Vendet që aktualisht prodhojnë më shumë energji të erës

Mullinjtë e erës për të gjeneruar energji të erës

La energjia e erës është një nga burimet kryesore të ndryshimit tani në horizonte të tjera që nuk kanë asnjë lidhje me përdorimin e lëndëve djegëse fosile. Thjesht duhet të dini se të paktën 84 vende në botë po përdorin energjinë e erës për të furnizuar rrjetet e tyre elektrike.

Vetëm një vit më parë kapaciteti i erës tejkaluar 369,553 gW dhe prodhimi i përgjithshëm i energjisë po rritet me shpejtësi për t'u bërë 4 përqind e energjisë elektrike totale të përdorur në planet. Dhe nëse 17 gW të instaluara në 2014 ishin tashmë mjaft arritje, në gjysmën e parë të vitit 2015 ato arritën në 21,7 gW, që na çon në kapacitetin global prej 392 gW, me rreth 428 gW në fund të këtij viti. 2015.

Kapaciteti global u rrit në muajt e parë të vitit 2015 me 5,8 përqind pasi të keni arritur 5,3% në 2015 dhe 4,9% në 2013 në të njëjtën periudhë. Nëse marrim parasysh që në 2014 norma vjetore e rritjes ishte 16,5 përqind kështu që deri në mes të vitit 2015 do të arrihet në 16,8 përqind, ne mund të jemi të vetëdijshëm për vit i shkëlqyeshëm për të cilin jemi duke qëndruar në 2015.

Kjo rritje e përdorimit të energjisë së erës është për shkak kryesisht për përfitime ekonomike Nga ky burim, rritja e konkurrencës, pasiguria në furnizimin botëror të naftës dhe gazit dhe presionet për të ecur drejt teknologjive të pastra dhe të qëndrueshme me kalimin e kohës.

Prodhuesit kryesorë të energjisë së erës

Mullinjtë me erë në Kinë

Industria e erës është tani drejtohet nga një larmi e mirë e industrive kapacitet të madh, kooperativa energjetike për grupet mjedisore Dihet që për një sukses më të madh të këtij lloji të burimit të energjisë do të nevojitet edhe një larmi më e madhe.

Në fund të qershorit 2015, vendi me një kapaciteti më i madh i energjisë së erës është Kina në vendin e parë, pasuar nga Shtetet e Bashkuara në të dytin dhe Gjermania në të tretin.

Kina ka 124 gW këtë vit dhe është rritur me 10 gW që nga viti 2014 dhe në 44 gW që nga viti 2013. Rritja e vazhdueshme që po ndihmon, pjesërisht, në zbutjen e problemeve të ndotjes, megjithëse do të duhet të investojë më shumë para në këtë lloj burimi për të qenë në gjendje t'i zvogëlojë ato me të vërtetë.

Tjetra është Shtetet e Bashkuara me 67 gW të instaluara Dhe në rritjen e saj që nga viti 2013, në vetëm dy vjet, kapaciteti i tij është rritur me 8 gW me amulli të vërtetë, diçka që mund të shihet gjithashtu në Gjermani, Indi dhe Spanjë, natyrisht, kur krahasohet me rritjen e madhe në Kinë.

Përveç fuqive kryesore në energjinë e erës, është e nevojshme që citoni Brazilin që tregoi raportin më të lartë rritja e të gjithë tregjeve me 14% rritje në këtë vit 2015.

Si pikë negative gjejmë disa tregje evropiane që janë paralizuar, diçka që do t'i ndodhë gjermanit kur të hyjnë ndryshime të caktuara në rregullore për dy vitet e ardhshme, diçka që do të zvogëlojë kapacitetin e saj të energjisë së erës.

Kinë

Mulli kontrollues i operatorit kinez

Kinë pret të ketë 347,2 gW deri në vitin 2025 me instalime vjetore që do të arrijnë 56,8 gW. Diçka mjaft domethënëse se çfarë do të thotë kjo lloj energjie për këtë vend.

Dhe megjithëse Kina është tani si eksponentja maksimale e këtij lloji të energjisë, ajo me të vërtetë është në një moment ngecjeje. Shifrat në dispozicion të 2025 globalisht do të tejkalojë 962,6 gW që do të thotë se Kina do të jetë, edhe me këtë pengesë, një nga lojtarët kryesorë në këtë lloj energjie në planet.

