Panele diellore: Gjithçka që duhet të dini për të

panele diellore

Ndoshta keni dëgjuar për panelet diellore, megjithatë, kjo nuk është diçka që ne e shohim shpesh dhe shumë pak njerëz e dinë me të vërtetë se si funksionojnë. Në këtë postim do të shqyrtojmë gjithçka që duhet të dini panelet diellore, si funksionojnë dhe cilat janë përfitimet e tyre. Le të fillojmë.

Çfarë janë panelet diellore fotovoltaike?

Panelet diellore veprojnë si ndërmjetës për përdorni rrezet e diellit për energji. Ata konvertojnë rrezatimin e diellit falë efektit fotovoltaik, përmes një morie qelizash, të quajtura qeliza fotovoltaike.

llojet e paneleve diellore

Si funksionojnë qelizat fotovoltaike?

Duke e lidhur këtë qelizë diellore me një qark elektrik dhe në të njëjtën kohë duke marrë rrezatim diellor, kjo do të prodhojë një ngarkesë elektronesh e cila do të fillojë të qarkullojë dhe të gjenerojë një ngarkesë aktuale.

Sa lloje të qelizave fotovoltaike ka?

Aktualisht, ka shumë lloje të qelizave fotovoltaike. Shumë prej tyre ndryshojnë sipas përbërjes ose natyrës së tyre.

Këtu më poshtë do të bëjmë një krahasim midis qelizave fotovoltaike të silikonit shumëkristalor dhe qelizave kristalore të silikonit.

  • Silikoni shumëkristalor: Qelizat e silikonit shumëkristalor janë shumë të mira në performancë, megjithatë, është pak më e ulët se silikoni kristalor, kjo reflektohet qartë në ndriçim të ulët. Këto dallohen pasi janë më të lira se silikoni kristalor.
  • Silic kristalor: Këto qeliza kanë një çmim shumë më të lartë se ato të përmendura më sipër, që do të thotë se përdorimi i tyre nuk është aq i zakonshëm. Edhe pse çmimi i tij është më i lartë, po ashtu është edhe performanca dhe cilësia e tij.

Cilat janë përfitimet e përdorimit të paneleve diellore?

avantazhet e paneleve diellore

Nga Imagine Energy, e para Kompani 100% e energjisë diellore nga SpanjaPërdoren formula inovative të vetëkonsumit të energjisë, duke nxitur rritjen e energjisë diellore të rinovueshme 100% të përkushtuar ndaj mjedisit. Në këtë mënyrë zvogëlohet varësia nga energjia që është ndotëse (si p.sh. gazi). Falë zgjidhjeve të tilla si ato të Imagina Energy, familjet ose kompanitë që vendosin të instalojnë panele diellore janë në gjendje të gjenerojnë energjinë e tyre nga një burim natyror i pashtershëm siç është dielli.

Pse këshillohet përdorimi i këtyre paneleve?

Kjo është një mundësi e shkëlqyer për të aplikuar si në shtëpi ashtu edhe në kompani, pasi është diçka që mund të jetë plotësisht e aksesueshme dhe që gjeneron kursime të mëdha në faturën e energjisë elektrike, veçanërisht për kompanitë.

Përveç kësaj, është një ndihmë e madhe për t'u kujdesur për mjedisin, falë faktit se energjia që gjeneron është 100% e krijuar nga rrezatimi diellor. Aktualisht po kryhen hetime të ndryshme për të përmirësuar sistemin dhe për të bërë që kjo teknologji e re të japë rezultate më të mira çdo ditë që kalon dhe të jetë shumë më efektive se sot.

Padyshim që teknologjia është në rrugën e evoluimit dhe pas pak vitesh metodat tradicionale të gjenerimit të energjisë do të braktisen për të përdorur këto mekanizma të rinj që përveçse janë shumë të dobishme për njerëzit, ndihmojnë shumë në luftën kundër ndotjes. Me këtë postim, ju mund të kuptoni gjithçka rreth paneleve diellore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.