Tesla dëshiron të ndërtojë qytetin më të qëndrueshëm në botë

Dëshironi të jetoni në një qytet të furnizuar 100% energji e rinovueshme, në të cilin transporti ishte ekskluzivisht elektrik, dhe ku në rrugët e tij hapësira për trafik të motorizuar humbi terren në favor të këmbësorëve dhe çiklistëve? Nëse është ëndrra juaj është shumë më afër të bëhet realitet.

Për fat të mirë, kjo qasje ndaj qytetit është një nga projektet që zë mendjen e Elon Musk, themelues i SolarCity, Tesla ndër të tjerët. Ky njeri që tashmë ka revolucionarizuar industrinë e automobilave me makinat e tij elektrike (Tesla), tani dëshiron të revolucionarizojë qytetet siç i njohim, për të krijoni qytetin e parë të qëndrueshëm dhe teknologjikisht të zgjuar.

L #TeslaQytete për të cilën aspiron kjo pikë referimi e inovacionit teknologjik do të merrte formë shtëpi për shtëpi. Të gjitha shtëpitë do të pajiseshin me çati diellore që do të mbulonin nevojat e tyre për energji.

Tesla

Nëse do të kishin nevojë për një kontribut shtesë, nuk do të kishte probleme, pasi ata do ta merrnin atë nga termocentralet e erës ose impiantet diellore të instaluara rreth qytetit.
Gigafactory

Angazhimi për qëndrueshmëri do të ishte gjithashtu i dukshëm në rrugët e këtij qyteti; në të cilin transporti i përditshëm, me ndotjen e ajrit dhe zhurmës, nuk do të ishte asgjë më shumë se një kujtim i keq. Këtu, tramvajet, metrot dhe automjetet elektrike do të merrnin përsipër transportin urban.

Tesla

Përveç kësaj, këmbësorët dhe çiklistët në këto qytete nuk do të kishin nevojë të pushtonin tokën që kanë humbur në qytete të tjera, pasi Tesla planifikon ta bëjë jetën e tij më miqësore me më shumë hapësira në rrugë dhe një mori zonash të gjelbërta për ta.

Qyteti Diellor

Një lloj industrie që synon zgjidhjen e nevojat e popullsisë dhe hyrja e ndaluar në transportuesit me kamionët e tyre, të cilat do të zëvendësohen nga robotë për dërgesat e kilometrit të fundit, plotësoni këtë model të qytetit që jo vetëm që do të dallohej për qëndrueshmërinë e tij, por edhe për angazhimin e tij ndaj teknologjisë.

robot i punësuar në Fukushima

Kështu, midis ideve që janë në tryezë për këto qytetet kanë shënuar lidhje interneti me shpejtësi të lartë dhe zhvillimin e aplikacioneve me të gjitha llojet e informacioneve të dobishme, nga oraret e transportit te opsionet e ndarjes së automjeteve.

Për më tepër, edhe kur bëhet fjalë për transportin në këto qytete, A do të jenë banorët e tij të parët që hipin në një Hyperloop? Isshtë një nga pyetjet e hapura në të cilat kjo iniciativë konvergon me një nga aspiratat e kreut të Tesla: për të krijuar një sistem transporti të aftë për të mbuluar në një orë distanca midis dy brigjeve të Shteteve të Bashkuara.

Ndërsa këto sekrete po zbulohen, rezervimi i një hapësire kushton (vetëm si paradhënie) 47.000 dollarë, pavarësisht nga fakti se edhe një tjetër mister i madh mbetet për t'u zgjidhur: vendndodhja e qytetit, për të cilat ka pasur spekulime me Australinë dhe Anglinë. Kjo nuk e zvogëlon entuziazmin e atyre që dëshirojnë të vendosen në këtë qytet të zgjuar që, deri më tani, ata besonin vetëm se ishte e mundur si produkt i filmave të Hollivudit.

HIPERLOOP

Hyperloop është emri tregtar i regjistruar nga kompania e transportit hapësinor SpaceX, për transporti i udhëtarëve dhe mallrave në tuba vakumi me shpejtësi të lartë.

hyperloop

SpaceX

SpaceX u themelua në qershor 2002 nga Elon Musk për të revolucionarizuar teknologjinë hapësinore, me qëllimin përfundimtar të lejoni njerëzit të jetojnë në planet të tjerë.

SpaceX

Tesla Blen SolarCity

Tesla

Ne tashmë kemi komentuar në disa raste në lidhje me blerjen e SolarCity nga Tesla, e vetmja gjë që ndodhi është se ne kishim nevojë të dinim detajet e blerjes dhe që të bëhet zyrtarisht, ashtu si ndodhi disa muaj më parë. Një blerje e shkëlqyeshme që do të sjellë surpriza në të ardhmen kur bëhet fjalë për energjinë e pastër.

Blerja e SolarCity nga Tesla u bë në fund të vitit të kaluar, kështu që kompania e automjeteve elektrike të Elon Musk bashkohet me kompaninë e energjisë diellore të themeluar nga kushërinjtë e tij Lyndon dhe Peter Rive. Marrëveshja u miratua nga aksionarët e Tesla dhe SolarCity javën e kaluar, pasi u propozua në fillim të këtij viti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Joseph Ribes dijo

    Çfarë mund të thuhet për një sipërmarrës që ëndërron? Për anti-kapitalistët, a dëshiron ai shumë përfitime? A dëshiron ai të pushtojë botën, si njerëzit e këqij në James Bond? Apo, ai thjesht dëshiron të jetë një imitim i Romulus dhe Remus? Për ju fillin nëse e goditni.