Preciselyshtë pikërisht në këtë vit që është parashikuar që Kina jo vetëm të kategorizohet si instaluesi më i madh i energjisë së erës deri në vitin 2015, por gjithashtu do të vazhdojë të drejtojë këtë sektor në vitin 2016.

Vende të tjera që do të jenë jetike

Helika e mullirit të erës në detaje gjeneron energji të erës

India, Australia, Japonia, Koreja e Jugut, Filipinet, Tajlanda dhe Tajvani rrisin kapacitetin e tyre nga 148,2 gW në 2014 në 437,8 gW me një përqindje globale të aksioneve që do të arrinte 45,5%.

Vende të tjera të mëdha për suksesin e energjisë së erës janë Argjentina, Brazili, Kili, Kolumbia dhe Meksika që do të shtojnë 45,6 gW. Ne kemi folur tashmë për Uruguajin dhe Kosta Rikën si dy nga shembujt më të mirë të politikave që lejojnë rritjen e këtij lloji të energjisë së pastër, diçka jetike për të ardhmen tonë.

Energjia kryesore e erës për të ardhmen e energjisë

Kjo lloj energjie është bërë jashtëzakonisht me kosto efektive. Në zonat ku konsumi i energjisë po rritet, duhet të krijohen burime të reja, dhe këtu energjia e erës duhet të luajë një rol shumë të rëndësishëm.

Në tregjet e pjekura ku infrastruktura për prodhimin e thëngjillit, bërthamës ose gazit është tashmë e vendosur, ka më shumë sfida përpara për shkak të ndryshimit të madh që duhet të ndodhë. Eshte ketu ku energjia e erës duhet të konkurrojë me kostot e mirëmbajtjes nga burimet ekzistuese të energjisë. Akoma, burimi i energjisë nga era është një opsion shumë tërheqës, përveç faktit që siguron energji pa emetuar gaze serrë.

Instalimi i një mulli me erë

Ajo gjithashtu ka diçka që shkon për të dhe ato po ulin kostot. Ekzistojnë tre arsye kryesore. Njëra është se turbinat e erës ata po plaken, me kulla më të larta dhe ndërtim më të lehtë. E dyta është se efikasiteti i zinxhirit të furnizimit është rritur dhe sistemet e prodhimit po ulin kostot. E treta, dhe e fundit, është se ndërsa instalimet e erës rriten, kostot kursehen duke u prodhuar në një shkallë më të madhe sesa ishte më parë.

Një nga arsyet kryesore të saj është luftuar ndryshimin e klimës dhe ndikimi që energjia e pastër dhe e lirë mund të ketë që është e qëndrueshme me kalimin e kohës. Sigurimi i asaj energjie të nevojshme në mënyrë që bota në të cilën jetojmë të funksionojë dhe në të njëjtën kohë të mos shkaktojë emisione CO2 në atmosferë është objektivi i kompanive kryesore si Vestas.

Instalimi i një mulli me erë
Artikulli i lidhur:
Rëndësia e madhe e energjisë së erës

Hulumtimi dhe zhvillimi i teknologjive të reja

Veryshtë shumë investim i rëndësishëm në teknologjitë e reja në mënyrë që efikasiteti i energjisë nga këto turbina dhe inovacione të ndryshme të çojnë në rrugë të tjera ku ata mund të ndërmarrin përqindje më të larta në konsumin global të energjisë nga energjia e erës.

Ne kemi parë njerëz të famshëm të shtatit të Bill Gates ata janë duke investuar shuma të mëdha parash në teknologjitë e reja të energjisë siç janë 2.000 milion dollarët që ka përdorur.

Fromshtë nga gjigandët teknologjikë që janë intuitivë që ne duhet të ndryshojmë në mënyrën e të parëit të panoramës së energjisë në të cilën gjendemi. Nëse e kemi komentuar Gates, një tjetër nga më të mirët si Mark Zuckerberg po bëjnë edhe pak rërë për të inkurajuar më shumë korporata private për të kërkuar një të ardhme më të pastër për të gjithë dhe një planet të qëndrueshëm.

