Artizanat me shishe qelqi

llambat e ricikluara

Shumë lloje të mbeturinave gjenerohen në shtëpi çdo ditë. Njëra prej tyre është shishe qelqi. Mund të bëhet shumë vepra artizanale me shishe qelqi për të ndihmuar riciklimin dhe për të inkurajuar kreativitetin. Ato gjithashtu mund të përdoren për të kaluar një kohë të mirë në kohën tuaj të lirë. Nëse ato janë prej qelqi, ne mund të përdorim bukurinë e qelqit, me transparencën dhe format e tij për të qenë në gjendje të krijojmë diçka të dobishme dhe t'i kthejmë ato në diçka më shumë sesa objekte të thjeshta dekorative.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë disa vepra artizanale me shishe qelqi.

Artizanat me shishe qelqi

vepra artizanale me shishe qelqi

Zanat e qelqit ose shishet e qelqit ju japin një mundësi për të rikthyer prakticitetin e kontejnerëve të disponueshëm me cilësi të lartë, të qëndrueshme, të tilla si një shishe uiski, verë ose lëng. Nuk është gjithmonë e nevojshme të dënohen shishet e qelqit në enën e riciklimit, por gjithashtu mund t'i jepet një jetë e dytë e dobishme. Sidoqoftë, është më mirë t'i ricikloni sesa t'i përzieni me mbeturinat organike.

Sidoqoftë, këtu ne premtojmë t'i përdorim ato për të bërë diçka të dobishme dhe të bukur, një objekt të denjë për admirim, siç është piktura ose ngjyrosja mbi to. Idetë që ne paraqesim më poshtë janë vetëm disa nga mënyrat më të zakonshme për t'i ricikluar ato, por gjithashtu mund të bëjmë shumë gjëra të tjera me to, të tilla si vendosja e tyre pranë perdeve dhe shijimi reflektimet që tërheq dielli në to, ose i mbush ato si objekte të vogla.

Edhe nëse jemi artizanal, ato janë shumë të përshtatshme për ndërtimin e mureve më dekorative. Këtu janë disa ide se si të ricikloni shishet e qelqit dhe t'i ktheni ato në vepra artizanale të bukura dekorative.

Llambat e shisheve

vepra artizanale me shishe qelqi të ricikluar

Një nga mënyrat më të mira për të ricikluar këtë material është të bëni disa llamba të bukura tavoline ose t'i varni në shishe vere. Muchshtë shumë më e thjeshtë nga sa duket. Për ta bërë këtë, së pari do të pastrojmë shishen. Ne heqim afishe ose letra me markat e produkteve. Nëse nuk del plotësisht, Mund ta pastrojmë me ujë të ngrohtë ose alkool në leckë për të përfunduar heqjen e letrës.

Pastaj ne do të vazhdojmë ta presim atë. Mënyra më e lehtë është të përdorni fije të trasha pambuku (si fije pambuku të përdorura në thur me grep) dhe aceton. Ne e kthejmë copën për të prerë disa herë dhe më pas e lidhim fijen. E nxorëm nga fundi, e njomëm me aceton dhe e vendosëm përsëri në vend. Në të njëjtën kohë ne vendosim ujë akulli në një kovë të vogël në mënyrë që të jetë shumë e ftohtë.

Pasi e vendosim fijen përsëri në shishe, e ndezim dhe e kthejmë në mënyrë që flaka të mos qëndrojë vetëm në një pjesë. I japim rreth 10 xhiro dhe e zhytim në ujë. Kontakti me të ftohtin do të bëjë që zona e filetuar të ndahet, gjë që do të na lejojë të arrijmë një prerje perfekteMe Importantshtë e rëndësishme të vishni syze plastike për të parandaluar copëzat e xhamit që të hyjnë në sytë tanë.

Shandan ose mbajtës qiri

Për të bërë llambadarë, llambadarë ose fenerë, mund të dekorojmë shishe qelqi, ose nëse janë shumë të bukura, si disa verë ose pije të bardha, mund t'i përdorim drejtpërdrejt. Për ta bërë këtë, ne kemi nevojë për një fitil ½ bakri dhe lidhës, të tillë si lidhës për tubat e ujit të nxehtë në natyrë, Teflon dhe alkool të djegur.

