Zjarrit me bioetanol

Zjarrit me bioetanol

Problemi i vazhdueshëm mjedisor i gjeneruar nga oxhaqet gjatë përdorimit të vazhdueshëm në dimër na bën të kërkojmë lëndë djegëse më pak të dëmshme për ngrohjen tonë. Me kalimin e viteve, bioetanoli është bërë një nga lëndët djegëse më të famshme në shtëpi. Prandaj, zjarrit bioetanol ato janë bërë një nga opsionet më të mira për fillimin e dimrit në treg.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat që kanë zjarrit me bioetanol dhe si duhet t'i përdorni ato.

Zjarrit me bioetanol

Avantazhet dhe disavantazhet

Kur vendosni të blini një fireplace bioetanol, së pari merrni parasysh estetikën në parametra të ndryshëm që do të përcaktojnë cilësinë e produktit. Një prej tyre është konsumi i karburantit. Objektivi i një blerje efikase është të jesh në gjendje të kesh ngrohjen në mënyrën më ekonomike të mundshme, por pa humbur cilësinë. Shpenzimi që ne bëjmë për blerjen e këtij oxhaku bioetanol është një aspekt i rëndësishëm për tu marrë parasysh.

Konsumi i bioetanolit nga oxhaku do të varet nga madhësia e sobës, numri i ndezësve dhe hapja e flakës. Një tjetër parametër i rëndësishëm për t'u marrë parasysh është fuqia. Sa më shumë fuqi të ketë një fireplace, aq më shumë konsum do të ketë me kalimin e kohës. Shtë e këshillueshme që të keni një ekuilibër të mirë midis energjisë dhe konsumit të një fireplace.

Një informacion tjetër i rëndësishëm është madhësia. Sa më i madh të jetë produkti në fjalë, aq më shumë do të konsumohet gjatë përdorimit. Kjo do të thotë që ne duhet të dimë se si të zgjedhim oxhakun përshtatet si në madhësinë e dhomës që duam të ngrohim ashtu edhe në buxhetin tonë.

Efikasiteti i sobave bioetanol

Modele fireplace me bioetanol

Një pyetje që shumë njerëz pyesin është nëse zjarrit mund të sigurojnë mjaftueshëm nxehtësi konvektive. Ky lloj operacioni ose jo vetëm që shpëton nga ngrohja e dhomës në të cilën ndodhemi, por gjithashtu mund të rregullohet për të ngrohur dhoma të tjera në të njëjtën kohë. Një nga problemet kryesore është se nuk mund të përdoret si ngrohja kryesore.

Isshtë një lloj fireplace i projektuar për të vendosur një nga dhomat ku kalojmë më shumë kohë në fund të ditës. Në varësi të fuqisë dhe madhësisë së oxhakut, ajo do të jetë në gjendje të sigurojë pak a shumë nxehtësi. Fuqia më e zakonshme që zakonisht ka në këto vatra me bioetanol është 2KW. Me këtë energji mund të ngrohim një dhomë prej afërsisht 20 metra katrorë. Në varësi të madhësisë së dhomës mund të dimë se çfarë energjie duhet të marrim dhe çfarë çmimi do të na kushtojë.

Avantazhet dhe disavantazhet

Karakteristikat e zjarrit bioetanol

Ne do të kryejmë një analizë të vogël mbi avantazhet dhe disavantazhet e zjarrit me bioetanol. Me siguri, këto avantazhe dhe disavantazhe do të kenë një lëkundje në varësi të përdorimit që do t'i japim. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh dhomën në shtëpi, strukturën dhe klimën që kemi jashtë. Sidoqoftë, ne do të përmbledhim avantazhet dhe disavantazhet kryesore:

avantazh

 • Ato janë soba ekologjike dhe instalohen mjaft lehtë. Një nga të metat më të zakonshme të oxhaqeve është instalimi i saj i vështirë. Nevoja për punë të jashtme dhe një kohë mjaft të gjatë instalimi mund të bëjë që shumë njerëz të mendojnë përsëri për ta blerë atë.
 • Ata nuk kanë nevojë për nxjerrës ose tuba ventilimi. Duke mos pasur nevojë për këto pajisje të jashtme, instalimi dhe mirëmbajtja e tij është shumë më e lehtë.
 • Ka një nivel të mirë nxehtësie dhe e arrin atë shpejt. Për ata njerëz që nuk janë të durueshëm kur bëhet fjalë për dëshirën për t'u ngrohur, me këtë fireplace mund të arrini një temperaturë të rehatshme në më pak kohë.
 • Ato sjellin një dizajn të mirë shtesë në shtëpi. Jo vetëm që ka funksionin e ngrohjes kur na duhet, por mund të ndihmojë edhe në zbukurim.
 • Ata janë mjaft të sigurt dhe të lehtë për t'u çaktivizuar. Ne nuk duhet të shqetësohemi për fëmijët për shkak të mungesës së mendjes. Isshtë një lloj fireplace mjaft i sigurt.
 • Çmimi është mjaft i volitshëm.
 • Ata nuk kanë asnjë mirëmbajtje.

meta

 • Karburantit bioetanol është disi më i shtrenjtë se karburantet e tjerë. Duke qenë një karburant ekologjik, ai ende ka një kërkesë mjaft të ulët dhe nivele më komplekse të prodhimit. Ashtë çështje kohe para se bioetanoli të ulë çmimet e tij.
 • Nuk jep asnjë lloj humori ose hi, por jep një erë mjaft të ndjeshme.
 • Aftësia për të ngrohur dhomën është më e kufizuar. Për të optimizuar këtë ngrohje ju duhet një nivel adekuat i oksigjenit për të shmangur tepricën në përqendrime të larta të CO2.
 • Distanca minimale që duhet të keni në mobilje është një metër. Kjo bën që dhoma të jetë mjaft e madhe.

Siguria e zjarrit Bioetanol

Bioetanoli si lëndë djegëse

Kur flasim për zjarrin dhe ngrohjen, shpesh lind pyetja nëse ky instalim është i sigurt apo jo. Zjarrit me bioetanol janë mjaft të sigurt pasi ka një çaktivizim shumë të thjeshtë. Shumë nga modelet kanë disa mbrojtës në mënyrë që thirrja të mos mund të na djegë aksidentalisht. Për këtë arsye, ai bëhet një lloj instalimi niveli i rrezikut i të cilit është shumë më i ulët se vatrat tradicionale të djegies së drurit. Kjo gjithashtu sepse nuk ka shkëndija ose djegie të trungjeve, kështu që ishte rreziku i zjarrit.

Që oxhaku i bioetanolit të jetë plotësisht i sigurt, duhet të respektojmë vetëm distancën e sigurisë prej një metri nga mobiljet. Kjo bëhet vetëm për nxehtësinë. Çdo oxhak ka një kapacitet të caktuar të rezervuarit dhe kjo varet nga madhësia e oxhakut. Në varësi të asaj që mund të strehojmë, djegia e bioetanolit do të zgjasë më shumë ose më pak.

Një nga faktorët që duhet të merret parasysh është konsumi i bioetanolit dhe intensiteti i thirrjes në të cilën do ta kemi. Në mënyrë tipike, zjarrit bioetanol digjen midis 0.2 dhe 0.6 litra bioetanol në orë. Ky është konsumi standard, kështu që me një litër karburant mund të kemi një intensitet të ndërmjetëm ndërmjet 2 dhe 5 orë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth zjarrit bioetanol.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.