TS kommer inte att avbryta nästa auktion av förnybara energikällor

Att investera i förnybar energi kommer att öka den globala BNP

Högsta domstolen (TS) avvisade i en order begäran från den spanska fotovoltaiska unionen (UNEF), denna förening grupperar de flesta företag inom solsektorn, att i en försiktighetsåtgärd och omedelbart avbryta reglerna och förfarandet som utarbetats av statssekreteraren för energi för auktion av förnybar energi planerad till nästa onsdag 17 maj.

Högsta domstolens tredje avdelning anser att de skador som kan orsakas av auktionen "inte har de egenskaper som är irreparabilitet eller irreversibilitet som krävs för anta en mycket försiktighetsåtgärd av den typen.

UNEF baserade sin begäran till Högsta domstolen på det faktum att auktionen av förnybara energikällor i hög grad gynnar vindkraftsföretag, vilket strider mot den etablerade principen om teknisk neutralitet i kungligt dekret från energiministeriet om auktionen som publicerades i april förra året.

Högsta domstolen har granskat den så kallade förebyggande begäran om upphävande, som behandlas inaudita del, utan att lyssna på den andra partens anklagelser, i detta fall energiministeriet, eftersom UNEF förstår att en särskilt brådskande Eftersom auktionen är planerad till 17 maj.

Vindkraftverk

solenergi

Vanlig bearbetning fortsätter

Högsta domstolen säger att UNEF kan begära en ekonomisk ersättning om auktionen är diskriminerande. Högsta domstolen avvisar begäran, men fortsätter behandlingen av avstängningsbegäran via den ordinarie rutten, där energiministeriets argument kommer att höras, vilket kommer att ha tio dagar på sig Svara på begäran om avstängning från UNEF.

Flytande vindkraftpark

Denna branschförening presenterade för några dagar sedan, särskilt den 4 maj, ett överklagande omtvistad-administrativ i Högsta domstolen mot RD daterad den 31 mars, med krav på ersättningssystem för nya anläggningar för produktion av el från förnybara källor; mot ministerordern av den 6 april som reglerade förfarandet för tilldelning av regimen; och mot de två resolutionerna från statssekreteraren för energi, båda den 10 april, en av dem anropar auktionenoch den andra som fastställer förfarandet och reglerna för densamma.

Avslag på auktion

UNEF-föreningen krävde att den skulle antas som en akut försiktighetsåtgärd upphävandet av resolutionen från utrikesministern för energiden 10 april, eftersom det fastställde ett förfarande och regler för auktionen, särskilt kriteriet att beställa "från högsta till lägsta antal motsvarande driftstimmar för referensstandardinstallationen".

Föreningen förstår att detta diskriminerar motiverat solcellsprojekt jämfört med vindenergi, eftersom eftersom energibeställningen den 6 april fastställer ett antal driftstimmar på 3.000 för vindenergi och 2.367 för solcellsenergi, skulle ordern alltid vara i enlighet fördelar med vindinstallationer och till nackdel för solindustrin.

Arbetare på solpaneler

Högsta domstolen avvisar framställningen med argumentet att de skador som orsakats av tillämpningen av detta kungliga dekret och det omtvistade beslutet, särskilt auktionen "inte har karaktären av irreversibilitet eller irreparabilitet som i ett annat fall kan avgöra godtagande av det brådskande försiktighetsanspråket ”.

Den tillägger att, "till och med att erkänna att auktionen innebär att rättigheter tilldelas tredje part och att vissa rättsliga situationer konsolideras,Skadorna som uppstått genom auktionen skulle inte vara irreparabla., i den utsträckning att de skador som orsakats klaganden skulle kunna ersättas genom ekonomisk ersättning om en uppskattning utfärdades.

Å andra sidan påpekar den att i princip TS är inte kompetent att höra utmaningen av ovannämnda resolutioner av den 10 april 2017 från energisekreteraren, som skulle motsvara den nationella tvistens administrativa avdelning, men av brådskande skäl ansågs det lämpligt att i detta fall avgöra om den berörda försiktighetsåtgärden, även utan uttalande om konkurrens.

Bli först att kommentera

Lämna din kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade med *

*

*

  1. Ansvarig för uppgifterna: Miguel Ángel Gatón
  2. Syftet med uppgifterna: Kontrollera skräppost, kommentarhantering.
  3. Legitimering: Ditt samtycke
  4. Kommunikation av uppgifterna: Uppgifterna kommer inte att kommuniceras till tredje part förutom enligt laglig skyldighet.
  5. Datalagring: databas värd för Occentus Networks (EU)
  6. Rättigheter: När som helst kan du begränsa, återställa och radera din information.