Lundrimet luksoze dhe ndotja që ato krijojnë

L lundrime luksoze ato janë qytete të vërteta lundruese me mijëra pasagjerë që gjenerojnë ndotje të konsiderueshme dhe humbje energjie.

Organizata proteksioniste e quajtur Oceana ka kryer një hetim që përcakton sasinë e pasojave mjedisore të anijeve të lundrimit.

Ata llogaritën që një anije me 3000 turistë mund të prodhojë për pasagjer çdo ditë: 300 litra ujë gri të ndyrë dhe 40 litra mbeturina të ujërave të zeza, 10 litra fatura ose lëngje nga anija, 3,5 kg mbeturina dhe 30 gramë mbeturina toksike.

Në përfundim, duhet të thuhet se çdo lundrim prodhon një sasi të konsiderueshme të mbeturinave dhe ndotjes.

Por gjëja më shqetësuese është që legjislacioni aktual ndërkombëtar është i vjetër dhe nuk përshtatet me realitetin aktual, pasi që për shembull autorizon anijet që të hedhin mbetje organike në det për sa kohë që janë 4 milje larg bregdetit kur ata morën një lloj trajtimi dhe nëse jo ujërat e ndotura 12 milje nga bregu.

Një aspekt tjetër që Oceana vë në dukje është se anijet e lundrimit konsumojnë sasi të mëdha të karburantit. Çdo anije mund të konsumojë lëndë djegëse se 12.000 makina por edhe cilësia e karburantit të përdorur gjeneron një sasi të madhe të emisionet e CO2 dhe squfuri midis gazrave të tjerë ndotës.

Ndikimi ekologjik i këtij aktiviteti turistik është shumë i rëndësishëm, kompanitë që kryejnë këtë aktivitet kanë filluar të kryejnë disa veprime për të zvogëluar pasojat mjedisore të tij, por ato janë ende minimale.

Autoritetet ndërkombëtare duhet të modernizojnë dhe azhurnojnë legjislacionin në lidhje me aktivitetin e lundrimit, të përcaktojnë dhe vendosin detyrimet mjedisore dhe standardet e kujdesit dhe sjelljes mjedisore në det të hapur.

Aktiviteti i turizmit mund të jetë i qëndrueshëm, por teknologjia dhe proceset e reja duhet të përfshihen në të ulin nivelet e ndotjes.

Deti dhe oqeanet u përkasin të gjithëve, por jo por ato nuk mund të përdoren si një deponi e madhe e pakontrolluar e plehrave.

BURIMI: Efe verde


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.