Turbinat e reja të erës pa tehe

turbinat e erës pa tehe

Në një postim të mëparshëm po flisnim për problemin e mbeturinat e gjeneruara nga fletët e turbinave me erë të fermave me erë. Në të ardhmen e afërt ata do të duhet të trajtohen më shumë se 4.500 blades dhe përfitoni nga ato materiale.

Për të shmangur ndikimet që blades kanë mbi zogjtë, ndikimi vizual, kurseni në material dhe shmangni gjenerimin e mbeturinave, projektet e turbinat e erës pa tehe. Si mundet që një turbinë ere të gjenerojë energji të erës pa tehe?

Projekti Vortex Bladeless

Turbinë me erë vorbull

Ky projekt përpiqet të evoluojë turbinat e erës aktuale me 3 tehe në turbina me erë pa tehe. Në rast se ka ndonjë dyshim për këtë, këto turbina me erë janë të afta të gjenerojnë të njëjtën energji si ato konvencionale, por me kursime në kostot e prodhimit dhe shmangien e ndikimeve të teheve.

Meqenëse nuk ka fletë, mënyra e saj e gjenerimit të energjisë, si dhe morfologjia dhe dizajni i saj janë krejtësisht të ndryshme nga ato aktuale. Ata që janë përgjegjës për projektin Vortex janë David Suriol, David Yáñez dhe Raúl Martín, partnerë në kompaninë Deutecno.

Ky zvogëlim i teheve ofron avantazhin e kursimit të materialeve, transportit, ndërtimit, kostove të mirëmbajtjes dhe gjithashtu gjeneron 40% më shumë energji me të njëjtat para që investohen në ato konvencionale.

Që nga viti 2006, kur u prezantua patenta e parë për këtë dizajn, është punuar për të përmirësuar këto turbina me erë. Për të provuar efektivitetin dhe efikasitetin e gjenerimit të energjisë, u ndërtua një tunel me erë për të provuar dhe simuluar realitetin. Shtë vërtetuar një prototip turbinë me erë rreth 3 metra e lartë.

Karakteristikat e turbinës me erë

vorbull pa tehe

Kjo pajisje është e përbërë nga një cilindër vertikal gjysmë i ngurtë, i cili është i ankoruar në tokë dhe i të cilit materialet janë piezoelektrike. Kujtojmë që materialet piezoelektrike mund të shndërrojnë stresin mekanik në energji elektrike, dhe elektricitetin në dridhje mekanike. Kuarci është një shembull i një kristali natyror piezoelektrik. Pastaj, energjia elektrike gjenerohet nga deformimi që pësojnë këto materiale kur hyjnë në rezonancë me erën. Në një mënyrë të kuptueshme, funksionon sikur të ishte një shkop bejsbolli kokëposhtë, kokëposhtë dhe lëkundur.

Ajo që turbina me erë përpiqet të arrijë është të përfitojë Efekti rrugor i vorbullës së Von Kármán. Një rrugë vorbull von Kármán është një model i përsëritur i vorbullave të mprehta të shkaktuara nga ndarja jo-stacionare e shtresës së lëngut ndërsa kalon mbi trupat e zhytur. Me këtë efekt, turbina e erës mund të lëkundet nga njëra anë në tjetrën në mënyrë që të mund të përfitojë nga energjia kinetike që krijohet dhe kështu ta shndërrojë atë në energji elektrike.

Përfitimet e turbinës së erës

Disa nga përfitimet e këtyre turbinave të reja të erës janë:

 • Ato nuk gjenerojnë zhurmë.
 • Ata nuk ndërhyjnë në radarë.
 • Kosto më e ulët e materialeve dhe montimit.
 • Kosto më të ulëta të mirëmbajtjes.
 • Redukton ndikimin në mjedis dhe ndikimin e peizazhit.
 • Më efikase. Prodhon energji të pastër më të lirë.
 • Punon me një gamë më të madhe të shpejtësive të erës.
 • Ata zënë më pak sipërfaqe.
 • Zogjtë nuk janë në rrezik kur fluturojnë rreth jush.
 • Gjurma e karbonit zvogëlohet me 40%.
 • Ato janë ideale për impiantet në det të hapur për shkak të thjeshtësisë së tyre të instalimit dhe mirëmbajtjes.

Me këtë revolucion të energjisë së erës, tregjet do të rrisin furnizimin e këtyre turbinave të reja të erës që kursejnë kosto dhe mbajnë të njëjtën gjenerim të energjisë elektrike. Deri në fund të këtij viti një instalim i plotë do të përfundojë në baza prove, e cila do të kombinohet me energjinë diellore për të furnizuar shtëpitë në Indi.

Për më tepër, projekti ka pasur mbështetjen e Repsol dhe dymbëdhjetë investitorëve të tjerë privatë të cilët kanë zgjedhur zhvillimin e energjisë së erës dhe këtë shpikje revolucionare. Çmimi i tregut do të ishte rreth 5500 euro për një turbinë me erë të lartë 12,5 m. Por qëllimi është të ndërtojmë një Vorbull 100-metërshe deri në vitin 2018, pasi që sa më e lartë të jetë turbina, aq më shumë performancë do të ketë dhe aq më shumë energji do të gjenerojë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.