Mjeshtëri me materiale të ricikluara

zanate me materiale të ricikluara

Ka shumë mënyra për të përfituar nga materialet që ne nuk do të përdorim përsëri. Njëri prej tyre është të bësh zanate me materiale të ricikluara. Isshtë një zanat manual është i lehtë është se ato ju lejojnë të kurseni në këto kohë më të vështira ekonomikisht. Përveç kësaj, ne mund të bëjmë zanate me materiale të ricikluara në shtëpi pa pasur nevojë të blejmë asgjë dhe me ndihmën e familjes dhe miqve tanë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë zanatet më të mira me materiale të ricikluara dhe si duhet t'i bëni ato.

Mjeshtëri me materiale të ricikluara

llambë me shishe

Nëse doni të bëni kursime të mira në shtëpi, është më mirë të bëni zanate me materiale të ricikluara. Shtë një mënyrë mjaft e lirë për të bërë orendi shtëpie të bëra nga vetja. Përveç kësaj, ky stil na ndihmon ta përshtatim atë me shijet tona. Ne gjithashtu mund të krijojmë disa enë mjaft praktike dhe të dobishme për shtëpinë. Nëse i shtojmë të gjitha këto në faktin se bëjmë zanate me materiale të ricikluara, ne gjithashtu do të kursejmë para dhe do të zvogëlojmë ndikimin në mjedis që prodhojmë.

Me siguri do të keni shishe qelqi, gazeta të vjetra, etj. Se ne nuk bëjmë gjë tjetër veçse i hedhim në enë. Falë ideve që do t'ju japim, ju mund t'u jepni këtyre materialeve një jetë të dytë.

Mjeshtëri me materiale të ricikluara për të dekoruar shtëpinë

ide artizanale me materiale të ricikluara

Ne do të shohim se cilat janë zanatet kryesore me materiale të ricikluara që mund të bëjmë për të dekoruar shtëpinë tonë. Këto zanate Ato janë mjaft të thjeshta, të lehta për sytë dhe shumë të lira. Në fakt, ju do të jeni në gjendje të ndryshoni pamjen e përgjithshme të shtëpisë tuaj disa herë pa pasur nevojë të shpenzoni shumë para. Le të shohim cilat janë këto zanate.

Llamba me shishe plastike

Shtë një nga zanatet më të thjeshta, më funksionale që integron kreativitetin e secilit person në stilin që do të krijohet. Përveç kësaj, ndihmon për të veshur të gjitha cepat e shtëpisë tuaj me stil të mjaftueshëm pa pasur nevojë të shpenzoni para. Jo vetëm që kursejmë para, por gjithashtu ndihmojmë në mjedis duke i dhënë shishe plastike një jetë të dytë.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të lyeni shishen me ngjyrën që dëshironi dhe të shtoni ekranin në lojë. As nuk është materiali i vetëm me të cilin mund të krijohen llambat. Mund të bëhet edhe me tenxhere kallaji, birrë ose kanaçe për pije freskuese. Për të bërë këto llamba duhet të jeni vetëm bosh, një stërvitje për të bërë vrima, bojën e nevojshme dhe dritat që vijnë në një zinxhir. Këto drita janë të njëjta me ato që përdoren për pemët e Krishtlindjeve.

Raftet, enigmat, rrotullat dhe llambat

Gomat e ricikluara janë një nga mbetjet më të bollshme në zonat urbane. Ju ndoshta keni disa goma të vjetra në dorë dhe mund të bëni një raft mjaft origjinal me to. Kjo raft është perfekte për tu vendosur në një garazh ose për dhomën e fëmijës. Vetëm me një gomë, disa dërrasa druri dhe disa aftësi DIY mund të keni raftin tuaj të librave. Ju mund ta lini ngjyrën natyrale ose ta pikturoni me ngjyra të ndryshme.

Me siguri keni humbur një enigmë në sirtarë me copa që mungojnë ose tashmë e keni bërë disa herë. Mund të përdoret për të marrë dizajne shumë tërheqëse. Këto dizajne gjithashtu kanë një mori aplikimesh. Për shembull, ju mund të krijoni figura të tilla si një kurorë ideale për pemën e Krishtlindjes.

