Zbulim i ri për energjinë e baticës

energjitë e baticës për burimet e ripërtëritshme

Energjia e baticës është një lloj i energjisë së rinovueshme që, siç sugjeron emri i saj, përfiton nga ndryshimi në nivelin e detit të shkaktuar nga baticat për të marrë energji. Sidoqoftë, është një lloj i energjisë së rinovueshme që është ende shumë pak i zhvilluar për shkak të prodhimit të tij të ulët dhe vështirësisë për të marrë energji në një mënyrë fitimprurëse.

Sidoqoftë, falë një projekti të financuar me fonde nga Bashkimi Evropian, FLOTEC ka arritur të prodhojë një turbinë për marrjen e energjisë nga baticat me një performancë shumë të ngjashme me atë të turbinave të erës në det të hapur. Ky është një rekord në historinë e energjisë së rinovueshme dhe, mbi të gjitha, një lajm i mirë për gjenerimin e energjisë së pastër të së ardhmes.

Zhvillimi i një turbine efikase

turbinat e përmirësuara për fuqinë e baticës

Turbina e zhvilluar nga FLOTEC (Komercializimi i Energjisë Lundruese) Ka qenë në gjendje të gjenerojë më shumë se 18MWh (megavat orë) në një periudhë prove prej XNUMX orësh pa ndërprerje. Kjo arritje do të thotë që energjia e baticës mund të fitojë një terren në tregjet ndërkombëtare të energjisë së rinovueshme pasi është pothuajse po aq efikase sa një turbinë ere në det të hapur.

Energjia e gjeneruar nga baticat mund të merret në një mënyrë të ngjashme me atë që bëhet me fermat e erës në det të hapur, por me turbina të zhytura në ujë. Në këtë mënyrë, në sajë të dendësisë më të lartë të ujit në krahasim me erën, është e mundur të përfitoni nga lëvizja e ujit të gjeneruar nga baticat.

Energjia e baticës ka potencial të madh energjetik nëse zhvillohet dhe hetohet më hollësisht. Sidoqoftë, deri më tani, potenciali i tij vështirë se ka evoluar në krahasim me sektorët e tjerë të energjisë së rinovueshme si dielli dhe era. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se mjedisi detar kërkon që pajisjet e prodhimit të energjisë të jenë më të qëndrueshme, rezistente ndaj korrozionit të prodhuar nga kripa, duke mos patur ndikime në faunën dhe florën detare dhe rezistente ndaj ngjarjeve ekstreme të motit, etj. Prandaj, se përmirësimi i teknologjive në energjinë e baticës është më i kushtueshëm dhe më i vështirë se pjesa tjetër.

Projekti i Përmirësimit të Fuqisë së baticës

një turbinë për prodhimin e energjisë baticë është përmirësuar

Ky projekt u financua me fonde evropiane FLOTEC që u krijuan për të qenë në gjendje të përmirësojnë dhe përdorin potencialin e gjenerimit të energjisë që mund të kenë oqeanet. Si energjia e baticës, ajo e valës dhe era e hapur janë lloje të energjisë së rinovueshme që mund të ndihmojnë në përmirësimin e ekosistemeve, mund të ndihmojnë në luftën kundër ndryshimit të klimës, të krijojnë vende të reja pune dhe të zhvillojnë shumë teknologjinë e ripërtëritshme.

Projekti gjithashtu përpiqet të demonstrojë se përmirësimi i teknologjisë së energjisë së baticës mund të ndihmojë në uljen e kostove dhe rreziqeve, të përmirësojë besueshmërinë e furnizimit me energji dhe të prezantojë këtë lloj energjie në një kornizë tregtare për ta përfshirë atë në rrjetin elektrik të të gjithë Evropës.

Turbina e baticës që është zhvilluar, e cila është pothuajse po aq efikase sa një turbinë detare, Isshtë projektuar të zgjasë më shumë se 20 vjet dhe mund të ankorohet në pothuajse çdo lloj fundi të detit, për sa kohë që është rreth 25 metra i thellë. Në prill të këtij viti, turbina SR2000 arriti të gjeneronte dy MW energji maksimale. Sidoqoftë, ekipi i projektit ka punuar për të përmirësuar efikasitetin dhe ka arritur të gjenerojë 18MWh. Për të përmirësuar performancën e turbinës, ata rritën diametrin e rotorit nga 16 në 20 metra. Kjo shkaktoi një rritje prej 50% të gjenerimit të energjisë. Programi prova po zhvillohet në Qendrën Evropiane të Energjisë Detare (EMEC) në Orkney, Skoci (MB), ku teknologjia e pronarit ishte e lidhur me rrjetin e energjisë Orkney për të eksportuar energji në faza.

Projekti po heton gjithashtu një rritje të energjisë dhe performancës hidrodinamike në mënyrë që të ulë kostot dhe mirëmbajtjen. Siç mund ta shihni, ky është një moment historik në historinë e energjisë baticë, e cila do të bëjë një hendek në konkurrencë me pjesën tjetër të energjive të rinovueshme çdo herë.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Manuel Garcia (@ TURBOMOTOR2000) dijo

    Ka mjaft energji të pastër për të mbuluar më shumë nevojat e "njeriut", ajo që na mungon është "makina", e cila është në gjendje ta mbledhë dhe përqendrojë atë në mënyrë efikase dhe fitimprurëse.