Tigrat u shpallën të zhdukur në Kamboxhia

Tigre

Sepse vitet e gjuetisë pa leje dhe humbja e habitatit të tyre, tigrat tani janë zhdukur në Kamboxhia, siç tregohet nga ruajtësit për herë të parë këtë të Mërkurë.

Sipas WWF (Fondi Botëror i Kafshëve të Egra) në Kamboxhia, tigri i fundit i parë në këtë vend në të egra ishte në vitin 2007 nga një aparat fotografik i fshehur në fushat lindore në parkun natyror Mondulkiri.

Grupi deklaroi: «Nga sot ajo nuk ekziston më nuk ka popullsi tigri në Kamboxhia dhe tani ato konsiderohen të zhdukura« Pyjet e thata të Kamboxhias janë përdorur për të qenë shtëpia e tigrave indokinezë, por me gjuetinë e pahijshme nga tigrat, popullsia është shkatërruar.

Camboya

Në një përpjekje më të madhe për të shpëtuar këto specie portreti, më 23 Mars qeveria Kamboxhiane miratoi «Plani i veprimit i Tigrit të Kamboxhias» se ai do të importonte tigra për t'i sjellë në park.

Keo Omaliss, një zyrtar qeveritar i ngarkuar me jetën e egër, tha se Kamboxhia është duke marrë parasysh negociatat me Indinë, Malajzinë dhe Tajlandën për të sjellë shtatë deri në tetë tigra për të jetuar në pyll në mënyrë që ata të mund ta ripopullojnë atë. «Kjo do të ishte hera e parë në botë që një tigër është rivendosur dhe kjo do të jetë falë praktikave më të mira të zhvilluara në vende si India«Thotë WWF Kamboxhia.

Habitati i ri për futjen e këtyre tigrave në vitin 2020 do të mbrohej nga gjuetarët pa leje me ligje që lejojnë mbrojtjen e tigrave. I gjithë projekti ka një kostoja e vlerësuar prej 20-50 milion $.

Ky plan gjithashtu shkon paralelisht me të synimi që vjen nga 13 vende Ata duan të dyfishojnë numrin e tigrave në të egra në botë në më shumë se 6.000 deri në 2022. Synimi global njihet si "Tx2". Vendet janë: Bangladeshi, Butani, Kina, Kamboxhia, India, Indonezia, Laosi, Malajzia, Birmania, Nepali, Rusia, Tailanda dhe Vietnami.

Popullsia aktuale globale e tigrave në të egra vlerësohet të jetë më pak se 3.200. Ne tashmë jemi takuar vitin e kaluar si në vendet e tjera gjithnjë e më pak tigra mbeten.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.