Fuqia e valës pa ndërprerje me WaveStar

Hartimi i projektit Wavestar

Projekti WaveStar do të japë fuqi valore, domethënë, energjia e gjeneruar nga lëvizja e valëve (nëse doni të merrni më shumë informacion në lidhje me këtë lloj energjie që mund të shihni) "Dallimet midis energjisë së baticës dhe valës") pa ndërprerje.

A dini ndonjë rast në të cilin dikush jashtë çdo kompanie ka një ide të shkëlqyer dhe nuk mbetet në asgjë për shkak të mungesës së burimeve ose në rastin më të mirë një kompani e blen idenë?

Kjo është ajo që ndodhi, dy vëllezër që e duan lundrimin ata këmbëngulën për të përfituar nga "forcat e fuqishme nën det" siç citojnë dhe dha shkas për WaveStar.

Kjo nismë pioniere Isshtë i aftë të gjenerojë energji vale pa ndërprerje. Përveç kësaj, një pjesë e përparësisë është se e bën atë me rezistencë asnjëherë më parë vështirësitë e motit që, në fund të fundit, është një nga problemet kryesore me të cilat përballet marrja dhe përdorimi i kësaj energjie të rinovueshme.

operacion

Vëllezërit Hensen (Niels dhe Keld Hensen) kishin atë shkëndijë, atë ide brilante e cila, pas 10 vitesh hulumtimi, lindi WaveStar, duke iu përgjigjur sfidës së konvertimit rregullisht të kapjes së energjisë së valës që ndodh secili 5 dhe 10 sekonda për valët.

Kjo është arritur falë një sistemi të breshëri të zhytura në rresht që shkojnë lart e poshtë me radhë, duke e bërë të mundur për marrja e energjisë nuk ndalet pavarësisht lëkundjeve të prodhuara nga valët.

Skema vozë mbi ujë

Energjia e mbledhur nga këto vozitje transferohet në një gjenerator që prodhon energji elektrike përmes a mekanizmi hidraulik.

 

blerjet e yjeve të valëve

WaveStar Jo vetem dëshiron arritur prodhimi i qëndrueshëm i energjisë së valëve por edhe procedura ngre a përparim i madh në kushtet më të vështira të motit siç kam komentuar më parë.

Kjo kryesisht bazohet në siguria e strukturës, cilat jane të pajisur me një sistem anti-stuhi duke garantuar kështu mirëmbajtjen e pajisjeve.

Kompania kushtuar këtij projekti bleu të drejtat nga ideja e vëllezërve Hensen të cilët punojnë si këshilltarë që mbështesin projektin.

Kjo kompani tregon se, "Energjia e valëve do të luajë një rol themelor në sigurimin e energjisë së së ardhmes, por vetëm makineritë që mund t'i rezistojnë stuhive më të vështira do të jenë në gjendje të mbijetojnë".

Për të ardhmen

Nga ana tjetër, WaveStar jo vetëm që do të qëndrojë këtu por gjithashtu synon të hedhë themelet parqet e vërteta të energjisë dhe kështu të përfitojnë nga burime të ndryshme të energjisë së rinovueshme.

Laurent Marquis, menaxher teknik thotë, "Mund të jenë erë dhe valë, por edhe energji diellore… ”, dhe qëllimin e një projekti e sheh në“ ndërtimin e parqeve të para në të cilat sistemet për kapjen e energjisë nga deti ndodhen rreth turbinave të erës. Nëse valët dhe era bashkohen, të gjithë fitojnë ”.

WaveStar për tani ju jeni duke rindërtuar sistemin për një azhurnim dhe për të rritur numrin e notave / buoys pas vitesh matjen e rezultateve të propozimit për të rritur kapjen e energjisë së valës.

Apoyo

Po kështu, kompania ka kërkuar Bashkimi Evropian mbështetjen tuaj dhe përmes programeve Horizonti 2020 me qëllim të ndërtimit të prototipit të parë në shkallë të gjerë.

Për të njëjtin qëllim, është krijuar një konsorcium në të cilin Universiteti i Cantabria ndër institucionet e tjera.

"Ne jemi të përgatitur për të ndërtuar një sistem në shkallë të gjerë", thotë Marquis, i cili sheh në shumën e burimeve të ndryshme të energjisë së qëndrueshme përgjigjen e energjisë për të ardhmen. “Ne duhet të mësojmë nga njëri-tjetri. Në vend që të konkurrojmë, ne duhet të jemi së bashku duke ndërtuar një koncept të ri premtues për të ardhmen ".

Për të përfunduar, unë ju lë një video shumë të shkurtër, prej rreth 40 sekondash, ku ata shpjegojnë në një mënyrë të përmbledhur operacionin (në anglisht) në të njëjtën kohë që ju të mund të vëzhgoni buoys dhe të gjitha pajisjet WaveStar.

Nëse ky projekt shkon përpara dhe ndërtohet në një shkallë të gjerë duke shtuar energji të tjera të rinovueshme si era dhe madje edhe dielli, mund të thuhet se marrja e energjive alternative do të jetë në gjendje, jo vetëm me këtë projekt por me shumë më tepër, të furnizojë një përqindje të popullsia shumë e lartë.

Nga këtu falënderoj të gjithë ata njerëz që kanë këto ide të mrekullueshme që na bëjnë të mundur që të kemi një të ardhme më të mirë dhe të jemi më të pavarur nga lëndët djegëse fosile.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   veten time dijo

  Duke parë postimin dhe duke më kujtuar se princi i Asturias do të hiqet për 2 milion euro dhe se askush nuk mendon kurrë ta përdorë atë si një platformë për energji, kjo më jep që nuk ka asnjë kokë në politikën tonë

  platformë më e mirë për testimin e veglave të energjisë me valë (të cilat mund të funksionojnë ose jo) nuk do të kishte