Vemje procesionare

vemje procesionare

La vemje procesionare Është një insekt lepidopteran, domethënë ka disa faza metamorfike, duke përfshirë fazën e vemjeve, derisa të bëhet flutur kur të arrijë moshën madhore. Ata jetojnë në pyjet me pisha të rajonit të Mesdheut të Evropës dhe, pavarësisht nga emri i tyre, mund të gjenden edhe në kedrat dhe bredha. Në disa zona, konsiderohet si një dëmtues që mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme në plantacionet e pishave. Është një nga më të frikshmet në sezonin e shumimit.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini për vemjen procesionare, karakteristikat dhe biologjinë e saj.

tipare kryesore

vemje e rrezikshme procesionare

Emri shkencor i këtij insekti është Thaumetopoea pityocampa, dhe kalon nëpër faza të ndryshme: vezët, larvat ose vemjet, pupat dhe fluturat. Ky zhvillim në Lepidoptera quhet holometabolic.

Në verë, ose më saktë në korrik në hemisferën veriore, vemja procesionare merr formën e saj të rritur sepse flutura është momenti për t'u çiftuar. Në këtë fazë, insekti ka ngjyrë kafe dhe mund të përzihet me mjedisin ku jeton. Zakoni i tyre është të jenë aktivë gjatë natës, në mënyrë që të shmangin sulmet e zogjve të ditës dhe të natës.

Pasi të ndodhë çiftëzimi, marshimi i pishës do të lëshojë vezë dhe do të lëshojë vezë në një mënyrë shumë të veçantë, hala në formë spirale, të emërtuara sipas gjilpërave të pishës. 30 deri në 40 ditë pas pjelljes së vezëve, vemja hyn në fazën e saj larve ose vemje, e cila mund të zgjasë deri në 8 muaj.

Kur etapa e tyre e vemjeve është gati të përfundojë, vemja procesionare fillon të zbresë nga pemët dhe ato vazhdojnë në një mënyrë shumë të veçantë, sepse janë të rreshtuar në një rresht, njëra pas tjetrës. Kjo është arsyeja pse ky insekt ka një emër të mrekullueshëm dhe kur zbret nga pema, duket se po ndjek një paradë.

Nën komandën e vemjeve që më vonë Ata do të kthehen në flutura femra, parada e gjatë e pishave arrin në tokë, ku varrosen dhe hyjnë në fazën e tyre të krizalis ose pupës. Kjo fazë do të zgjasë për rreth 2 muaj dhe më pas do të prodhojë një flutur të rritur që mund të jetojë vetëm për një ose dy ditë.

Faza e frikshme e vemjes procesionare

vemjet me radhë

Në fazën e saj vemje, vemja procesionare kalon në 5 faza, në të cilat bëhet një insekt shumë i frikshëm. Karakteristika kryesore e tij është se i gjithë trupi i saj është i mbuluar nga qime shumë toksike. Kjo është për shkak të pranisë së një toksine të quajtur tamatopinë. Qimet e vemjeve mund të shkaktojnë reaksione të rënda alergjike te kafshët dhe njerëzit, sepse kur parada e pishave ndihet e kërcënuar, lëshon qime që fryhen në ajër.

Në fazën e tretë të larvës, vemja ndërton një xhep ku mund të përballojë të ftohtin e dimrit, megjithatë aktiviteti i larvës nuk ndalet sepse do të vazhdojë të kërkojë ushqim gjatë natës. Në fazën e pestë të larvës, vemjet bëhen shumë të pangopura dhe fillojnë të hanë hala pishe. Në shumë raste, vemjet nuk i hanë plotësisht gjilpërat, por pushojnë së kafshuari në mes të gjilpërave, duke bërë që gjethet kafe të vdesin ngadalë dhe pema e pishës të duket e shëmtuar.

Larvat gjenden në katër muajt e parë të vitit. Midis janarit dhe prillit është koha kur ato fillojnë të shfaqen, në varësi të temperaturës së shkaktuar nga kushtet e motit, ato mund të shihen herët a vonë. Në muajt e parë, më të ftohtit ishin “çantat e bardha” mbi pishat që shiheshin nga larg. Secila prej tyre mund të ketë nga 100 deri në 200 larva. Nxehtësia ndikon gjithashtu në çdo fole dhe sa më e lartë të jetë temperatura, aq më shumë individë do të lindin.

Kur dielli zhduket vemjet dalin një nga një në kërkim të ushqimit, por më pas ata u kthyen në foletë e tyre të quajtura "çanta të bardha". Ndryshimet filluan midis prillit dhe majit. Ndërsa temperatura rritet, pemët fillojnë të bien. Pasi janë në tokë, ata fillojnë të gërmojnë në tokë për të vazhduar transformimin në flutur.

Si të luftoni vemjen e procesionit

procesioner pishe

Edhe pse shumë ekspertë pajtohen se dëmet e shkaktuara nga këto insekte nuk mund të klasifikohen si serioze, ato përbëjnë problem në plantacionet e pishave që përdoren për prodhimin e drurit. Per kete arsye, Shumë metoda janë zhvilluar për të reduktuar ndikimin e sulmeve të vemjeve procesionare.

Më efektive, edhe pse themelore në të njëjtën kohë, konsiston në eliminimin e xhepave që ndodhen në hala pishe. Kjo metodë nuk është e përshtatshme për ato xhepa të vendosur në gjilpërat e terminalit, pasi kjo dëmton rritjen e pemëve. Rekomandohet gjithmonë të ujitet paraprakisht degët ku janë xhepat për të shmangur efektet toksike të qimeve të vemjeve.

Një metodë tjetër është të vendosni një plastikë të fortë, të tillë si një hinkë, në fund të pemës dhe ta mbushni me ujë. Kjo duhet të bëhet para paradës së vemjeve. Kur kjo ndodh, vemja në mënyrë të pashmangshme do të bjerë në ujë dhe do të vdesë.

Së fundi, në disa plantacione janë zhvilluar metoda biologjike më të sofistikuara për të luftuar paradën e pishës, duke përfshirë vendosjen e "kurtheve" feromonike për të tërhequr meshkujt, duke ulur kështu ndikimin e riprodhimit të këtij insekti.

Si të trajtoni pickimin

Fluturat nuk janë të rrezikshme, por vemjet janë. Problemi është se qimet e vemjes prodhojnë një reagim të ngjashëm me koshere kur bien në kontakt me lëkurën. Kjo është zakonisht e dukshme, sepse njolla të kuqe shfaqen në zonë dhe shpesh janë të irrituar. Në situata më komplekse, mund të shkaktojnë probleme me frymëmarrjen.

Nëse kjo ndodh, ne duhet të bëjmë sa më poshtë

  • Lani zonën me sapun dhe ujë për të hequr qimet e insekteve.
  • Trajtoni rastet e lehta me krem ​​kortikosteroide
  • Në përgjithësi, antihistaminet merren çdo orë.
  • Në rastet më të rënda, qendra klinike do të injektojë kortikosteroide në mënyrë intramuskulare.

Kafshët shtëpiake shpesh preken nga këto lloj kafshësh. Pas përpjekjes për ta përdorur në shumicën e rasteve, zona zakonisht irritohet. Ka edhe inflamacion dhe zakonisht ka ënjtje të tepërt. Kur situata përkeqësohet, ajo përfundimisht mund të kthehet në nekrotike. Prandaj, duhet trajtuar me kura të specializuara, duke përdorur kortikosteroide dhe duke përdorur antibiotikë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vemjen procesionare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.