Ujitja me pika në shtëpi

ujitje efikase

Ujitja me pika është një nga sistemet më të sofistikuara që ekziston aktualisht për bujqësinë. Të gjithë ne që kemi një kopsht ose kopsht në shtëpi dëshirojmë që ajo të lulëzojë në kushte të mira. Prandaj, ne mund të hartojmë një ujitje me pika në shtëpi në mënyrë mjaft efektive. Isshtë një nga sistemet më efikase të ujitjes që ekziston dhe mund të prodhohet në shtëpi me materiale që normalisht nuk i përdorim.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si duhet të ndërtoni vetë ujitje me pika në shtëpi dhe cilat janë avantazhet e tij.

Përparësitë e ujitjes me pika

sistemi i ujitjes me pika në shtëpi

Ne do të shohim një nga një të gjitha avantazhet e ujitjes me pika:

 • efikasiteti: avullimi i ujit, rrjedhja sipërfaqësore dhe depërtimi i thellë zvogëlohen dhe eliminohen nëse përdorim një sistem ujitje me pika. Dhe është se nëse është dizajnuar, menaxhuar dhe mirëmbajtur mirë ka një efikasitet prej 95%. Përveç kësaj, ndihmon në aplikimin e sasive të vogla të ujitjes që mund të lejojë vendime më efikase në lidhje me prodhimin.
 • Sezoni i të korrave: në kulturat me hapësirë ​​të gjerë ka një fraksion më të vogël të vëllimit të tokës që mund të laget për të zvogëluar humbjet e panevojshme të ujit kur ujitet.
 • Shmang depërtimin e thellë të ujit dhe lëndëve ushqyese: Kur ujitemi pikë për pikë, lëndët ushqyese nuk derdhen në shtresat më të thella. Kjo është e një rëndësie jetësore nëse duam t'i mbajmë tokat dhe të korrat tona më të shëndetshme.
 • Uniformiteti më i madh në aplikimin e ujit: me ujitje me pika ne përmirësojmë uniformitetin e të gjithë ujitjes dhe mund të rezultojë në kontroll më të mirë të ujit, ushqyesve dhe kripërave minerale.
 • Rritja e prodhimit: Ekzistojnë sisteme të ndryshme të dobishme që ndihmojnë në rritjen e prodhimit dhe stabilizimin e të korrave përballë kushteve të ndryshme klimatike.
 • Përmirëson shëndetin e bimëve: Falë këtij lloji të ujitjes, ka më pak sëmundje të lidhura me kërpudhat që ndodhin për shkak të kulturave më të thata.
 • Përmirësimi në menaxhimin e plehrave dhe pesticideve: Kjo na ndikon shumë nëse duam të kemi një kopsht shtëpiak urban me pak ose aspak aplikim të plehrave sintetikë dhe pesticideve.
 • Kontroll më i mirë i barërave të këqija: Ujitja me pika ndihmon në zvogëlimin e mbirjes dhe rritjes së barërave të këqija sepse uji përqendrohet në të korrat. Ndihmon gjithashtu për të zvogëluar ndjeshëm të gjitha përpjekjet për kontrollin e barërave të këqija.
 • Kjo lejon krijimin e një kulture të dyfishtë: Falë këtij sistemi të ujitjes me pika në shtëpi, ai do të lejojë mbjelljen e një kulture të dytë dhe përmirëson mundësitë e prodhimit.
 • automatizimi: ujitja mund të automatizohet për të qenë më pak të vetëdijshëm për të korrat.
 • Kursim energjie: Çdo kursim i ujit gjithashtu do të zvogëlojë çdo kosto energjie.
 • Jetëgjatësi: Le të mos harrojmë se një sistem i ujitjes në shtëpi ose në ujë mund të ketë një jetë të gjatë nëse projektohet siç duhet.

