Keni kopshtin tuaj organik në shtëpi dhe kontrolloni mbi ushqimin

kopsht-city

L kopshte organike në shtëpi ose të quajtura kopshte urbane janë shumë të dobishme dhe kanë shumë përfitime. Me to mund të merrni produkte cilësore duke ndjekur parimet themelore të bujqësisë organike dhe mund t'i merrni në një tarracë ose kopsht të thjeshtë në shtëpi. Mbjellja e ushqimit tuaj në një kopsht organik është një praktikë që po kryhet gjithnjë e më shumë dhe po përhapet, veçanërisht për njerëzit që duan të kenë një kontroll më i mirë mbi ushqimin qe ha

Për të qenë në gjendje të rritni ushqim në një kopsht organik, thjesht duhet të merrni parasysh disa variabla të kondicionimit të tilla si lloji i tokës në të cilën është mbjellë, rrezatimi diellor që arrin parcelën ose tarracën tuaj, shkallën e lagështisë së tokës dhe përshtateni lloji i farës në çdo kohë të vitit. Në mënyrë që të shmanget një lloj murtaje në të korra, ka mjete shërimi natyrale për t'i luftuar ato në një proces të quajtur bioremediation.

Karlos Tullac, një tifoz biznesmen i bujqësisë organike, së bashku me partnerin e tij Juanjo Sanchez kanë krijuar një projekt fillestar të kultivimit të përqendruar në të dy fëmijët dhe të rriturit "Kutia e farës". Ky projekt kryeson tre modele të ndryshme për të punuar në bujqësinë organike. Njëra është në kopsht, një tjetër në kopsht dhe një tjetër në tarracë.

Më parë, një kopsht urban ishte një zonë që nuk ishte e kultivuar dhe nga e cila këshilli i qytetit ju kërkoi me qira në mënyrë që të mund të përfitonit nga ajo tokë dhe të ishit të vetë-mjaftueshëm. Në ditët e sotme çdo hapësirë ​​është e vlefshme për të marrë produkte cilësore thjesht duke ndjekur parimet themelore të bujqësisë organike.

Sipas Calvo, Seed Box gjithashtu mëson si fëmijët ashtu edhe të rriturit të krijojnë atë lidhje të veçantë me tokën:

"Ne jemi të motivuar nga të qenët në gjendje të krijojmë lidhje emocionale midis njerëzve dhe natyrës dhe të transmetojmë iluzionin që kemi", theksoi ai, dhe, "megjithëse nuk ofrojmë vetë një shërbim këshillimor, na pëlqen të zgjidhim çdo lloj dyshim apo kuriozitet ".

Kjo është arsyeja pse Seed Box po punon për pajisje të veçanta për fëmijë dhe materiale për të moshuarit me qëllim të zgjerimit të kësaj iniciative të kopshteve urbane dhe kujton të gjithë ata që e praktikojnë atë se një fermer i mirë organik nuk përdor asnjë kimikat meqenëse gjithçka ka një ilaç natyral.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.