Mbetjet e domates dhe specave rritin prodhimin e biogazit

Një ekip shkencëtarësh nga Universiteti Politeknik i Valencias ka studiuar dhe analizuar përdorimin e mbeturinat bujqësore ose nënproduktet për të ditur se si sillen prodhojnë biogaz.

Rezultatet në të cilat ata përfunduan është se speci është i aftë të rrisë prodhimin e biogazit me 44%, e cila tretës që përdorte vetëm slurrën e derrave.

Domatja rriti prodhimin e gaz metani 41%, pjeshka vetëm 28% dhe hurma nuk treguan dallime.

Me këto të dhëna, shkallët dhe përqindjet mund të vendosen për të kombinuar lëndët e para të ndryshme për të përdorur më mirë prodhimin e metanit me teknologjinë e instaluar tashmë.

Me këtë informacion, impiantet industriale të biogazit dhe madje edhe fermat private me biodigesters Ata do të jenë në gjendje të rrisin prodhimin e tyre pa mundim vetëm duke përdorur lëndët e para korrekte.

Nuk është e rastësishme të përdoret slurri si lëndë e parë për gjenerimi i energjisë meqenëse këto mbetje organike kanë pak përdorim si përzierje plehrash kështu që ka një tepricë të këtij elementi në këtë zonë. Ideja është të japim një trajtim adekuat dhe të qëndrueshëm ndaj mjedisit për këto mbeturina.

Kështu që shteti komunal dhe organizatat e tjera lokale janë duke kërkuar aplikime praktike për të përfituar nga ky element që ka një kapacitet të ulët për të prodhuar energji vetëm si biogaz, kështu që nuk është fitimprurës.

Por nëse slurka kombinohet me mbetjet bujqësore që rrisin prodhimin e biogazit, do të jetë shumë më efikase dhe fitimprurëse.

Disa teste në shkallë reale ende duhet të kryhen për të pasur të dhëna më të sakta mbi sjelljen e mbetjeve, por ky hulumtim mund të jetë vërtet i dobishëm për të përmirësuar prodhimin e biogazit.

Do të ishte një përparim i shkëlqyeshëm për të gjetur formulën perfekte midis elementeve natyrore që garantojnë një gjenerim fitimprurës dhe efikas të biogazit, në shkallë lokale dhe industriale.

BURIMI: Energjitë e rinovueshme


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   angie dijo

    Naten e mire! ku mund të gjej më shumë të dhëna ose një dokument që tregon këtë lloj kërkimi. Faleminderit