Gjithçka që duhet të dini për turbinat me erë

Turbinat e erës në një fermë me erë

Në botën e energjive të rinovueshme, energjia diellore dhe e erës padyshim që bien në sy. E para përbëhet nga elementë të quajtur panele diellore që janë të afta të kapin rrezatimin e diellit dhe ta shndërrojnë atë në energji elektrike. E dyta përdor të ashtuquajturat turbina me erë për të transformuar energjinë që ka era në energji elektrike.

Turbinat me erë janë pajisje shumë komplekse që kanë nevojë për një studim paraprak për të qenë fitimprurës dhe efikas. Përveç kësaj, ekzistojnë disa lloje të turbinave me erë dhe energjisë së erës. A doni të dini gjithçka që lidhet me turbinat e erës?

Karakteristikat e një turbine me erë

Karakteristikat e turbinës me erë

Siç u përmend më parë, turbina me erë është një pajisje e aftë të shndërrojë energjinë kinetike që era zotëron në energji elektrike. Kjo bëhet duke përdorur fletët që rrotullohen midis 13 dhe 20 rrotullime në minutë. Revolucionet në të cilat blades mund të rrotullohen varet shumë nga lloji i teknologjisë së përdorur në ndërtimin e tyre dhe forca që mbart era në atë moment. Në mënyrë tipike, blades që janë ndërtuar nga materiale më të lehta janë të afta të kthehen më shumë herë në minutë.

Ndërsa fletët fitojnë më shumë shpejtësi, sasi më e madhe e energjisë elektrike është e aftë të gjenerojë dhe për këtë arsye efikasiteti i tij është më i lartë. Që turbina me erë të fillojë, nevojitet energji ndihmëse që furnizohet për të filluar lëvizjen e saj. Pastaj, pasi të fillojë, është era që është përgjegjëse për lëvizjen e teheve.

Turbinat e erës kanë një gjysmë jetë më e madhe se 25 vjet. Megjithëse kostot e tij të instalimit dhe investimi i saj i mëparshëm janë të larta, pasi ajo ka një jetë mjaft të gjatë të dobishme, ajo mund të amortizohet në mënyrë të përsosur dhe të marrë përfitime ekonomike, ndërsa zvogëlon ndikimet në mjedis dhe emetimet e gazeve serë të prodhuara nga lëndët djegëse fosile.

Ndërsa teknologjia rritet, evolucioni i turbinës së erës lejon që ajo të ketë një jetë më të dobishme, si dhe të jetë në gjendje të gjenerojë më shumë energji elektrike dhe të jetë në gjendje të vendoset në vende më optimale.

operacion

Përbërësit e një turbine me erë

Turbina me erë thuhet se është e aftë të transformojë energjinë kinetike të erës në energji elektrike. Sidoqoftë, si është e aftë të gjenerojë atë energji? Turbina me erë është e aftë të prodhojë energji elektrike në faza të ndryshme.

 • Orientimi automatik. Kjo është faza e parë në të cilën turbina me erë fillon të funksionojë. Isshtë në gjendje të orientohet automatikisht për të përfituar plotësisht nga energjia e siguruar nga era. Kjo dihet falë të dhënave që regjistrohen nga shamia e erës dhe anemometri që përfshihen në pjesën e sipërme të tij. Ata gjithashtu kanë një platformë që rrotullohet mbi kurorën në fund të kullës.
 • Kthesa e tehut. Era fillon të kthejë blades. Në mënyrë që të ndodhë kjo, shpejtësia e tij duhet të jetë rreth 3,5 m / s. Fuqia maksimale e nevojshme për optimizimin e gjenerimit të energjisë elektrike ndodh kur era ka një shpejtësi prej 11 m / s. Nëse shpërthimet e erës janë më të mëdha se 25 m / s, briskët vendosen në formën e një flamuri në mënyrë që turbina e erës të frenojë, duke shmangur kështu streset e tepërta.
 • Shumëzimi. Shtë një rotor që kthen një bosht të ngadaltë që është i aftë të rrisë shpejtësinë e kthimit nga rreth 13 rrotullime në minutë në 1.500.
 • brez. Falë këtij shumëzuesi që rrit rrotullimet në minutë, energjia e tij mund të transferohet në gjeneratorin që ata kanë bashkuar, duke prodhuar kështu energji elektrike.
 • Evakuimi. Energjia elektrike e gjeneruar kryhet brenda kullës deri në bazë. Pasi të jetë drejtuar atje, ai shkon në vijën nëntokësore në nënstacionin ku voltazhi i tij ngrihet aq sa ta injektojë atë në rrjetin elektrik dhe ta shpërndajë në pjesën tjetër të pikave të konsumit.
 • monitorimi. Për pjesën tjetër të fazave të prodhimit të energjisë të kryhet në mënyrë korrekte, një proces monitorimi dhe mbikëqyrjeje është i nevojshëm vazhdimisht. Funksionet kritike të turbinës së erës monitorohen dhe mbikëqyren nga nënstacioni dhe qendra e kontrollit. Falë kësaj, çdo incident në funksionimin e parkut me erë mund të zbulohet dhe zgjidhet.

