Tullat që kapin CO2

En Japoni U krijua një tullë që ka tërheqje më të madhe se betoni dhe përparësia e madhe është se ajo mund të përdoret për të ndërtuar shpejt shtëpi për situata emergjente.

Prodhimi është i thjeshtë dhe përbërësit janë të lehtë për tu gjetur pasi rëra me silic të lartë vendoset në kallëpe hermetike në të cilat injektohen. dioksid karboni.

Pastaj shtohet epoksi në mënyrë që të lidhet mirë dhe të ketë rezistencë të mirë dhe të jetë kompakt.

Këto tulla janë 250 për qind më të forta se betoni, duke i bërë ato një zëvendësim të mirë për këtë material.

Nga nevoja CO2 Tullat mund të bëhen një lavaman për këtë gaz ndotës që gjeneron dëme në mjedis.

Tullat mund të përdoren për të gjitha llojet e ndërtesave dhe konstruksioneve për shkak të shkathtësisë së tyre të madhe. Jetëgjatësia e materialit vlerësohet të jetë afërsisht 50 vjet.

Materialet e ndërtimit me ndikim të ulët mjedisor janë një alternativë për t'u ndërtuar shtëpi dhe ndërtesa miqësore me mjedisin.

Këto tulla mund të jenë një alternativë ndaj materialeve konvencionale që shumë janë shumë të dëmshme dhe ndotëse.

Në mënyrë që të zgjidhim problemet e ndotjes duhet të vëmë bast në arkitektura ekologjike dhe të qëndrueshëm.

Këto tulla nuk do të zgjidhin problemet mjedisore të planetit por ato mund të ndihmojnë pak në zvogëlimin e Nivelet e CO2.

Përdorni materiale dhe teknika që ndihmojnë thithin CO2 është një mënyrë bashkëpunimi me mjedisin.

Këto tulla mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të CO2, armiku i madh i klimës dhe që gjeneron pasoja të tmerrshme mjedisore dhe të popullsisë.

Vazhdimi i zhvillimit të materialeve miqësore me mjedisin dhe me ndikim të ulët duhet të jetë një qëllim i rëndësishëm.

Nëse është e mundur të zëvendësohen materialet ndotëse të përdorura çdo ditë në ndërtesa, ne do të bëjmë progres të rëndësishëm në uljen e ndotjes.

BURIMI: ambiente.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristian dijo

  Unë do të doja të dija më shumë rreth këtij projekti pasi që po kërkoj një temë për ta paraqitur në shkollën time, e vërteta do të ishte shumë e dobishme.

 2.   Erik adan dijo

  Si mund të kontrollojmë nëse produkti në të vërtetë po përmbush funksionin e tij, që është pastrimi i CO2?

 3.   FARID RAZIEL ALVAREZ MENDOZA dijo

  A e di dikush se si është procesi, madje edhe më i plotë dhe i gjithë informacioni.

 4.   Lisbeth dijo

  Kam nevojë për më shumë informacion, faleminderit

 5.   BRAYAN GALVEZ dijo

  Do të doja ta ngritja këtë temë si një punim pune, kështu që kam nevojë për ndihmë, ju lutem

 6.   Lojra dijo

  Sa CO2 dhe në çfarë gjendje duhet të injektohet që të mund të thithin dioksid karboni?

 7.   Daniela Diaz dijo

  Jam i interesuar të di më shumë rreth projektit, pasi do të doja ta paraqesja atë si një nga opsionet ekologjike me mjedisin në Universitetin tim. Unë do të doja të dija nëse mund të më ofroni një informacion më të thelluar në lidhje me projektin, veçanërisht cili është procesi i tij i zhvillimit dhe ndikimet e tij.

  Falënderim

 8.   Elvis Ramos Calderón dijo

  Përshëndetje, natën e mirë, më pëlqen teknologjia e tullave thithëse të CO2. Nëse doni të dini më shumë rreth projektit, a mund të më jepni informacione për t'i paraqitur si një propozim në Universitet. Faleminderit

 9.   Mario Alarcon dijo

  Do të doja të dija më shumë rreth projektit, a mund të më ofroni informacion për ta paraqitur si një propozim në Universitet

 10.   vanessa dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjes, ju propozova këtë temë studentëve të mi për panairin e shkencës, a do të më kalonit më shumë informacion… Faleminderit shumë !!!

 11.   Juan Carlos dijo

  Pershendetje dite e mire,
  Unë e propozova këtë temë për një projekt kërkimor në universitetin tim, unë kërkoj nga ju që të më jepni informacion shtesë për të zhvilluar temën.
  Faleminderit shume!.

 12.   ximena sanxhez dijo

  Pershendetje dite e mire,
  Unë e propozova këtë temë për një projekt kërkimor në universitetin tim, unë kërkoj nga ju që të më jepni informacion shtesë për të zhvilluar temën.
  Faleminderit shume!.

 13.   Zitla dijo

  Përshëndetje natën e mirë Më pëlqeu shumë projekti juaj dhe jam vërtet shumë i interesuar. Ju do të ishit kaq të mirë të më jepni më shumë informacion.