilin fitojnë të gjithë: investitorët privatë arrijnë një rentabilitet prej rreth 6-8%, ndërsa kompanitë dhe komunitetet që marrin kredi marrin financimin që u nevojitet për të ruajtur aktivitetin e tyre dhe për të siguruar mënyrën e tyre të jetesës.

Ndikimi në mjedis dhe bujqësia e qëndrueshme

Investime në projekte vendore

Nga ndikimi i trefishtë i projekteve EthicHub (ekonomik, social dhe mjedisor), ky i fundit është ndoshta më pak i dukshëm, megjithëse është po aq i rëndësishëm sa dy të tjerët.

Për ta vlerësuar siç duhet këtë, fillimisht duhet të kuptojmë strukturën dhe karakterin e këtyre kulturave, gjithmonë të vogla në përmasa dhe të integruara në natyrë, me ritmet e së cilës ato ndërveprojnë. Të vetëdijshëm për rëndësinë e mjedisit në të cilin ata zhvillojnë aktivitetin e tyre, fermerët praktikojnë një bujqësi që respekton faunën dhe florën lokale, diametralisht i kundërt me atë të monokulturave të mëdha dhe llojeve të tjera të shfrytëzimit, përgjithësisht të dëmshëm për mjedisin.

Në fakt, kur i hedhim një vështrim të ndryshëm Projektet EthicHub, zbuluam disa të dedikuara ekskluzivisht pastrimi i tokës pyjore dhe kontrolli i barërave të këqija, ndër të tjera. Këto janë aktivitete thelbësore për të ruajtur ekuilibrin e nevojshëm midis aktiviteteve bujqësore dhe mjedisit natyror në të cilin ato zhvillohen.

Projektet në të cilat merr pjesë EthicHub sillen rreth kultivimit të kafesë, megjithëse planet e saj në të ardhmen përfshijnë synimin për t'u hapur në tregje të tjera. Në këtë mënyrë, fermerët vendet në zhvillim si Brazili, Honduras ose Meksika Ata mund të tregtojnë produktet e tyre në tregjet ndërkombëtare në një mënyrë të qëndrueshme.

Teknologjia Blockchain, në bazën e gjithçkaje

Por e gjithë kjo nuk do të ishte e mundur pa ndihmën e Teknologjia Blockchain, e cila realisht lejon që këto mikrokredi të përpunohen menjëherë dhe me shpenzime menaxheriale dhe komisione prej vetëm 1%. Një përqindje e pranueshme, shumë më e ulët se ajo e aplikuar nga ndërmjetësit financiarë konvencionalë (bankat, institucionet e kreditit, etj.).

Falë EthicHub, kushdo nga kudo në botë mund të marrë një hua që shkon për komunitetet bujqësore. Nuk është e nevojshme të operohet me cryptocurrency, megjithëse kjo është mënyra më e rekomanduar për të përfituar sa më shumë nga ky sistem. Në fakt, rreth EthicHub ka një komunitet të shkëlqyeshëm për të ndarë informacione, për t'iu përgjigjur pyetjeve tona dhe për të mësuar më shumë rreth kësaj bote.

Një aspekt themelor për funksionimin e këtij ekosistemi financiar është Fondi i Kompensimit, rrjeti i sigurisë që kanë investitorët. Një zgjidhje për rastin e supozuar se një projekt nuk funksionon fare mirë dhe ekziston rreziku i humbjes së investimit. Shkurtimisht, një rrjet sigurie e besueshme që për fat të mirë nuk ka qenë e nevojshme të përdoret.

Një përqindje prej 4% e çdo investimi shkon për të ushqyer atë fond. Një mekanizëm që garanton se investitori do të rikuperojë gjithmonë, në minimum, paratë e marra hua.

Token Ethix, kontribut kolateral

ethix token menaxhimi mjedisor

Përveç kësaj, Çdo investitor mund të blejë argumentet Ethix pavarësisht nëse merrni pjesë në projektet investuese të EthicHub apo jo. Ky është një tjetër element, jo më pak i rëndësishëm, që kontribuon në mundësinë e ofrimit gjithmonë të rrezikut të moderuar për investitorët.

Ky opsion, i njohur si sigurimi i kolateralit, është unnjë mënyrë indirekte për t'u bërë garantues i prodhuesve të vegjëls. Një mundësi shumë interesante për ata investitorë të kriptove që janë gjithmonë në kërkim të mundësive të reja.

Dhe pikërisht në këtë pikë duhet të theksojmë të tjera nga virtytet e mëdha të këtij sistemi: të transparencës. Çdokush mund të vendosë çelësin publik të portofolit të komuniteteve bujqësore në një eksplorues blloku për të kontrolluar sasinë e Ethix të depozituar atje si kolateral.

EthicHub, një projekt për të ardhmen

Në një kohë shumë të shkurtër, EthicHub ka mundur të realizojë projekte të shumta me ndikim ekonomik, social dhe mjedisor, duke ofruar gjithashtu përfitim të mirë për shumë investitorë të vegjël në mbarë botën.

Nismat e tyre tashmë janë vlerësuar me shumë çmime dhe çmime. Në fund të fundit, megjithëse projektet e financuara kanë një shtrirje lokale ose rajonale, ideja që qëndron në themel të të gjithave është të përpiqemi të zgjidh një problem në nivel global.

Duke parë të ardhmen e afërt, EthicHub synon të jetë në gjendje zbatimin e këtyre zgjidhjeve në shumë vende të tjera dhe në kontinente të tjera. Një sfidë ambicioze dhe komplekse, por e bazuar në një bazë realiste dhe mbi të gjitha e denjë për t'u njohur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.