Turbina me erë: si të shfrytëzohet era për të prodhuar energji në shtëpi

turbina me erë për shtëpi

Ka zona në Spanjë ku era është konstante, pothuajse një rutinë e përditshme. Në këto raste, pse jo përfitoni nga ajo që ju jep natyra dhe instaloni një gjenerator të erës në shtëpinë tuaj të jetë në gjendje të marrë energji elektrike falas? Epo, nëse doni të kurseni në faturat tuaja të energjisë elektrike ose të sillni energjinë elektrike atje ku nuk arrin, është më mirë të zgjidhni një nga këto turbina me erë që ju tregojmë.

Këtu do të mësoni gjithçka që duhet të dini rreth tyre, dhe ne do të rekomandojmë disa që mund t'i blini, me instalim të thjeshtë, dhe kudo që të keni nevojë...

Turbinat më të mira të erës për shtëpinë

Në mes turbinat më të mira të erës Për shtëpinë që mund të blini me çmime të volitshme, keni sa vijon:

Siç mund ta shihni, mund të gjeni turbina me erë me tensione të ndryshme daljeje, si 12V, 24V, 48V dhe i keni edhe për 220V, me të cilat mund të fuqizoni pajisjet konvencionale.

Çfarë është një turbinë me erë?

turbinë me erë

Un turbinë me erë, i njohur gjithashtu si një mulli me erë moderne, është një strukturë imponuese që shfrytëzon energjinë kinetike të erës për ta kthyer atë në energji elektrike. Këto artefakte përbëhen kryesisht nga këto pjesë:

 • Torre: Është mbështetja ose bazamenti i fortë mbi të cilin ngrihet turbina e erës, duke mbajtur peshën e saj dhe duke ngritur fletët drejt erës, për të shmangur pengesat që ngadalësojnë erën dhe ulin aftësinë për të prodhuar energji. Ato mund të jenë nga vetëm disa centimetra në ato më të voglat, deri në disa që arrijnë deri në 120 metra në rastin e atyre që shohim në shumë peizazhe.
 • Gondolë: Bërthama e turbinës së erës, e vendosur në majë të kullës, strehon komponentët thelbësorë për transformimin e energjisë, siç është gjeneratori elektrik, shumëzuesi për të shumëzuar shpejtësinë e rrotullimit të fletëve dhe për të bërë boshtin e gjeneratorit të rrotullohet më shpejt, dhe mekanizmi orientues, në mënyrë që të jetë gjithmonë përballë erës pa pasur nevojë ta rregullojë manualisht.
 • Tehet: Ato mund të jenë si helikë ashtu edhe lloje të tjera tehe, në varësi të llojit të mullirit. Ato janë të lehta, të bëra nga tekstil me fije qelqi, alumini ose fibër karboni dhe thjesht ofrojnë rezistencë ndaj orës në mënyrë që energjia e saj kinetike ta bëjë atë të rrotullohet.

Si funksionon turbina e erës së brendshme

turbine me ere, motor elektrik

El Gjenerator elektrik Është zemra e turbinës së erës, ku energjia mekanike e lëvizjes rrotulluese shndërrohet në energji elektrike. Ekzistojnë dy lloje kryesore: nga njëra anë ka ato asinkrone, më të thjeshta dhe më të lira, por me efikasitet më të ulët; dhe sinkron, më kompleks dhe i shtrenjtë, por me efikasitet dhe kontroll më të madh të frekuencës së gjeneruar.

Procesi i krijimi i energjisë në turbinat e erës Është e lehtë për t'u kuptuar:

 1. Era gjeneron forcën lëvizëse: Kur godet tehet, ushtron një forcë që i detyron ato të rrotullohen. Forma dhe këndi i teheve janë projektuar me kujdes për të maksimizuar kapjen e energjisë kinetike.
 2. RPM rritje: Rrotullimi i fletëve transmetohet në boshtin kryesor të turbinës së erës. Në bazën e këtij aksi, shumëzuesi rrit ndjeshëm shpejtësinë e rrotullimit. Për shembull, nëse fletët rrotullohen me 50 RPM, pas shumëzimit mund të arrihen 1000 RPM.
 3. Prodhimi i energjisë elektrike: Boshti me rrotullime të larta është i lidhur me gjeneratorin elektrik. Në këtë mënyrë ai shndërron energjinë mekanike rrotulluese në energji elektrike. Rryma e gjeneruar mund të jetë rrymë alternative (AC) ose rrymë direkte (DC), në varësi të llojit të gjeneratorit të përdorur. Funksionimi i tij është i lehtë, në thelb është një motor elektrik i përmbysur, ku kafazja përmban rotorin me bërthamë hekuri dhe mbështjellje teli, statorin që është i fiksuar në ngarkesë dhe përbëhet nga magnet të përhershëm ose elektromagnet, dhe në këtë mënyrë, kur rotori rrotullohet, gjenerohet një induksion elektromagnetik, duke gjeneruar energji elektrike sipas ligjit të Faradeit.
 4. Kontrolli dhe shpërndarja: Energjia elektrike e prodhuar përçohet përmes kabllove në një transformator, ku tensioni i tij rritet për transmetim në rrjetin elektrik ose për ruajtje në bateri. Një sistem kontrolli është përgjegjës për rregullimin e fuqisë dhe frekuencës së rrymës, duke siguruar funksionim të qëndrueshëm dhe të sigurt.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.