Nopali për të prodhuar energji

El Nopal Shtë një kulturë që është e pasur me sheqerna me një nivel të lartë alkooli, kështu që ka cilësi natyrore shumë të rëndësishme për t’u përdorur në prodhimin e biogazit ose energjisë elektrike.

Rendimenti i tij i lartë verifikohet duke marrë parasysh që 1 hektar nopal mund të prodhojë 43.200 metra kub të biogazit ose 25.000 litra naftë, shumë më tepër se llojet e tjera të naftës biomasa.

Kapaciteti kalorik i nopalit është i ngjashëm me atë të gazit natyror por më i pastër.

Kjo kulturë nuk kërkon makineri ose procese të mëdha për kultivimin e saj, kështu që është një alternativë e vlefshme për t'u prodhuar biokarburantet ose energjia.

Procesi i transformimit të nopalit në biokarburanteve është ekonomikisht fitimprurës, kështu që një bum i madh pritet të përdorë këtë kulturë si një burim energjie.

Meksika është një nga prodhuesit kryesorë të nopal pasi që është një ushqim autokton i konsumuar gjerësisht nga popullata e tij. Përballë këtij skenari të ri, ky vend ka një mundësi për të rritur prodhimin e tij dhe për të gjeneruar fitime të konsiderueshme.

Nopali i shtohet një liste të gjatë të të korrave me të cilat mund të prodhohet energji ose karburantet. Shtë e rëndësishme që kultura të ndryshme të përdoren për të shmangur monokulturat për përdorimin e energjisë pasi ato dëmtojnë mjedisin dhe degradojnë kushtet natyrore në mënyrë që toka të mos vazhdojë të përdoret.

Përdorimi i teknikave dhe proceseve të qëndrueshme bujqësore janë jetike për të qenë në gjendje të prodhojmë lëndë djegëse të bazuara në kulturë për një kohë të gjatë.

Dardha me gjemba është një lëndë e parë shumë e mirë për impiantet e biogazit sepse është e lirë dhe ka një rendiment shumë të mirë, por kërkohen prodhime të konsiderueshme për t'i furnizuar ato.

Vlerësimi i kapacitetit dhe kushteve të prodhimit të domosdoshme për secilën kulturë është e rëndësishme kur zgjedh llojin e të korrave që do të përdorë për prodhimin e energjisë.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   fsg_etsia dijo

    Si një studiues i përkushtuar në studimin e nopal si një kulturë energjie, unë sinqerisht vlerësoj ekzistencën e këtij artikulli, por unë mendoj se do të ishte e këshillueshme që të bëje pak më shumë kujdes në shkrimin e tij (në mënyrë që të mos shkaktojë keqkuptime) dhe rishikoni shifrat e mundshme të prodhimit të biogazit, të ekzagjeruara Sipas mendimit tim, edhe në skenarin më të mirë të mundshëm.