Automjete me karburant fleksibël

makina me karburant alternative L automjete me karburant fleksibël Ata i përkasin një kategorie të automjeteve miqësore me mjedisin, sepse ata përdorin dy lëndë djegëse. Ka disa versione, më të zakonshmet janë benzinë ​​dhe etanol të përziera në çdo proporcion.

Ka edhe automjete që përdorin metan dhe etanol. Përafërsisht 19 milion karburante fleksibël qarkullojnë në botë, Brazili është vendi që ka zhvilluar dhe promovuar më shumë këtë lloj transporti. Rreth 90% e automjeteve të prodhuara në këtë vend janë lëndë djegëse fleksibël.

Shtetet e Bashkuara, Kanada, Suedi dhe disa vende të tjera të Bashkimit Evropian gjithashtu e përdorin atë, por në një proporcion shumë më të vogël sepse etanoli nuk është aq i lehtë për tu marrë sa në Brazil, i cili është një prodhues i madh i kësaj lënde djegëse.

Avantazhi i këtij lloji të automjeteve është se është më pak ndotës sesa automobilat konvencionalë, pasi shmang ndjeshëm emetimet e CO2 dhe funksionimi i tij është i njëjtë me automjetet normale.

Makinat largohen nga fabrika me modifikimet teknike në mënyrë që ajo të funksionojë si duhet. Disa kompani të makinave i prodhojnë ato si Peugeot, Renault, Chevrolet, Honda, Ford ndër markat e tjera. Ky sistem fleksibël i karburantit vlen edhe për motoçikletat.

Për konsumatorin është një opsion i ndërmjetëm, ideal për ata që nuk mund të marrin një makinë elektrike ose hibride për kostot, por ata duan që automjeti i tyre të jetë më pak ndotës.

Përdorimi i Lëndët djegëse alternative në automjetet private është një realitet dhe një kërkesë e konsumatorëve të shqetësuar për mjedisin.

Pra, industria e automobilave po përshtatet me shpejtësi ndaj presioneve të caktuara nga publiku por edhe nga shtetet që duan të ulin në mënyrë drastike ndotjen e gjeneruar nga automobilat.

Prodhuesit e automjeteve që investojnë në teknologji më pak të dëmshme për mjedis por që garanton nevojat e transportit të njerëzve.

Automjetet me karburant fleksibël mund të ndihmojnë në uljen e ndotjes, kështu që promovimi i zhvillimit të tyre kërkon një angazhim të shtetit privat për të qenë i suksesshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.