Vetëm 3% e energjisë në Ishujt Balearik është e rinovueshme

Të Gjelbrit / Aleanca Evropiane e Lirë (Të Gjelbrit / Ale) dhe MÉS për Mallorca tregojnë një gjendje të keqe të sëmundjes sepse në Ishujt Balearik "vetëm 3 përqind" e energjisë është e rinovueshme, kur ajo që përcaktohet nga rregulloret evropiane do të arrijë 20 për qind në vitin 2020.

Kjo u deklarua nga Eurodeputeti i Gjelbër / ALE, Florent Marcellesi, në një konferencë shtypi në Palma në të cilën, së bashku me bashkë-zëdhënësin e MÉS për Mallorca (Ishujt Balearik), David Abril, ai prezantoi axhendën e përparësive për transferimin e objektivit drejt Evropës «për të arritur Ishujt Balearikë të qëndrueshëm".

Marcellesi ka shprehur angazhimin e tij për të transferuar iniciativat e MÉS në Bruksel dhe ka shpjeguar këto propozime që synojnë të "kryejnë tranzicioni ekonomik dhe ekologjik i Ishujve Balearik« Si ai që tashmë ka filluar në Ishujt Kanarie.

fermat me erë

Në këtë mënyrë, ai ka shpjeguar se Marrëveshjet e Parisit kanë shkaktuar a "ndikim të lartë" dhe se "në vend të ekonomisë me një përdorim të vetëm, duke ecur drejt një ekonomie rrethore, të ripërdorimit dhe përdorimit të burimeve ”.

«MALLORCA MUND DHE DUHET T BE JET A NJAD LIDER» Ideja e tij kryesore është që nuk duhet të «flasim për ishuj të bazuar në monokulturën e turizmit, por mundësia e diversifikimit të ekonomisë dhe të promovojë konsumin e produktit vendor ».

Kështu, ai vërejti se "ne duhet të vëmë bast në energji të ripërtëritshme dhe të pastra dhe mbyll ato që gjenerojnë energji të ndyra»Dhe ka treguar që, sipas Marrëveshjeve të Parisit, impianti Es Muntanar do të duhet mbyllen para 2025

Përfaqësuesi i Gjelbër / ALE gjithashtu ka komentuar rasti i veçantë i aeroportit të Vjenës, ku zgjerimi i propozuar nuk ishte kryer në përputhje me rritjen e parashikueshme të Co2. "Ne do të ndërtojmë mbi këtë përvojë të ngjashme me atë që mund të ngrihet në aeroportin e Palmës," tha ai. Përveç kësaj, eurodeputeti ka ngritur gjithashtu mundësinë e kërkimit të 'një taksë mbi fluturimet ndërkombëtare që synojnë zbutjen e ndikimit me masa të qëndrueshmërisë ”.

Energjitë e rinovueshme në Ishujt Kanarie

investimi REE

Ministri i Ekonomisë, Industrisë, Tregtisë dhe Njohurive, Pedro Ortega, ka deklaruar se Qeveria pret që "me kuotën e re, në një periudhë të shkurtër kohe të mund të kalojmë nga 9% e ripërtëritshme në 21%". Në Ishujt Kanarie ka 18 ferma me erë, dhe së shpejti kjo shifër do të rritet në 67. Dyzet e nëntë ferma me erë do të shtohen në ato që ekzistojnë tashmë në Arkipelag duke pritur që shteti t'u caktojë atyre një kuotë të re energjie.

Modernizimi i fermave aktuale të erës në Ishujt Kanarie nga pajisjet më të fuqishme, efikase dhe e sofistikuar është thelbësore për të arritur një prodhim më të madh të energjisë në Ishujt, veçanërisht në rastin e atyre të instaluar në zonat që paraqesin kushte më të mira në Arkipelag dhe që tashmë kanë një moshë të caktuar.

Ministri i Ekonomisë, Industrisë, Tregtisë dhe Njohurive të Qeverisë së Ishujve Kanarie, Peter OrtegaAi kujtoi se 49 fermat e erës që morën në dhjetor 2015 një kuotë specifike shpërblimi për të prodhuar në Ishujt Kanarie, shtojnë një fuqi totale prej 436,3 MW. Prej tyre, tashmë ka gjashtë që janë filluar provizorisht dhe 28 parqe të tjera që janë dhënë me autorizim administrativ, nga të cilat shtatë janë duke u ndërtuar në Gran Canaria dhe një në Tenerife.
turbinë me erë

Këshilltari siguroi se, “përveç inuk rritet kapaciteti i gjenerimit të energjisë elektrike, modernizimi i ambienteve do të bënte të mundur zvogëlimin e ndikimit të peizazhit dhe mjedisit ”dhe iu referua nevojës për të krijuar një kornizë rregullatore që lehtëson fuqizimin.

Lidhur me sfidat më të menjëhershme në energjitë e rinovueshme, Pedro Ortega theksoi miratimin e një kuotë të re specifike shpërblimi për parqet e erës dhe fotovoltaike në Ishujt Kanarie, të cilën Shteti premtoi të hiqte në katër muajt e parë të vitit 2017 dhe promovimin e objekteve të reja gjeotermale me entalpi të ulët, për të cilat është krijuar një grup pune me të gjithë agjentët e përfshirë.

Seti i energjisë së rinovueshme

Në shtator, Gazeta Zyrtare e Ishujve Kanarie publikoi miratimin përfundimtar të bazave rregullatore të subvencione për objektet e vetë-konsumit në Lanzarote dhe La Graciosa përmes sistemeve të energjisë së rinovueshme në ndërtesat e lidhura dhe jo të lidhura me rrjetin e shpërndarjes.

Këshilltari ka deklaruar se Qeveria e pret atë «Me kuotën e re, në një periudhë të shkurtër kohe mund të kalojmë nga 9% e burimeve të rinovueshme në 2015 në 21%. Ne llogarisim që në vitin 2025 Ishujt Kanarinë mund të kenë një depërtim prej 45% ».

Fermë me erë Huelva


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.