Bill Gates

Google ka një projekt tjetër të shkëlqyeshëm në Afrikë ku do të instalojë më shumë se 365 turbina ere në bregun e liqenit Turkana në Kenia. E cila do të sigurojë 15 përqind të konsumit total të energjisë elektrike në këtë vend.

El ruajtjen e energjisë Tregohet gjithashtu se është jetike për të gjitha këto ndryshime të nevojshme që të ndodhin pasi që ruajtja e energjisë së tepërt që qindra turbina me erë mund të furnizojnë është thelbësore për të theksuar edhe përdorimin e një burimi energjie siç është energjia e erës.

Tesla dhe bateritë e saj në shtëpi tregojnë një mënyrë tjetër, por përkundrazi për atë që do të ishte vetëbesimi energjinë e përdoruesve, por në një shkallë më të gjerë mund të furnizojë edhe bateritë e nevojshme për të "kursyer" atë tepricë.

Ne gjithashtu kemi teknologji të reja të tilla si turbinat pa tehe të krijuara nga Vortex, një kompani spanjolle që aktualisht po luan shumë për shkak të inkorporimit të disa turbinave me erë që vështirë se shkaktojnë ndikim në mjedis, pasi që përveç eleminimit të zhurmës së atyre më tradicionale, ato nuk e transformojnë mjedisin siç bëjnë.

Vorbull

Kjo teknologji Vortex funksionon në mënyrë të tillë që përdor deformimin e prodhuar nga dridhja që shkaktohet nga era kur hyn në rezonancë në një cilindër vertikal gjysmë të ngurtë dhe ankorohet në tokë. Thisshtë ky deformim që është përgjegjës për gjenerimin e energjisë elektrike.

2016 një vit shumë i rëndësishëm për energjinë e erës

Në Samitin e Klimës në Paris janë arritur një seri marrëveshjesh që e vendosin vitin 2016 si një vit jetik në mënyrë që ato përqindje të kapacitetit të energjisë së erës të rriten ndjeshëm për shkak të arsyeve që ne të gjithë i dimë.

Një kuotë për klimën në të cilën pozicionohet energjia e erës si një nga burimet jetësore të energjisë për zvogëlimin e gazrave serë në atmosferë që po shkakton probleme dhe katastrofa natyrore në të gjithë botën. Një ndryshim që duhet të bëhet nga të gjitha pjesët e kësaj bote për të pasur një rezultat të shkëlqyeshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   douglas_dbsg dijo

  Ideja e krijimit të më shumë fermave me erë në mënyrë që të përmirësohet pak ambienti është e shkëlqyeshme

 2.   lusi sosa dijo

  Greatshtë shumë mirë që më ndihmoi për shkollën ...: f

 3.   Erick dijo

  ooooooooooo eshte e mrekullueshme

 4.   energji gri dijo

  Dhe duke u ngjitur në atë që është e mirë

 5.   dariana ramones dijo

  Kjo më ndihmoi për shkollën time dhe mora një A

  1.    Firence Torres dijo

   Më shërbeu gjithashtu për shkollën time dhe unë mora një si ramones dariana

 6.   Nerea dijo

  Unë mendoj se është shumë mirë që ata marrin parasysh mjedisin.
  Energjia e erës është një super ide!

 7.   Jose Castillo dijo

  Ne kemi një teknologji të re për ruajtjen e energjisë nga termocentralet diellore dhe të erës në kohën kur ajo gjenerohet dhe, të jemi në gjendje ta përdorim atë në kohë të konsumit më të madh, jo gjithmonë

  Nëse jeni të interesuar, na kontaktoni info@zcacas.com

 8.   bustet e nelson sabino jaque dijo

  Unë kam qenë duke hulumtuar këtë çështje 30 vjet më parë, unë kam patentuar disa projekte, por dy janë të jashtëzakonshme, njëra me një paradigmë të energjisë së erës dhe tjetra për valët e oqeanit. Deri më tani nuk mund të gjej mënyrën për t'i shitur ato. Më duket urgjente të dilja nga sistemi i kullave gjigante, me akse horizontale, për një tjetër më efikas dhe për shkak të valëve, të propozoja një zgjidhje për qëllime industriale, gjë që nuk ka ndodhur deri më tani. Unë jam i hapur për kontakte për të përparuar në këtë rrugë të rëndësishme.

 9.   omar dijo

  Vendim i shkëlqyeshëm