CD artizanale

vepra artizanale me cd

Disku kompakt ose CD është diçka që ne kemi përdorur gjatë dekadës 2000 dhe 2010, por përdorimi i kufomës së tij po zvogëlohet më shumë. Teknologjia e përparuar gjithnjë e më shumë me një ritëm më të shpejtë dhe me këto përparime ju me siguri do të gjendeni në shtëpi me shumë CD që janë të padobishme. Mund të bëhet me siguri vepra artizanale me CD riciklohen për t’i dhënë një jetë të dytë të dobishme dhe për të mos krijuar aq shumë mbeturina. Me siguri shumica dërrmuese e tyre i quajnë të përdorura dhe as nuk keni ku t’i riprodhoni.

Prandaj, ne do t'i kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar disa nga zanatet më të mira me CD për t'u ricikluar.

Artizanat me CD

ide me cd

Hovercraft

Bëhet fjalë për krijimin e një hovercraft në mënyrë që fëmijët tuaj të argëtohen dhe të argëtohen duke luajtur me ta. Mund të lëshohet për të parë se kush shkon më larg ose thjesht ta shijojë atë. Le të shohim se cilat janë materialet kryesore që ju nevojiten për të qenë në gjendje t'i bëni ato:

 • Dy CD
 • Dy balona
 • Letër e bardhë ose karton
 • Ngjitës ngjitës dhe ngjitës i menjëhershëm
 • Shënues me ngjyra
 • Priza plastike

Tjetra, ne tregojmë hapat e nevojshëm që duhet të ndërmerrni për t'i bërë këto vepra artizanale me CD:

 • Primero, përdorni CD -në tuaj për të vizatuar skicat e tyre në karton të butë dhe prerë ato.
 • Përdorni shënues me ngjyra për të dekoruar kartonin sipas dëshirës tuaj.
 • Kur të jeni gati, ngjiteni kartën në CD. Shtë e rëndësishme të mos harroni të shponi gjithashtu rrethin qendror në mënyrë që të mbetet një vrimë.
 • Duke përdorur zam të menjëhershëm, ngjiteni mbulesën plastike në zonën qendrore të CD -së, pikërisht aty ku është vrima.
 • Fryni dhe lidhni tullumbaceMe Pastaj futeni hapjen në prizë dhe jeni mirë të shkoni.

Dream Catcher

ricikloni cd -të e vjetra

Mbledhësit e ëndrrave mund të shërbejnë si një amulet për të mbrojtur fëmijët nga makthet. Edhe pse ato nuk kanë një efekt të vërtetë, të vegjëlit mund të besojnë se është e dobishme në mënyrë që ata të ndihen më të qetë dhe të flenë mirë. Për të bërë këtë zanat ju nevojiten materialet e mëposhtme:

 • CD
 • Lesh me ngjyra
 • Gjilpërë plastike
 • Rruaza
 • gërshërë
 • Shënuesit me ngjyrë të përhershëm
 • shirit ngjites

Për të bërë kapësin e ëndrrave duhet të shkoni hap pas hapi nëse doni ta bëni atë në mënyrë korrekte. Këto janë hapat kryesorë që duhen ndjekur:

 • Hapi i parë është prerja e një cope fije (afërsisht 15 cm) dhe ngjitja e një skaji në pjesën e pasme të CD -së.
 • pastaj, ju do të duhet të kaloni nëpër vrimën qendrore në skajin tjetër të diskut disa herëMe Nëse është më e lehtë për ju, mund të ndihmoni veten me hala plastike.
 • Kur të jetë gati, shpërndani të gjitha fijet që përbëjnë boshtin pak a shumë në mënyrë të barabartë. Tani, mund të lironi pjesën e fillit të ngjitur dhe ta lidhni atë në skajin e mbetur.
 • Timeshtë koha për të thurur leshMe Ju mund të zgjidhni disa ngjyra dhe t'i përzieni ato gradualisht. Përgatitni fillin në ngjyrën e zgjedhur për të filluar në gjilpërë, lidhni fundin pas cd -së në një bosht dhe filloni të thurni. Ideja është që gjilpëra të kalojë përmes një aksi poshtë dhe tjetrit sipër derisa fije të mbarojë.
 • Përsëriteni të njëjtin operacion për pjesën tjetër të ngjyrave të zgjedhura.
 • Tjetra, zgjidhni ngjyrën e fillit për fundin që rruazat do të mbajnë dhe varen nga CD. Lidhni secilën varg pas tij. Në skajin tjetër, futni rruaza dhe lidhni një nyjë të trashë për të parandaluar që ato të bien.
 • Ne krye, varet një fije e dyfishtë, ju duhet të kaloni nëpër njërën prej boshteve, dhe pastaj lidhni fundin e tij.
 • Si një prekje përfundimtare, ju mund të dekoroni sipërfaqen e CD me shënues të përhershëm me ngjyrë.

