Vetoja e PP-së dhe C-së mbi ligjin për vetë-konsumimin e energjisë elektrike

Albert Ribera Vetëkonsumi

Vetëkonsumi

Byroja e Kongresit ka miratuar me mbështetjen e PP dhe Ciudadanos veton të qeverisë për ligjin e propozuar të vetëkonsumit të energjisë elektrike që, ndër të tjera, kërkon të eleminojë taksa mbi diell, pavarësisht nga fakti se partia e Albert Rivera e kishte mbështetur këtë masë me pjesën tjetër të opozitës.

Ekzekutivi vuri veton në përpunimin e këtij projektligji me arsyetimin se miratimi i tij do të thoshte një rënie në mbledhjen e 162 milion eurove, një mundësi e përfshirë në nenin 134.6 të Kushtetutës, për TVSH-në që vetëkonsumatorët do të ndalonin të paguanin duke ulur shpenzimet e tyre të energjisë nga rrjeti i energjisë elektrike. E vetmja shpresë e nxitësve të normës së re ishte që Bordi i Kongresit të hiqte veton. Por Ciudadanos është aleat me PP dhe nuk e ka bërë atë. Kjo do të thotë shtyrja e debatit mbi këtë çështje pa datë.

Qytetarët kanë justifikoi mbështetjen e saj për veton e Ekzekutivit duke pretenduar se Kushtetuta i atribuon Qeverisë aftësinë për të vënë veton në nismat që përfshijnë një modifikim në buxhete, siç theksohet nga deputeti portokalli Ignacio Prendes, nënkryetari i parë i Bordit të Kongresit. Prendes ka shpjeguar se ata nuk janë në favor të anashkalimit të asaj që përcaktohet në Kushtetutë dhe kështu thellohen më tej në përplasjen midis Ekzekutivit dhe legjislaturës, mbi të cilën Gjykata Kushtetuese është ende në pritje.

vetkonsumi

Në të njëjtën mënyrë, kolegu i saj i partisë, Zëvendës Melisa Rodríguez, është shprehur kur u pyet në lidhje me këtë pyetje: "Neni 134.6 lejon Qeverinë të vërë veton mbi çdo projektligj që ka një ndikim buxhetor”, Ka arsyetuar. Megjithatë, ai ka sqaruar se në takimin e tryezës "vetoja nuk është votuar".

Pavarësisht votimit të përbashkët me partinë qeverisëse, si Rivera ashtu edhe pjesa tjetër e deputetëve të formacionit të tij e kanë kritikuar këtë veto, pasi që me të, Popullor ato nuk arrijnë të përputhen me një nga pikat e marrëveshjes së investimit. Konkretisht, pika 20, ne lidhje me taksa e diellit (vetëkonsumi), nënshkruar gushtin e kaluar. "Dikush nuk mund ta thyejë fjalën e tij dhe PP nënshkroi vetëkonsum në paktin e tij me Qytetarët gushtin e kaluar," ka denoncuar Rodríguez, i cili gjithashtu ka kritikuar atë as ne nuk mundemi as PSOE Ata "ngritën zërin" për të hequr veton kur formacioni portokalli prezantoi ligjin e tij në shtator.

Ciudadanos tashmë ka kërkuar një takim me Ministrin e Industrisë, Energjisë dhe Turizmit, varlvaro Nadal, për të "zbërthejnë situatën "dhe në përputhje me paktin e investimeve, duke marrë parasysh se kjo masë ishte përfshirë gjithashtu në të. Nga ana e tij, zëdhënësi i PP në Kongres, Rafael Hernando, justifikoi veton e qeverisë së re sot, duke pretenduar se ky projekt-ligj nuk sqaron se nga do të vijnë burimet e nevojshme për të mbuluar këtë rritje të shpenzimeve.

luledielli i zgjuar që gjeneron energji diellore të rinovueshme

Nuk ndryshon buxhetet e vitit 2017, sipas PSOE

Grupi socialist, nga ana e tij, kishte paraqitur një letër që i kërkonte Bordit të refuzonte veton e Qeverisë, duke pretenduar se masat e parashikuara në projekt nuk nënkuptojnë një ndryshim në Buxhetet e 2017, por në ato të 2018. Nga En Comú Podem, Zëvendës Josep Vendrell ka konsideruar se vetoja e Qeverisë është "krejtësisht arbitrare, abuzive dhe me një argument krejtësisht të rremë". "Abshtë abuzive sepse mbajmë 23 ligje dhe është e qartë se PP me bashkëpunimin e Qytetarëve ai dëshiron të largohet nga Kongresi i lidhur duar dhe këmbë. Përveç kësaj, nuk është mbështetur ligjërisht, nuk është në përputhje me ligjin sepse nuk nënkupton ndonjë ndryshim të buxhetit aktual ”, theksoi ai.

Sipas Vendrell, jurisprudenca e TC e bën të qartë se kur flet për ndryshimin e buxhetit, ai është "ai aktual", dhe ky projektligj pritej të hynte në fuqi në vitin e ardhshëm buxhetor. "Për më tepër, ne kemi një armik qeveritar të burimeve të ripërtëritshme dhe vetë-konsumit" dhe "Mik i bërthamës dhe oligopolitKy është problemi i vërtetë, "theksoi ai pasi kritikoi se C e mbështeste këtë propozim për" të bërë foto "dhe tani" aleat me Qeverinë për të vënë veton e saj ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.