Ushqim i qëndrueshëm

Këshilla për një dietë të qëndrueshme

Edhe pse mund të mos duket aq drejtpërdrejt, ajo që hamë çdo ditë është një faktor përcaktues në ndikimet në mjedis që ndodhin në të gjithë botën. Bujqësia dhe blegtoria prodhojnë mbeturina, ndotin ujin dhe tokën dhe gjenerojnë gazra të caktuar serë që janë duke shkaktuar rritjen e temperaturave globale. Përballë nevojës për të ndryshuar dietat dhe të gjithë sistemin ushqimor, koncepti i ushqim i qëndrueshëm. Kjo metodë po bëhet gjithnjë e më e dukshme, megjithëse është e vështirë të arrihet.

Ne e analizojmë këtë situatë në thellësi në këtë artikull dhe do të përpiqemi të japim disa zgjidhje që i bëjnë zakonet tuaja të ngrënies më të qëndrueshme. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Qëndrueshmëria e ushqimit nga FAO

Reduktimi i ndikimit në mjedis

FAO përcakton si ushqim të qëndrueshëm jo vetëm ato dieta që kujdesen për mjedisin, por përshtaten me dimensionet ekonomike dhe socio-kulturore të secilit vend. Essentialshtë thelbësore që ushqimi që ne konsumojmë të shkaktojë ndikimin minimal mjedisor gjatë prodhimit të tij. Jo vetëm që ka të bëjë me paketimin ose transportin, por me të gjithë ciklin e prodhimit.

Ekzistojnë tregues të ndryshëm që na tregojnë dëmet e shkaktuara nga prodhimi i produkteve të caktuara që ne i konsumojmë gjatë gjithë ciklit të tyre të jetës. Meqenëse është lëndë e parë dhe nxirret nga mjedisi, derisa të bëhet humbje. Ky tregues njihet si Analiza e Ciklit të Jetës (LCA). Possibleshtë e mundur që shtuar kësaj LCA të kemi tregues të tjerë mjedisorë siç është gjurma e karbonit. Kjo do të thotë, sasia e karbonit që emetojmë në aktivitetet tona dhe sipërfaqja që na nevojitet për të.

Analizimi i të gjitha këtyre të dhënave është diçka mjaft komplekse. Ka shumë vende që, aktualisht, kanë arritur të përfshijnë disa konsiderata të qëndrueshmërisë në zhvillimin e produkteve të tyre. Politikat ushqimore janë më të rrepta për sa i përket minimizimit të ndikimeve në mjedis si në krijimin ashtu edhe në transportin dhe konsumimin e një produkti të caktuar. Për të arritur këtë stabilitet mjedisor, nuk është e nevojshme vetëm që kompanitë e prodhimit të vendosin bateritë, por edhe edukimi i ushqimit për qytetarët është i rëndësishëm.

Faktorët e përfshirë në ushqimin e qëndrueshëm

Udhëzime dietike

Ushqimi i përpunuar vjen me nxitimin që kemi gjithmonë në sistemin tonë aktual ekonomik. Rareshtë e rrallë që personi që ka kohë të gatuajë pjata më të hollësishme dhe të mos përmendë të gjithë ata njerëz që duhet të hanë jashtë pothuajse çdo ditë. Për këto lloje njerëzish, ushqimi i përpunuar dhe ultra i paketuar është më i realizueshëm dhe i arritshëm. Kjo rrit kërkesën për këtë lloj produkti dhe, së fundmi, kjo përkthehet në një rritje të ndotjes dhe ndikimit në mjedis.

Falë përfshirjes së politikave më të shëndetshme të ushqimit me mjedisin, disa implikime rregullatore dhe programuese janë zbatuar në udhëzuesit e ushqimit. Këto udhëzues promovojnë integrimin dhe zhvillimin e disa rekomandimeve mbi ushqimin e qëndrueshëm si për qytetarët ashtu edhe për kompanitë prodhuese.