Top

Një majë tjerrëse e ricikluar nuk është vetëm një lodër për argëtimin e fëmijëve, por gjithashtu shërben për të futur një histori në lidhje me rininë e prindërve. Dhe është se vetëm disa dekada më parë kthesa ishte një nga lojërat më të famshme dhe e njohur për të rinjtë. Kështu që mos humbisni mënyrat e vjetra se si mund t'i bëjmë këto zanate me CD dhe argëtohuni me to. Për të bërë majat, nevojiten materialet e mëposhtme:

 • Një CD
 • Një mermer
 • Një prizë plastike
 • Zam i menjëhershëm
 • Letër ngjitëse e bardhë
 • Shënues me ngjyra

Për të kryer majën e tjerrjes, ne do të shohim se cilat janë hapat që duhen ndjekur:

 • Në letër të bardhë vetë ngjitëse (nëse nuk e keni, mund të përdorni karton të bardhë për ta ngjitur në CD), vizatoni skicën e CD-së, përfshirë vrimën qendrore, prerë dhe ngjiteni në CD.
 • Dekoroni CD -në me shënues dhe modele me ngjyra që ju pëlqen.
 • Në fund të CD -së, në qendër të vrimës, duhet të ngjisni mermerin me zam të menjëhershëm.
 • Gjithashtu në qendër, por në sipërfaqen e sipërme, Ju do të përsërisni të njëjtin operacion për të ngjitur mbulesën plastike.
 • Kur zamja është tharë dhe kontrolloni që gjithçka është ngjitur në mënyrë të sigurt, është koha për të nisur majën tuaj të rrotullimit dhe për të filluar rrotullimin.

Planeti Saturn

planeti Saturn vepra artizanale me cd

Një mënyrë për t'i mbajtur fëmijët argëtues gjatë mësimit është krijimi i planetit Saturn nga një CD e vjetër. Mund të jetë jo vetëm një zanat për t'u ricikluar, por gjithashtu ndihmon krijimtarinë e fëmijëve dhe dekorimin e dhomës së tyre. Me këtë planet të bërë me materiale të ricikluara ju mund të keni një dekorim më të personalizuar dhe me qëllime të mira në lidhje me mjedisin. Për të kryer këtë zanat, keni nevojë për materialet e mëposhtme:

 • Një top poliekspan
 • Një CD
 • Prerës
 • Lyej dhe lyej me furçë
 • Një kruese dhëmbësh
 • Ngjitës
 • Hilo

Tjetra, ne ju tregojmë se cilët janë hapat kryesorë që duhet të ndiqni për të krijuar planetin e ricikluar Saturn:

 • Ndajeni topin polyexpan në dy gjysma dhe lyeni secilën gjysmë me tempera të portokalltë.
 • Pasi thahet bojë, Lidhni një varg në njërën prej arnave për ta mbyllur më vonë.
 • Së fundi, ngjiteni secilën gjysmë të plumbit të polistirenit në CD (një në krye dhe një në pjesën e poshtme si një "sanduiç").

Me këto këshilla ju mund të shijoni me fëmijët tuaj disa vepra artizanale të thjeshta ndërsa do të merrni materiale të vjetra. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth disa zanateve me CD.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.