Fuqia e valëve për të gjeneruar energji

Lëvizja e valëve të detit nga ana e saj fuerza ka potencial të madh për të prodhuar ELECTRICIDAD Kjo lloj energjie quhet fuqi valore.
Isshtë ideale për vendet me një vijë të madhe bregdetare në territoret e tyre.
Ky është një burim i energji e ripërtëritshme dhe e pastër e cila vlerësohet të ketë një kapacitet për të prodhuar 2000 gigavat energji.
Ekzistojnë mënyra të ndryshme për prodhimin e energjisë nga lëvizja e valëve të detit. Më i përdorur deri më tani është një sistem që përfshin baleta elektrike të vendosura në det që lëvizin një piston dhe ky, nga ana tjetër, një gjenerator që prodhon energji elektrike. Energjia elektrike vjen në tokë përmes kabllove nënujore.
Në Angli u krijua një pajisje shumë premtuese për të kapur në mënyrë efikase energjinë e valës të quajtur anakonda. Isshtë një tub gome shumë i gjatë i mbyllur në të dy skajet me ujë brenda. Isshtë zhytur midis 40 dhe 100 metra.
Operacioni është mjaft i thjeshtë ndërsa valët lëvizin me forcë, tubi i mbushur me ujë lëviz që shtyp për të dalë në njërin skaj ekziston një turbinë që fillon të punojë nga kjo forcë dhe gjeneron energji elektrike që më pas transmetohet nga kabllot në tokë.
Avantazhi i këtij prototipi është se është më i lirë se llojet e tjera të teknologjisë, kosto e ulët e mirëmbajtjes dhe mund të jetë më rezistente me kalimin e kohës.Portugalia është një nga vendet që përdor këtë metodë dhe planifikon ta zgjerojë atë në të ardhmen e afërt.
Edhe teknologjia e valëve I mungon zhvillimi i mëtejshëm për të arritur rezultate më të mira dhe kosto më të ulëta të investimeve, pasi që deri më tani është i lartë.
Por gjithnjë e më shumë vende po interesohen për këtë burim energjie, i cili siguron që investimet të vazhdojnë të bëhen në përmirësimin ose krijimin e teknologjisë së aftë për të shfrytëzuar energjinë e prodhuar nga valët me një ndikim të ulët në mjedis.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Etomat dijo

  Unë jam Esteban Thomas, desha t'ju them se sot mësova dy gjëra të reja ... Unë mendoj se e kam shfrytëzuar mirë kohën time. Unë premtoj të vazhdoj të përparoj dhe besoj në djemtë e «zyrës» ...

 2.   milvida dijo

  Kjo mënyrë e re e prodhimit të energjisë është shumë interesante, është një sistem që unë shpresoj se shumë vende do të zgjedhin të prodhojnë, veçanërisht sepse është e nevojshme që ne të fillojmë të kujdesemi për planetin tonë / Venezuelën