Përfitimet e biogazit

Biogazi është një mënyrë ekologjike për të gjeneruar gaz. Prodhohet nga dekompozimi i mbetjeve ose lëndës organike. Teknologjia e nevojshme për të qenë në gjendje të prodhojë biogazit i quajtur biodigester dhe është mjaft e thjeshtë pasi që përbëhet nga një dhomë ku përfshihen dhe shtohen mbeturinat organike si mbetjet e ushqimit, të lashtat, plehu, etj. bakteret anaerobe cilat janë ato që degradojnë materien që bëhet pas një kohe metan.
Ky gaz mund të përdoret për ngrohje, gatim dhe aktivitete të tjera të tilla si gaz natyror.
Avantazhi është se ju lejon të zvogëloni sasinë e mbeturinat e ngurta komunale, nuk gjeneron efekt serrë dhe ato janë të rinovueshme.
Kjo teknologji është e lirë dhe shumë e dobishme për shkollat, kuzhinat e komunitetit, ndërmarrjet industriale dhe bujqësore, veçanërisht për zonat ku gazi natyror nga rrjeti nuk arrin.
Mund të përdoret gjithashtu për përdorim shtëpiak në qytete por është e nevojshme të keni një sasi konstante të mbeturinave për të qenë në gjendje të gjeneroni gaz.
mbetje organike energjia elektrike mund të gjenerohet, prandaj është një burim i rëndësishëm që shpesh harxhohet.
Isshtë një zgjidhje e shkëlqyeshme për furnizimin me energji elektrike dhe shërbime të gazit për qytetet e vogla dhe qytetet e largëta.
Çfarë kërkohet për këtë Energjia alternative të jesh i suksesshëm është të bësh të vetëdijshëm popullsinë për rëndësinë e mos hedhjes së tyre plehra organike por për ta kontribuar atë në biodigesters në mënyrë që ata të punojnë.
Bashkëpunimi i komunitetit është thelbësor që ai të funksionojë pasi një familje ose një grup i vogël njerëzish nuk mjafton për të gjeneruar aq shumë mbeturina sesa për të ushqyer biodigesterin.
Shtë e rëndësishme të ndryshojmë sjelljen tonë dhe të ndihmojmë nëse ekziston një impiant biogazi në qytetin tonë.
Jini të vetëdijshëm se një pjesë e madhe e materialeve që ne i konsiderojmë mbeturina janë në të vërtetë lëndë të para që mund të na japin kompost, gaz ose energji elektrike.
Ka shumë përvoja të suksesshme në të gjithë botën në lidhje me përdorimin e biodigesters për të bërë gaz.
Vetëm në Evropë ka të paktën 60 impiante për trajtimin e mbetjeve organike.
kjo pushtet Absolutelyshtë absolutisht e rinovueshme dhe e pastër, kështu që ne me të vërtetë bashkëpunojmë në përmirësimin e mjedis me përdorimin e kësaj lloj teknologjie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   vjollcë1979 dijo

    KJO TEMA VSHT SHUM E MIR AS SI M H NDIHMON SHUM N T Detyrat e Mia Y. + USOSDELBIOGAS