Tundra mund të bëhet një burim i emetimit të karbonit

  tundër

Tundra është një pus i shkëlqyeshëm karbon... Të paktën ishte. Në ditët e sotme, kapaciteti i tij i ruajtjes është dëmtuar seriozisht, për shkak të rritjes së temperaturës: organizmat i gjallë ato lëshojnë gjithnjë e më shumë CO2 në atmosferë, ndërsa mekanizmi i kapjes fotosintetike ndikohet në nivele të caktuara.

Me ndryshimin e klimës, bimësia dhe organizmat e gjallë mund të lëshojnë më shumë karbonnë formën e dioksid karboni ose metan, sesa mund të ruanin. Për më shumë se dhjetë vjet tani, studiuesit vendosën në stacionin kërkimor të Zackenberg, në Groenlandën veriore, vlerësoni bilancin e karbonit të tërë tundrës hemisferë veri.

Në një studim të botuar në revistë Gazeta e Kërkimeve Gjeofizike, ekipi i drejtuar nga Magnus Lund tregon se emetimet e CO2 të shkaktuara nga organizmat e gjallë rriten me rritjen e temperaturës.

Për të vendosur bilanci i karbonit e tundrës, shkencëtarët kanë studiuar dy kritere: shkalla e karbonit të emetuar në formën e CO2 frymëmarrja, dhe shkalla e ruajtur nga bimët përmes fotosinteza. Nga këto dy kritere, është e mundur të përcaktohet nëse tundra është një burim apo një pus karbon.

El studim tregon se emetimet e CO2 të shkaktuara nga frymëmarrja e kafshëve rriten linearisht me temperaturë. Nga ana tjetër, kapaciteti i depozitimit të karbonit ka të bëjë me fotosinteza zvogëlohet me rritjen e temperaturës. Me sa duket kjo ruajtje pushon kur temperaturë tejkalon 7ºC.

Më shumë informacion - Google e bën publike gjurmën e saj të karbonit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.