Dhe është që ne nuk i numërojmë të gjitha emetimet që po prodhojmë për faktin e thjeshtë të konsumimit të një produkti ultra të paketuar. Pa shkuar më tej. Le të marrim një shembull. Kemi blerë një lazanjë të ngrirë. Normalisht këto lazanja kanë paketim të trefishtë: e para është ajo nga jashtë, e cila zakonisht është kartoni. E dyta është një mbështjellëse plastike dhe e treta është ena që e përmban atë. Ekzistojnë tre pako për të qenë në gjendje të prodhoni një ushqim që konsumohet brenda pak minutash.

Jo vetëm që duhet të llogarisim në LCA-në e lazanjës së përmendur paketimin, por edhe të gjithë procesin e bërjes së lazanjës, ngrirjen, transportimin dhe shpërndarjen e saj derisa të konsumohet në shtëpi. Pasi të konsumohen, mbetjet e lëna pas duhet të numërohen dhe trajtimi i tyre pasues, i cili, nëse nuk riciklohet, nuk do të jetë në gjendje të përdorë as materialin.

Rekomandime të qëndrueshme ushqyese

Shitja e ushqimit të qëndrueshëm

Këto rekomandime që po zbatohen nga shumë kompani në drejtim të mbrojtjes së mjedisit përfshijnë sa vijon: hani një dietë që bazohet kryesisht në ushqime me origjinë bimore dhe origjina e të cilave preferohet të jetë lokale. Prodhimi sezonal është shumë më i mirë se jo sezonal, pasi që nevojiten më pak burime për prodhimin e tij dhe, në fund të fundit, më pak ndotëse. Mos harroni se një dietë e mirë duhet të ketë një përbërës të mishit (për të gjithë ata njerëz që nuk janë vegjetarianë ose veganë). Sidoqoftë, qëllimi është të zvogëlojmë humbjet e ushqimit.

Një rekomandim tjetër është që të konsumoni peshk vetëm nga rezerva të qëndrueshme dhe të zvogëloni konsumin e mishit të kuq, aq sa të ushqehemi në dietën tonë. Ushqime shumë të sheqerosura dhe të përpunuara, këshillohet gjithashtu edhe fshirja e tyre. Me këtë rast, nuk po kërkon vetëm mjedisin dhe emetimet e mëdha të mbetjeve plastike, por edhe shëndetin e konsumatorëve. Provenshtë vërtetuar shkencërisht se pijet me shumë sheqer shkaktojnë probleme të tilla si diabeti, hipertensioni, mbipesha dhe lidhet me sëmundje të tjera kardiovaskulare.

Të gjitha këto udhëzime për konsum të qëndrueshëm dhe prodhim janë dhënë në një botim të përbashkët të FAO dhe Rrjeti i Kërkimit të Klimës Ushqimore: pllaka, piramida, planeti. Në të mund të shihni një vizion të plotë të situatës në të cilën ndodhemi dhe sesi vendet përfshijnë qëndrueshmërinë në secilin udhëzues të propozuar.

Dietë e qëndrueshme

Brezat e ardhshëm me ushqim të mirë

Një dietë e qëndrueshme është ajo që gjeneron ndikim të ulët në mjedis dhe që ndihmon për të patur siguri ushqimore dhe ushqyese që arrin të plotësojë të gjitha nevojat e njerëzve. Për më tepër, ai përpiqet që brezat e tanishëm të drejtojnë dhe edukojnë brezat e ardhshëm që të bëjnë një mënyrë jetese më të shëndetshme.

Reduktimi i ndikimeve në mjedis gjithashtu respekton biodiversitetin dhe ekosistemet. Nga ana kulturore, ato janë udhëzues të pranuar nga të gjithë, të arritshëm ekonomikisht dhe me një optimizim të burimeve natyrore dhe njerëzore.

Gjëja më e mirë që mund të bëni është të modifikoni zakonet tuaja të ngrënies për të zvogëluar ushqimin që blini të përpunuar dhe me paketim të tepërt. Jo vetëm që do të kontribuoni në uljen e ndikimit në mjedis, por gjithashtu do të fitoni në shëndet. Ushqimi duhet të jetë sa më "i vërtetë" që është e mundur, duke i dhënë përparësi atyre me origjinë bimore dhe duke qenë i shëndetshëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ushqimit të qëndrueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.