Përparësitë e mikroalgave si biokarburanteve

Për disa vjet, kërkimet dhe eksperimentimet janë kryer me të  mikroalga për t'i përdorur ato për të prodhuar biokarburanteve sepse ato kanë disa përparësi ndaj lëndëve të tjera të para. Mikroalgat aktualisht përdoren për përdorime farmaceutike, ushqimore, etj.

Këto mikroalga janë mikroorganizma fotoeutrofikë njëqelizorë, me aftësinë për të marrë energji nga rrezatimi i dritës dhe për të sintetizuar biomolekulat e tyre në thelb nga dioksid karboni (CO2) dhe ujë.

Disa nga më të dukshmet janë:

  • Mikroalgat janë të bollshme në planet jo vetëm në sasi, por edhe në larmi. Njihen 30.000 specie algash por vetëm 50 u studiuan në detaje dhe vetëm 10% përdoren për ndonjë qëllim komercial. Pra ka shanse të shkëlqyera për të marrë rezultate të mira nga ata që ende nuk kanë studiuar.
  • Ato kanë potencial për tu përdorur për të bërë produkte të ndryshme si p.sh. bioetanol karbohidratet tuaja, bionaftë e lipideve ose vajit të saj, biogazit dhe unë mendoj për bagëtinë e proteinave të tyre.
  • Një tjetër avantazh i madh i mikroalgave është se ato mund të zhvillohen në kripë, ujë të freskët dhe madje edhe të mbetur, kështu që ato kanë një përshtatje të shkëlqyeshme. Dhe nuk lejon që asnjë tokë të përdoret për t'i kultivuar ato.
  • Prodhimi i këtyre mikroalgave gjithashtu lejon thithin CO2 të atmosferës.

Mikroalgat janë një lëndë e parë me shkëlqim potenciali energjetik se shumica e tyre janë akoma në fazën e hulumtimit dhe eksperimentimit.

Por pritet që brenda një kohe të shkurtër të zhvillohen produkte të reja bazuar në to që janë ekonomikisht fitimprurëse dhe ekologjikisht të qëndrueshme.

Mikroalgat mund të jenë pjesë e zgjidhjes së problemeve në shoqërinë moderne të karburantet fosile dhe ndotja që prodhojnë. Meqenëse ato janë absolutisht ekologjike, por duhet t'i kuptoni që të jeni në gjendje t'i përdorni dhe t'i shfrytëzoni ato komercialisht.

BURIMI: Ekonomisti. eshte


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.