Sistemet e ujitjes me pika në shtëpi

ujitje me pika në shtëpi

Me siguri çdo ditë disponojmë me një numër të madh shishesh plastike që nuk kanë më përdorim. Këto shishe mund të përdoren për të bërë një sistem të thjeshtë ujitje shtëpie me pika. Na duhet vetëm një shishe sa më e madhe që të jetë e mundur në mënyrë që ajo të ketë kapacitet më të lartë, një objekt i mprehtë dhe kordonë ose tuba të hollë. Me këtë material do të keni gjithçka që ju nevojitet për të qenë në gjendje të bëni sistemin tuaj të ujitjes me pika.

Le të shohim cilat janë variantet e ndryshme që ekzistojnë:

Shishe me vrimë

Bëhet fjalë për të bërë vrima në kapakun e shishes duke prerë pjesën e poshtme të saj dhe duke e futur me kokë poshtë në tokë, afër. Ne gjithashtu duhet të lidhim një çorape të një lloji me presion të ulët uji. Shtë një sistem mjaft praktik dhe i dobishëm, veçanërisht nëse do të jeni larg shtëpisë për një kohë të gjatë.

Tub ose kabllo PVC në kapak

shishe uji

Ne gjithashtu mund të projektojmë një sistem ujitje të pikave në shtëpi duke bërë një vrimë në kapak dhe duke futur një kordon për të mbushur shishen e ujit. Isshtë një sistem mjaft optimal që do të na ndihmojë të kursejmë një sasi të madhe uji pasi i bën rrënjët të thithin ujin më ngadalë.

Shishe në papastërti pa kapak

Shtë një nga metodat më të thjeshta dhe më efektive. Thjesht duhet të bëjmë vrima të vogla në shishe, të heqim kapakun dhe ta vendosim në tokë vertikalisht. Falë kësaj, ne mund të marrim shishen me ujë dhe të presim këtu pak nga pak për të ujitur të korrat tona. Isshtë një variant i një sistemi ujitje me pika shtëpiake që është mjaft interesant për t'u përdorur në kopshte dhe në kopshtin e shtëpisë.

Ujitja me diell në shtëpi

Ky sistem është disi më i sofistikuar dhe ne do të përdorim energjinë e diellit për të. Quiteshtë mjaft e lehtë për tu prodhuar dhe na lejon të kursejmë shumë ujë. Për ta bërë këtë, ne duhet të përdorim dy shishe ujë, një i madh me një kapacitet prej 5 litra ose më shumë dhe një më i vogël që mund të jetë 2 litra. Ne do të shkojmë hap pas hapi duke përshkruar gjithçka që duhet të bëni për të krijuar këtë ujitje të pikuar në shtëpi:

 • Ne marrim shishen e madhe dhe e presim në bazë, ndërsa e vogla pritet në gjysmë.
 • Pjesa e poshtme e shishes së vogël është ajo që përdoret për të vendosur direkt në tokë. E madhe do të vendoset sipër në një mënyrë të tillë që, kur të hapni kapakun e shishes së madhe, uji të ushqehet me atë të voglin.
 • Të dy shishet do të vendosen pranë impiantit që ne duam të ujitim. Distanca nuk duhet të jetë shumë e madhe në mënyrë që të mos mbetet asnjë lloj rrjedhje. Disavantazhi i këtij lloji të sistemit të ujitjes me pika në shtëpi është se ato nuk janë efikase nëse toka ka shpate.
 • Sistemi përdor energjinë nga dielli për të avulluar ujin dhe për ta drejtuar atje ku jemi më të interesuar. Kur rrezet e diellit drejtohen drejt sistemit të shishes, temperatura e ajrit rritet, duke bërë që uji të avullojë. Më pas, ajri brenda shisheve do të ngopet me lagështi dhe uji kondensohet në muret e shisheve. Siç e dimë, pikat e ujit bëhen gjithnjë e më të mëdha në zonat ku ka avullim të vazhdueshëm. Ndërsa bëhen më të mëdha, ato peshojnë më shumë dhe përfundojnë duke rrëshqitur poshtë mureve të shisheve derisa të përfundojnë duke përhapur tokën rreth tyre.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të krijoni një sistem të ujitjes me pika në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.