Energjia gjeotermale në botë

La energjia gjeotermike Isshtë pjesë e grupit të energjive alternative të ripërtëritshme.
Kjo lloj energjie nuk është e re, por sot ka një interes më të madh në botë për të përdorur këtë burim.
La energjia gjeotermale përdor nxehtësinë natyrore nga toka përmes ujërave nëntokësore që janë të paktën 4000 metra nën sipërfaqe dhe ku temperatura është më e lartë se normale.
Procedura është mjaft e thjeshtë, është e nevojshme të shpohet toka në zona specifike gjeografike ku temperatura është mjaft e lartë, pastaj uji dhe avulli kanalizohen dhe më pas drejtohen drejt një turbine të lidhur me një gjenerator që prodhon energjinë.
Interesi më i madh për energjinë e pastër shkakton një bum të konsiderueshëm në këtë lloj energjie. Përparësitë më të rëndësishme që kanë është se është një burim i rinovueshëm, siguron një rrjedhje të vazhdueshme të energjisë, vështirë se emeton ndotje dhe kërkon pak hapësirë ​​për të instaluar një bimë gjeotermale.
Disavantazhet e këtij burimi është se ekzistojnë vetëm në zona të caktuara të planetit pikat e nxehta ose zona gjeografike të përshtatshme për të prodhuar energji në këtë mënyrë dhe kostoja e ndërtimit është e lartë.
Në botë ka më shumë se 250 bimë gjeotermale dhe ka projekte ose impiante të ndryshme në ndërtim e sipër nëpër botë sepse ky lloj burimi ndihmon ndjeshëm në rritjen e kapacitetit total energjetik të vendeve.
Burimi gjeotermik mund të jetë një burim shumë interesant për të Vendet e varfëra të jetë në gjendje të marrë energji pasi që një pjesë e madhe e zonave të planetit që kanë cilësi gjeotermale i përkasin vendeve të pazhvilluara, veçanërisht në Afrika, Azi dhe pjesë të Amerikë Jugore ata kanë potencial të madh.
Energjia gjeotermale po rrit kapacitetin energjetik të rajoneve të mëdha të botës dhe vendeve të tilla si Kina, duke siguruar akses në energji elektrike për miliona njerëz.
Idealshtë ideale të kombinohen impiantet gjeotermale me llojet e tjera të burimeve alternative në mënyrë që të rriten burimet e energjisë.
Përdorimi i burimeve alternative me përgjegjësi do të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme për të shmangur problemet mjedisore dhe sociale.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elizabeth dijo

  mire shume mire

 2.   Yo dijo

  budalla ps elizabeth