Tullat e kërpit ekologjik

Sot ekziston një larmi e madhe e materialeve të ndërtimit në përgjithësi por oferta e Materiale ekologjike ose ndikim të ulët mjedisor.

Një nga produktet më inovative për ndërtim janë tulla të kërp. Kjo fibër është përdorur që nga kohërat antike për qëllime të ndryshme të tilla si bërja e pëlhurave ekologjike, vajrave dhe lëndëve djegëse, përfshirë plastikën, duke e pasur atë si një lëndë të parë.

La fibra e kërpit është shumë i shkathët dhe mund të përdoret për shumë përdorime. Tullat e kërpit shfaqen si një alternativë ndaj tullave tradicionale prej balte që përdoren për ndërtim.

Kompania Cannabric ka prodhuar tulla kërpi me dorë për disa vjet në Granada. Këto tulla janë me cilësi të shkëlqyeshme dhe rezistente, duke e bërë atë një mundësi shumë të mirë për t'u përdorur në sektorin e ndërtimit.

Tulla përbëhet nga një bllok i përbërë nga fibra industriale të kërpit, gëlqere hidraulike natyrore, një përzierje mineralesh dhe dheu. Këto produkte përzihen, shtypen në blloqe të ngurta dhe thahen në ajër.

Prodhimi është shumë ekologjik dhe kërkon një konsum të ulët të pushtet. Përparësitë e këtij lloji të tullave janë se ato janë shumë izoluese, kështu që nëse ndërtoni me to do të merrni faqe të mëdha. rehati termike, akustike dhe bioklimatike. Meqenëse tullat e kërpit ndihmojnë në rregullimin e temperaturës dhe lagështisë së shtëpisë ose ndërtimit.

Një tjetër nga cilësitë është se është rezistent ndaj ngarkesave dhe zjarrit. Ju mund t'i përdorni këto tulla për të ndërtuar ndërtesa pasi ato janë shumë rezistente.

El kërp Vegetableshtë një perime shumë fisnike pasi ndihmon tokën të përmirësohet dhe kultivimi i saj nuk gjeneron probleme mjedisore pasi nuk ka nevojë për pesticide ose kimikate të tjera.

Tullat e kërpit janë të shtrenjta në krahasim me të tjerët që nga p.sh. një bllok prej 30 X 14,5 X10, 5 cm kushton rreth 1 euro ndërsa një tradicional kushton nga 0,10 euro në 0,40 euro.

Por megjithëse kostoja është e lartë, ajo amortizohet nga kursimi i energjisë dhe nga të qenit ndërtesa ekologjike, ju duhet të merrni parasysh këtë material vërtet të qëndrueshëm

BURIMI: Ecologismo.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.