Ne mbulojmë një pjesë të bashkimit me Teflon derisa të rregullohet në diametrin e shishes, dhe pastaj vendosim fitilinMe Ne do të kemi një kapelë të gjatë. Në shishe futim një lëng, në këtë rast alkool, por mund të jetë vajguri, dhe vendosim kapakun me fitil. Ne mund ta përdorim atë në këtë mënyrë, ose mund të përdorim një shtyllë 4 inç dhe vida montimi për ta rregulluar atë në mur për të mbajtur distancë dhe për të mos djegur murin.

Zanat me shishe qelqi alkooli

dekorim shishe

Me siguri ne mbi një shishe xhin që kemi porositur ndonjëherë. Me këtë ne mund të bëjmë një bombol me vrimë nxjerrëse sapuni. Kjo është shumë e thjeshtë. Ne kemi nevojë vetëm për një bombol me vrimë nxjerrëse, mundësisht metal, për ta varur në majë të shishes. Mund ta përdorim me sapun për të larë duart në banjë, sapun kuzhine ose kudo që mund të imagjinojmë.

Nëse jeni të interesuar t'i bëni ato me dorë, mund t'i mbuloni me letër me ngjyrë ose edhe të bëni piktura murale mbresëlënëseMe Thjesht vendosni një copë letër dhe shishen më të mërzitshme mund ta ktheni në një dekorim të bukur.

Një përdorim tjetër i mirë është të bëni gotë nga shishet, ju duhet vetëm një prestar xhami, ose mund ta bëni me dorë duke përdorur një proces të nxehtë dhe të ftohtë derisa të prishet, si ai që ne përdorim për dritat e shisheve. Thjesht duhet të vendosësh imagjinatën tënde që të dalin gjëra mjaft kurioze.

Mënyra më e mirë për të pikturuar një shishe qelqi do të përdorë bojë në dërrasë. Përveç ngjyrës së zezë, ka ngjyra të ndryshme, të gjitha mat dhe shumë të bukura. Ato gjithashtu mund të përdoren për të shkruar fjali me shkumës. Vendosni një shtresë bojë në tabelën e qelqit dhe do t'i jepni jetë të re.

Vazo dhe terrarium me shishe qelqi të dekoruara

Për këtë zanat na duhen një shishe qelqi ose qelqi dhe disa pantallona të vjetra. Me siguri keni disa pantallona të vjetra që nuk përdoren dhe mund t’i jepni një jetë tjetër. Nëse keni disa xhinse është shumë më mirë pasi mund të zbukurohet me nuanca të ndryshme blu.

Për ta bërë këtë, ne vendosim brezat e tonifikuar në një gradient nga më të errët në më të ndritshmit. Ne gjithashtu mund të përdorim pjesë të ndryshme të pantallonave, të tilla si xhepa ose butona, dhe të presim katrorë të madhësive të ndryshme për të bërë arna ose kolazhe.

Terrariumet janë në modë dhe mini kopshtet. Tani ju sugjerojmë që të ricikloni shishet e qelqit në terrariume ku mund t'u jepni jetë bimëve tuaja dhe në të njëjtën kohë të dekoroni një cep të veçantë. Cfare ka me shume nuk do të keni nevojë të shqetësoheni vazhdimisht për t'i ujitur atoMe Ju gjithashtu mund t'i përdorni ato sikur të ishin tenxhere, por, në atë rast, tenxhere shumë të veçanta me të cilat do të jeni në gjendje të krijoni një efekt unik. Bimët e shijshme janë ideale për mbjellje në këto lloje enësh të improvizuara, sepse ato do të kërkojnë pak kujdes. Ato janë perfekte për të dekoruar dhomën e ndenjes.

Ne gjithashtu mund të krijojmë kopshte të bukur të varur me shishe. Mbushni kopshtin, tarracën ose oborrin tuaj me ngjyra me to dhe do të jepni një atmosferë origjinale atë cepin ku nuk dinit çfarë të vendosnit. Nuk keni nevojë për më shumë për të marrë një efekt tronditës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth zanateve me shishe qelqi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.