Gjykata e Lartë pajtohet me Qeverinë në padinë e burimeve të rinovueshme

Material LPP për panele diellore

Gjykata e Lartë (TS) ka mbështetur edhe një herë reformën e energjisë elektrike të promovuar nga PP, qeveria që promovoi prerjen e madhe të burimeve të rinovueshme në vendin tonë. Në një vendim më 5 shtator, gjykata e lartë rrëzoi ankesën që 25 instalime fotovoltaike Castilla-La Mancha ngriti padi kundër rregullores së vitit 2014.

Gjykata e Lartë konsideron se ndryshimi rregullator nuk cenonte parimet kushtetuese të jo-retroaktivitet as atë të sigurisë juridike, siç pretendohet nga të prekurit, prandaj ata nuk kanë të drejtë për ndonjë kompensim.

ICSID

Ky vendim vjen vetëm disa muaj pas goditjes që ICSID, organi i arbitrazhit i Bankës Botërore, i dha Spanjës majin e kaluar. Me sa di unë Unë komentoj në këtë faqe në internet, gjykata ra dakord me fondin Eiser dhe i dha urdhër mbretërisë së Spanjës për të dëmshpërblejë atë me 128 milion euro (pak më shumë se gjysma e 300 që pretendoi ai). investimet në energjinë e rinovueshme

ICSID konsideroi që Spanja kishte shkelur Kartën e Energjisë duke privuar Eiser nga trajtimi i drejtë dhe i drejtë. Ky traktat ndërkombëtar, i vitit 1994, përcakton se Shtetet duhet të duhet mirëmbajë kushtet e qëndrueshme për investime nga vendet e tjera. Në Spanjë, megjithatë, gjykatat vazhdojnë të bien dakord me Qeverinë.

energia diellore

Qeveria e Mariano Rajoy justifikoi reformën e saj të energjisë elektrike me nevojën urgjente për të rritur deficitin tarifor. Pas ndryshimi rregullator, investitorët nxitën një breshëri ankesash. Prodhuesit kishin investuar duke u mbështetur në përfitimin e garantuar nga këto prime, të vlefshme midis 2006 dhe 2012. Por për fat të keq, vetëm investitorët e huaj ishin në gjendje të shkonin në arbitrazhe ndërkombëtare.

Portugalia do të furnizojë katër ditë energji të rinovueshme

Disa administrata publike raportuan ngjarjet në Gjykatën Kushtetuese. Dhe mijëra prodhues apeluan në Gjykatën e Lartë, në rrugën administrative, në e konsiderojnë të paligjshme që Qeveria të ndryshojë kushtet në të cilat ata planifikuan investimet e tyre. Ajo që ata pretendojnë është dëmi patrimonial që i bëri ata të mos ulnin përfitimin e tyre, por më tepër pamundësinë për të paguar për lehtësitë e bëra me kredi.

instalimi i panelit diellor

Në këtë rast, prodhuesit apeluan dekretin mbretëror të vitit 2014, i cili zhvilloi një rregull të mëparshëm të vitit 2013, i cili rregullonte prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme të energjisë.

Gjykata e Lartë

Deri më sot, Gjykata e Lartë ka mbështetur reformën e PP në të paktën gjashtë fjali. Gjithashtu Kushtetuesja, e cila në vitin 2015 përcaktoi se rregullimet ishin efekt i rrethanave të vështira të sektorit në tërësi dhe i nevojës për të siguruar ekuilibrin ekonomik. Në këtë fjali të fundit, të seksionit të tretë të dhomës së diskutueshme, gjyqtarët kujtojnë çështjen Vendimi kushtetues dhe ata gjithashtu refuzojnë të marrin në konsideratë çmimin ICSID, siç kërkohet nga mbrojtja e prodhuesve, sepse "apelimi aktual ndiqet penalisht nën zbatimin e ligjit spanjoll dhe të Komunitetit, pa regjimin që rrjedh nga paraqitja vullnetare e subjekteve të caktuara dhe shteteve në një regjim specifik të arbitrazhit ”.

Vota private

Dënimi, prej të cilit raportues është José Manuel Bandrés Sánchez-Cruzat, ka dy vota individuale. Në të parën, gjykatësi Eduardo Espín Templado thekson se ankesa duhet të ishte mbështetur nga "retroaktiviteti në kundërshtim me ligjin për shkak të shkeljes së parimeve të sigurisë juridike dhe besimit të ligjshëm". E dyta, nga María Isabel Perelló Doménech, është shumë i detyrueshëm: "Nuk është e lehtë të imagjinohet një shkelje më e dukshme e parimit të sigurisë juridike sesa ajo që konsiston në udhëheqjen e një sektori ekonomik aq të rregulluar sa ky […] për të miratuar rezoluta biznesi me rëndësi të konsiderueshme, përfshirë vetë vazhdimësinë në ushtrimin e veprimtarisë, pa ditur regjimin ligjor dhe ekonomik që do të zbatohet për ta ”.

Sipas avokatit të prodhuesve, José Manuel Minaya, siguron se "shumica e instalimeve me 100 kW energji" kanë humbur deri në 50% të përfitimit dhe se, në disa raste, punojnë me fitim 0 ose negativ. Gjithashtu siguron që "Disa kompani janë të destinuara të mbyllen".

Siç u përmend më parë në artikuj të tjerë, vendi ynë ka ende rreth 30 arbitra të hapura në ICSID, të cilat përfshijnë ulje të primeve për energjitë e rinovueshme. aplikuar që nga viti 2010. Nëse do të ishin në të njëjtin drejtim me majin e kaluar, shteti do të duhej të përballej me pagimin e qindra miliona dëmshpërblimeve për investitorët e huaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.