Mbeturinat plastike lejojnë prodhimin e bionaftës

El plastik Shtë një nga materialet më të bollshme dhe njëkohësisht edhe më ndotësi pasi ekziston një numër i madh i objekteve, kontejnerëve dhe elementeve që prodhohen me to.

Shumica e plastikës përfundojnë si mbeturina dhe nuk riciklohen, gjë që është një gabim i madh pasi që është e mundur të ripërdoren plastikat për të prodhuar karburant i lirë dhe mbi të gjitha pastruese. Estimatedshtë vlerësuar se për çdo ton të mbeturinave plastike, prodhohen rreth 760 litra naftë.

Përdoret një proces i quajtur pirolizë nga i cili pothuajse të gjitha llojet e plastikës mund të riciklohen.

Procesi i pirolizës konsiston në klasifikimin e plastikës, vendosjen e tyre në kontejnerë në copa të vogla dhe në një furrë me temperaturë të lartë duke ushqyer azot dhe duke e djegur atë nën vakum. Pastaj kjo formon një gaz që kondensohet në formë të lëngshme, filtrohet dhe largon përbërësit ndotës që ka.

Ka disa kompani që prodhojnë këtë lloj produkti si në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Midis tyre, bie në sy Cynar, një ndërmarrje në Irlandë që mund të prodhojë 665 litra plastikë me një ton plastikë. naftë, 190 litra benzinë dhe 95 për vajguri.

Zgjatja e prodhimit të këtij karburanti sintetik por po aq efikas do të zvogëlonte varësinë nga vaj, i cili është një problem i madh për shumicën e vendeve.

Deri më tani ekziston vetëm një metodë me disa variante për të shndërruar plastikën në karburant.

Pak nga pak, ata po vënë bast për përdorimin e plastikës për të bërë karburante, e cila zgjidh dy probleme së bashku, nga njëra anë, ajo e mbetjeve plastike dhe, nga ana tjetër, mungesa e naftës dhe karburantet fosile.

Në vitet e ardhshme, kjo lloj industrie me siguri do të zhvillohet më shumë në të gjithë botën.

Plastika është një material shumë ndotës që shkakton dëme serioze në mjedis, prandaj duhet të përpiqeni të zvogëloni përdorimin e tij dhe të përdorni vetëm atë biodegradable.

BURIMI: Më riciklo


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ann dijo

  Si të bëni karburante me mbeturina plastike

 2.   Jimmy Antezana G. dijo

  Ku mund ta gjej një makinë me një kapacitet prej 250 kgr / orë, që prodhon naftë, benzinë ​​dhe vajguri? Kosto?