Meksika dhe termocentrali i saj i ri i biomasës

termocentrali i biomasës në Meksikë

U inaugurua në Veracruz, Meksikë nje e re impianti i kogjenerimit të energjisë me biomasë. Presidenti Calderón ishte i pranishëm në këtë ngjarje, gjë që tregon rëndësinë që i kushtohet kësaj lloj kompanie.

Me fillimin e kësaj fabrike do të jetë e mundur të kursehen më shumë se 3,6 milion tonë dioksid karboni çdo vit. Kjo shifër është e barabartë me nxjerrjen e përafërsisht 70.000 makinave nga rruga.

kjo termocentrali i biomasës Ajo u vlerësua me vlerësim kombëtar me çmimin për inovacion për teknologjinë që përdor, lënda e parë e saj është bagasse kallami te punosh.

Energjia e biomasës e gjeneruar nga kjo fabrikë Do të jetë konkurrues pasi që do të paguhen 14 cent kw / orë më pak se konvencionale.

Kogjenerimi është një nga Burimet e energjisë Çfarë tjetër është e interesuar për të shfrytëzuar Meksikën. Prandaj, ekziston një mbështetje e rëndësishme shtetërore që pasqyrohet në ekzistencën e midis 30 ose 40 projekteve të ngjashme.

Meksika po bën përpjekje për të prodhuar energji më të pastër dhe të ndalet në varësi të lëndëve djegëse fosile dhe kështu të zvogëlojë nivelet e ndotjes.

Investimet private në energji përveç gjenerimit të vendeve të punës që ndihmojnë në rritjen e ekonomive lokale, prandaj është shumë pozitive që kjo lloj ndërmarrje të kryhet.

Meksika si pjesa tjetër e vendeve të Amerikë Jugore Ata kanë mundësi të bollshme për të shfrytëzuar energjitë e rinovueshme, por zhvillimi i tyre është ende fillestar. Vetëm disa vjet më parë, zbatimi i Teknologjitë e pastra për prodhimi i energjisë elektrike dhe energji.

Energjia e biomasës mund të jetë një alternativë përkatëse për sa i përket karburanteve dhe formës së prodhimit të energjisë.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të vazhdohet rritja dhe zhvillimi i industrisë së energji e rinovueshme në vendet e pazhvilluara pasi do t'i ndihmojë ata të përmirësojnë situatën e tyre sociale dhe ekonomike në një periudhë afatmesme dhe afatgjatë. Përveç zvogëlimit të konsiderueshëm të ndotja e mjedisit.

BURIMI: Zgjerimi i CNN


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jerryk_tgi dijo

  Si mund të di më shumë rreth kësaj bime, dhe të jem më i informuar? pershendetje

 2.   Jorge Zent dijo

  Cili është emri i ndërmarrjes? i shesin publikut? apo dy distributor?