Turbina më e madhe e erës në botë

turbinë me erë Vestas ka prezantuar azhurnimin e turbinës më të madhe të erës në botë. Nuk kam mbiemra për të përshkruar se sa e madhe është kjo turbinë. V164, një mulli me erë 220 metra me Tehe 38-ton, 80 metra të gjata, sapo ka përqendruar të gjithë vëmendjen e atyre që janë të interesuar për burimet e rinovueshme në Danimarkë.

Turbina e mëparshme ishte e aftë të jepte një fuqi prej 8 MW, dhe falë azhurnimeve tani është në gjendje të arrijë deri në 9 MW dalja në kushte specifike. Në provën e tij të parë, V164 ishte të aftë për të gjeneruar 216.000 kWh në vetëm 24 orë.

Jo vetëm që është rekord absolut për prodhimin e energjisë së erës nga një turbinë e vetme ere, por është demonstrimi më i qartë se erërat e oqeanit do të luajnë një rol kryesor në tranzicionin e energjisë që tashmë është duke u zhvilluar.

Mjaft për të furnizuar me energji një shtëpi për 66 vjet

Sipas Torben Hvid larsen, CTO Vestas:

"Jona prototipi ka vendosur një rekord tjetër gjenerate, me 216.000 kWh të prodhuara në një periudhë 24-orëshe. Ne jemi të sigurt se kjo turbinë 9 MW ka provuar se është gati në treg dhe ne besojmë se do të luajë një rol kryesor në uljen e çmimeve të energjisë së erës në det të hapur ".

Zakonisht të flasësh për kilovat është pak e vështirë dhe abstrakte. Por sipas organeve zyrtare, konsumi mesatar i energjisë elektrike në një shtëpi spanjolle është 3.250 kWh në vit. Një sasi pak më e lartë se konsumi mesatar vjetor i banesave urbane në qytetet kryesore të Amerikës së Jugut. Duke marrë parasysh këtë, një ditë prodhimi mund të furnizojë me energji elektrike një shtëpi mesatare për mbi 66 vjet.

Me një madhësi më të madhe se Torres Kio në Madrid dhe i ngjashëm me Torre Mayor në Meksikë, perimetri që ata kalojnë është më i madh se rrota metalike e London Eye në Londër. Kjo turbinë është evolucioni i V164-8.0 MW, një turbinë ere që tashmë theu rekorde në 2014 dhe mund të fuqizojë 16.000 shtëpi britanike.

turbinë me erë

Energjia e erës në det të hapur

Përparimi i teknologjive të erës në det të hapur është me të vërtetë mahnitëse. Me këto turbina gjigande me erë duhen shumë më pak turbina dhe investimi bëhet shumë më fitimprurës. Sidoqoftë, mbetet shumë për të bërë.

Këto turbina të mëdha duhet të fiksohen në shelfin kontinental. Kjo nuk është gjithmonë e mundur, nëse shkon më tej, në Spanjë platforma shpejt shkon në thellësi të mëdha, atëherë sistemet e rregullimit të nevojshme për të mbështetur këto monstra energjikë kanë një kosto shumë të madhe për të qenë fitimprurëse. Megjithatë, përparimet në turbinat lundruese dhe kombinimi me energji dhe diellore ato na bëjnë optimistë. Për herë të parë në histori, burimet e ripërtëritshme janë gati të të fitojë betejën.

London Array në det të hapur

Erërat e erës

VESTAS u themelua në vitin 1945 nga Peder Hansen, i cili e quajti kompaninë e tij Vestjysk Stålteknik A / S. Fillimisht, kompania prodhoi pajisje shtëpiake, duke u përqëndruar në pajisjet bujqësore në 1950, intercoolers në 1956, dhe vinça hidraulikë në 1968. Ajo hyri në industrinë e turbinave me erë në 1979 dhe filloi prodhimin ekskluzivisht në 1989.

VESTAS synon të zhvillimin, prodhimin, shitjen dhe mirëmbajtjen e teknologjisë së erës dhe aktivitetet e tij variojnë nga vëzhgimet në terren te shërbimi dhe mirëmbajtja. Me seli në Danimarkë, është prodhuesi më i madh në botë i turbinave me erë.

VESTAS është vetëm kompania globale e energjisë kushtuar ekskluzivisht energjisë së erës. Ju prodhoni vetë përbërësit tuaj, duke rritur fleksibilitetin e zhvillimit të produktit tuaj, duke zvogëluar varësinë nga shitësi dhe duke ju lejuar të mbani një nivel të lartë të ekspertizës së prodhimit. Në të njëjtën kohë, ajo kryen prodhimin dhe burimet sa më afër tregut që të jetë e mundur.

VESTAS ka qendrën më të madhe të kërkimit dhe zhvillimit të energjisë së erës në botë, në Aarhus (Danimarkë). Objektivi i tij është të pozicionojë energjinë e erës në nivelin e burimeve të tjera tradicionale të energjisë, të tilla si nafta dhe gazi.

Aktualisht, VESTAS ka më shumë se 51.000 turbina ere –Më shumë se 60 GW– instaluar në të gjithë botën. Ai siguron energji të erës në 73 vende dhe punëson afërsisht 17.000 njerëz.

Ajo ka një gamë të gjerë të turbinave prodhuar ne seri, duke mbuluar te gjitha segmentet dhe regjimet e eres. Kohët e fundit ka përmirësuar platformat e saj 2 MW dhe 3 MW për të qenë në gjendje t'u përgjigjet nevojave aktuale të klientëve të saj.

Evolucioni i vestave


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.