Ne gjithashtu mund të riciklojmë rrotullat e fijeve që janë përdorur për shumë vite gjatë qepjes. Me fijet mund të bëni vepra artizanale të shumta si fotografi dekorative për shtëpi.

Kulluesit dhe grilat e kuzhinës mund të përdoren gjithashtu për të bërë zanate me materiale të ricikluara. Këto vegla kanë disa përdorime të tjera përveç djathit në rende dhe perimeve të tjera. Ato mund të jenë perfekte për krijimin e llambave dhe duken mjaft simpatike. Të njëjtën gjë mund ta bëni me kulluesin e kuzhinës dhe enët e tjera. Thjesht duhet të vendosni enët në tavan dhe një llambë të lehta brenda. Do të ketë një efekt mjaft goditës.

Mjeshtëri me materiale të ricikluara: përfitoni nga objektet e vjetra

zbukurim me llamba

Tenxheret e luleve janë diçka që mbetet në çdo shtëpi që ka bimë ose kopshte të brendshme. Nuk është hera e parë që do të shihni një llambë të vendosur në një vazo lulesh. Për këtë, ne do të përdorim llamba tashmë të konsumuara që janë të vjetra nga ato që kanë fije. Këto llamba janë plotësisht të papërdorura, por mund t'u jepet një jetë e dytë. Materialet që na duhen për të bërë një tenxhere me llamba janë si më poshtë: llambë, pincë dhe silikoni i nxehtë. Ky material i fundit është plotësisht opsional.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është heqja e kapakut të llambës dhe për këtë do të përdorim pincat. Pasi të kemi hapur llambën, heqim pjesën qendrore që ka ngjyrën e zezë. Zakonisht kjo pjesë qendrore ndodhet në pjesën e sipërme të kalasë. Kur ta kemi hequr, do t'i japim disa prerje me të njëjtën pincë që të mund të thyejmë këtë copë të vogël xhami. Pjesa është ajo që është përgjegjëse për mbajtjen e fijeve që ne do të përdorim. Ndoshta kjo është pjesa më e vështirë që ishte zanat pasi duhet të jesh shumë i ndjeshëm me këtë zonë. Isshtë një copë delikate dhe nëse godasim shumë mund të thyejmë tërë llambën.

Kur të kemi thyer pjesën qendrore të xhamit përpiqemi të eliminojmë të gjithë perimetrin e rrethit. Kështu mund të heqim të gjitha majat e mundshme që janë rregulluar pas goditjes. Me pjesën e rrotulluar përbrenda, ajo do të mbetet së bashku me filamentet brenda llambës. Tani është koha për t'i nxjerrë ata. Mënyra më e mirë për të vendosur llambën është kokëposhtë dhe Merrni një shtupë pambuku të zhytur në alkool për të pastruar të gjithë gotën e llambës, si brenda ashtu edhe jashtë.

Nëse duam që llamba të mbetet në këmbë, duhet të marrim një armë silikoni dhe të vendosim disa globe në pjesën e poshtme. Ne gjithashtu mund të përdorim këto lotë vetë-ngjitës silikoni. Hapi i fundit është vendosja e luleve brenda dhe mund të vendosni bimë natyrore me pak ujë ose leckë ose imitime të bimëve plastike. Nëse dëshironi ta varni, na duhet vetëm një kordon pambuku për ta mbështjellë rreth kapakut dhe për ta vendosur në cep të dhomës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth disa prej zanateve më të mira me materiale të ricikluara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Anonim Otter P dijo

    DO TË DO TË VENDOS SI TË BËJMË MJETET E BEKUR SEPSE KAM MUAJ DERI KËTË TË ENJTE TA BËJ DHE SI NUK E VËNË PROCEDURËN NUK E KAM BËRË, PËR FAJIN TUAJ MAVERIADUAR, 1.0 EAN. HURK, THJESHT URIM QE TE KA NDODHUR CDO KUSH.