Vendet e varfëra dhe energjia e rinovueshme

vendet e zhvilluara ekziston një bum në zhvillimin, prodhimin dhe përdorimin e energjitë e pastra y e rinovueshme. Por kjo nuk ndodh në Vendet e varfëra o e pazhvilluar që vazhdojnë me skemën e vjetër në matricën e tyre të energjisë bazuar në naftë, gaz dhe qymyr.
Ata jo vetëm që investojnë pak në rritjen e kapacitetit të tyre energjetik, i cili është thelbësor jo vetëm për zhvillimin ekonomik, por edhe për të përmirësuar cilësinë e jetës së popullsisë së tyre, por ata gabojnë kur e bëjnë këtë.
Commonshtë e zakonshme të dëgjohet se në Amerikën Latine ose Azi është planifikuar të ndërtohet një impiant i ri qymyri, një impiant bërthamor ose një digë e madhe hidroelektrike.
La OKB ka promovuar energji të pastër në vendet e varfra për disa vite. Meqenëse shumica e tyre kanë shumë recursos naturales të jenë në gjendje të prodhojnë energji të pastër dhe të ripërtëritshme që nuk po përfiton nga potenciali i madh që ata kanë, që nga ajo kohë qofshin diellore, erë, biomasë, etj..
Shtetet e vendeve të varfra ende nuk promovojnë energji të rinovueshme, përdorimi i këtyre burimeve të energjisë në këto vende është shumë i vogël.
Vendet e varfëra duhet të përdorin dhe shfrytëzojnë energji e rinovueshme në mënyrë që të përmirësojë cilësinë e jetës së popullsisë së saj, luftuar ndryshimi i klimës dhe për të arritur një zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik.
Energjitë e rinovueshme nuk janë vetëm për vendet e zhvilluara, të gjithë mund të përfitojnë nga përdorimi i tyre, por një ndryshim në perceptimin e realitetit të autoriteteve të vendeve të varfra është i rëndësishëm.
Promovimi i instalimit dhe zhvillimit të energjive të pastra është thelbësore për të qenë në gjendje të të zvogëlojë varfërinë dhe pabarazia e popullsive brenda të njëjtit vend, por edhe në lidhje me pjesën tjetër.
Burimet e energjisë arrijnë të gjithë, por jo të gjithë, sepse burimet konvencionale kufizojnë aksesin për shkak të kostos, shpërndarjes gjeografike dhe nevojës për infrastrukturë. Në vend të kësaj shumica e energji e rinovueshme Ato janë të lehta për tu instaluar dhe kanë kosto të ulët mirëmbajtjeje, dhe gjithashtu kanë aftësinë të përdorin burimet më të afërta natyrore.
La varfëri mund të çrrënjoset me ndihmën e energjive të rinovueshme pasi ato lejojnë zhvillimin e aktiviteteve ekonomike dhe shoqërore aty ku nuk kanë mundur më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Noetxu dijo

  Falë këtij informacioni unë kam qenë në gjendje të bëj një punë, faleminderit! (:

  1.    Noetxu dijo

   Më vjen keq që nuk më pëlqeu, doja të më pëlqente! (;

 2.   Rock Mon Log dijo

  Mendoj se informacioni që ke shkruar për të ndërgjegjësuar njerëzit për këto probleme është shumë i mirë, në fakt më ka ndihmuar të argumentoj një vepër shkencore. Por ju duhet të verifikoni informacionin, duke zgjeruar pikat që keni theksuar për të marrë një besueshmëri më të mirë, gjithashtu i mungojnë provat si dhe hetimet zyrtare të temave që trajtoni dhe publikimet zyrtare të shteteve të përfshira, në mënyrë që njerëzit të kuptojnë se si serioz i problemit, mund të kontaktoni edhe profesionistë për këto çështje apo edhe njerëz që japin mendimet e tyre, në fund të fundit gjithçka është e lidhur, bota është vazhdimisht në lëvizje. Si një blog që është i përkushtuar për të bërë këto lloj botimesh, me këto kontribute të vogla dhe të mëdha ata mund të ndryshojnë botën, duke tërhequr njerëz të rinj që janë të gatshëm të ndihmojnë të tjerët dhe të përmirësojnë vetë botën, jo siç keni mundur të vëzhgoni. nxënësit për punën e tyre shkencore. Unë besoj se nëse vendosni të punoni në këto pika në botimet tuaja, bota mund të ndryshojë disi për mirë.
  Dhe justifikoni tekstin e botimeve, kam pezulluar një redaksi kompjuterike për këtë.