Llojet e turbinave me erë

Funksionimi i turbinave me erë

Ekzistojnë dy lloje të turbinave me erë në varësi të përdorimit të tyre dhe gjenerimit të energjisë. E para varet nga boshti i rotorit (vertikal ose horizontal) dhe e dyta nga fuqia e furnizuar.

Sipas boshtit të rotorit

Boshti vertikal

Turbina ere me bosht vertikal

Përparësitë kryesore të këtij lloji të turbinave me erë është se nuk kanë nevojë për fazën e orientimit automatik duke qenë gjithpërfshirës. Përveç kësaj, përbërësit e tij si gjeneratori dhe shumëzuesi janë instaluar në mënyrë të barabartë me tokën, gjë që çon në një përmirësim të ndjeshëm të kushteve të mirëmbajtjes dhe ulje të kostove të montimit.

Në disavantazhet ne zbulojmë se ato kanë efikasitet më të ulët krahasuar me llojet e tjera dhe nevoja e tij për sisteme të jashtme që veprojnë si fillestar për tehu. Përveç kësaj, kur rotori duhet të çmontohet për mirëmbajtje, të gjitha makineritë e turbinave me erë duhet të çmontohen.

Aksi horizontal

Turbina ere me bosht horizontale

Shumica e turbinave të erës që janë ndërtuar për t'i lidhur ato me rrjetin elektrik janë me tre tehe dhe me një bosht horizontale. Këto turbina ere kanë efikasitet më të madh dhe arritjen e shpejtësive më të larta të rrotullimit në minutë. Kjo do të thotë që ju duhet më pak shumëzim. Përveç kësaj, në sajë të ndërtimit të saj të lartë, ajo është në gjendje të përfitojë më mirë nga forca e erës në lartësi.

Sipas energjisë së furnizuar

turbinat e erës me fuqi më të madhe tregtare

Në varësi të energjisë që ata furnizojnë, ekzistojnë disa lloje të turbinave me erë. Të parat janë pajisjet me fuqi të ulët. Ato shoqërohen me përdorimin e energjisë mekanike, të tilla si për pompimin e ujit, dhe ata janë të aftë të sigurojnë energji rreth 50Kw. Disa lloje të pajisjeve mund të përdoren gjithashtu për të rritur energjinë totale të furnizuar. Sot ato përdoren si një burim energjie për sistemet mekanike ose furnizimet e izoluara të energjisë.

Pajisjet e energjisë mesatare. Këto janë sekondat dhe janë brenda një gamë prodhimi prej rreth 150Kw. Ata zakonisht nuk janë të lidhur me bateritë, por janë në rrjetin elektrik.

Së fundmi, pajisjet me fuqi të lartë përdoren për prodhimin e energjisë elektrike në treg dhe janë të lidhura me rrjetin dhe në grupe. Prodhimi i tij arrin gigavat.

Me këtë informacion mund të mësoni shumë më tepër rreth turbinave me erë dhe funksionimit të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.