Zbutës të ujit

zbutës uji

Për të krijuar një fortësi uji që është më e mirë për konsum njerëzor dhe shëndetin e tubave, ekziston një proces i njohur si shkrirja. Për këtë, zbutës uji dhe kryhet për të eleminuar fortësinë e ujit përmes shkëmbimeve jonike. Dhe është se teprica e gëlqeres dhe dje uji është për shkak të bollëkut të kalciumit dhe magnezit që janë elementët kryesorë që shkaktojnë inkrustrime në objektet.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë zbutësit më të mirë të ujit dhe cilat janë karakteristikat e tyre.

Procesi i shkrirjes

ujë gëlqereje

Në procesin e zbutjes së ujit, ai qarkullon përmes një shtrati rrëshire që është përgjegjës për tërheqjen dhe mbajtjen e gëlqeres pa ndryshuar karakteristikat e tjera që e bëjnë ujin të pijshëm. Kjo falë faktit se zbutësit kanë veti kimike që nuk ndryshojnë cilësinë e ujit. Dallimi nga metodat e tjera të shkrirjes më të përdorura si magnet dhe elektro magnet, Me zbutësit e sistemit Culligan, nuk ka gëlqere në fund të trajtimit.

Dhe është që rrëshira me të cilën ata gjejnë zbutësit plotëson standardet më kërkuese të cilësisë. Duhet ta dini se kapaciteti i shkëmbimit të resinës është ai që shënon efikasitetin e pajisjeve të shkrirjes. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh konsumin e ujit dhe kripës manualisht. Tani për tani, rrëshira e flakës HE është më efikasja në të gjithë tregun në të gjithë botën. Metoda Culligan përbëhet nga përdorni ujë rrëshire shkëmbimi Cullex që janë të përshtatshme për kontakt me produktin ushqimor të karakterizuar nga një rezistencë e lartë ndaj konsumit mekanik. Kjo i bën ata të kenë një jetë të gjatë dhe një kapacitet të lartë shkëmbimi me një konsum të ulët kripe.

Ata janë zbutësit më efikasë në treg dhe janë të vetmit që mund të gjejnë momentin e rigjenerimit si dhe bazat që e përbëjnë atë. Kjo siguron një kontroll total dhe optimal në funksionimin e pavarur të ndryshimeve mjedisore ose presionit.

Përfitimet e zbutësve të shtëpisë

karakteristikat e zbutësve të ujit

Ne do të analizojmë cilat janë përfitimet kryesore që mund të marrim duke pasur një zbutës uji në shtëpi:

Kurseni energji, mirëqenie dhe rehati

Duhet të kemi parasysh që gëlqereja është një izolator termik. Për këtë arsye, nëse lejojmë që rezistenca e lavatriçes dhe pjatalarëse të ngjitet në murin e bojlerit, do të arrijmë që ajo të prodhojë një tepricë të konsumit të energjisë. Një milimetër gëlqere në ngrohje përfaqëson deri në 16% më shumë energji të harxhuar. Nëse arrijmë t’i eleminojmë falë zbutësve, do të jemi në gjendje të zvogëlojmë konsumin e energjisë.

Gjithashtu për të marrë parasysh mirëqenien dhe komoditetin. Nëse parandalojmë ngjitjen e gëlqeres në tualetet që përdoren për higjienën personale, mund të kemi lëkurën më të ndritshme dhe më të butë dhe të hidratuar. Duhet të mendojmë se lëkura mund të sulmohet nga prania e gëlqeres. Përveç kësaj, uji pa gëlqere ndihmon mirëqenien dhe freskinë në higjienën personale.

Përmirësime në banjë, dush dhe pastrim më të mirë

Një përfitim tjetër që marrim nga zbutësit e ujit është përmirësimi i cilësisë së banjës dhe dushit. Uji pa gëlqere i marrë pasi filtrohet nga zbutësit tregohet për ata që kanë lëkurë atopike. Ka edhe njerëz që kanë probleme alergjie ndaj karbonateve. E gjithë kjo mund të shmanget me praninë e zbutësve të ujit për të shmangur kruajtjen që ndodh pas dushit.

Isshtë gjithashtu ideale për larjen e flokëve pasi i bën ato më të butë, më të shkëlqyeshëm dhe më të lehtë për t’u modeluar. Do të na ndihmojë të konsumojmë më pak shampo, si dhe të jetë i përshtatshëm për zvogëlimin dhe shmangien e acarimit të lëkurës gjatë rruajtjes dhe për fëmijët që kanë lëkurë më delikate.

Uji pa gëlqere bëhet një aleat në pastrimin e shtëpisë. Le të shohim cilat janë arsyet për këtë:

 • Rrobat janë më të pastra dhe të buta dhe ruajnë ngjyrën origjinale. Kjo na ndihmon zvogëloni përdorimin e zbutësve të rrobave dhe përdorni më pak detergjent. Ndihmon gjithashtu në uljen e ndotjes së ujit nga këto kimikate.
 • Dyshemeja është më e ndritshme kur mohohet pasi nuk formon film gëlqereje kur e pastroni.
 • Dritaret do të kenë pastrim më të mirë pasi nuk do të kenë shenja gëlqereje.
 • Çezmat ruajnë shkëlqimin e tyre pa qenë e nevojshme të fërkohen.
 • Enët mbeten transparente dhe me shkëlqim dhe ne do të kursejmë detergjentë dhe produkte antiskale.
 • Ndihmon për të zgjatur jetën e dobishme të pajisjeve shtëpiake. Uji i fortë fillon të japë probleme kur karbonatet e tij të patretshme fillojnë të futen në tuba. Të gjitha inkuadrimet përfundojnë në objektet përmes të cilave qarkullon uji i nxehtë, të tilla si ngrohësi, lavatriçe, pjatalarëse dhe pjesa tjetër e tubave. Një sasi e tepërt e gëlqeres në tuba shkakton përkeqësimin e pajisjeve dhe pajisjeve sanitare. Prandaj, uji i marrë përmes zbutësve do të ndihmojë në zgjatjen e jetës së dobishme të pajisjeve elektrike, duke ulur kostot dhe mirëmbajtjen.

Zbutës të ujit pa kripë

gëlqere dhe tuba

Zbutësit pa kripë janë mjaft të popullarizuar pasi janë më efikasë nga modelimi me teknologjinë më të lartë të artit. Shkakton daljen rrotulluese të ujit dhe brendësia e tij është e përbërë nga disqe dhe dhoma të ndryshme që shërbejnë për të prodhuar turbulencë që, së bashku me vrimat në kanalet që kalojnë përmes tij, janë të afta të gjenerojnë fenomene termodinamike që ndihmojnë për të marrë pjesë në mënyrë aktive dhe efikase në reshjet e gëlqeres.

Kështu funksionojnë zbutësit e ujit pa kripë një qelizë elektrolitike që kërkohej përmes zinkut dhe trupit të njësisë. Ky bashkim do të lejojë që një tension prej 1V të mbetet brenda reaktorit në prani të ujit. Ky stres i vogël kontribuon në transformimin e strukturës molekulare të karbonatit të kalciumit. Me energji elektrostatike, elektrolizë galvanike dhe mikrokavitim, miliona kalcium dhe magnez mund të precipitojnë për të formuar aragonit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth zbutësve dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.