termocentrali baticor

termocentrali baticor

Në botën e energjive të rinovueshme, ka disa që njihen më mirë, si energjia diellore dhe energjia e erës, dhe të tjera që janë më pak të njohura, si energjia e baticës. Është një lloj energjie e rinovueshme që përfiton nga baticat e oqeanit. Për ta bërë këtë, ju duhet një termocentrali baticor ku bëhet shndërrimi i energjisë kinetike të baticave në energji elektrike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për termocentralin baticë, karakteristikat dhe funksionin e tij.

Energjia e baticës

energjia e baticës

Oqeani ka një potencial të madh energjie, i cili mund të shndërrohet në energji elektrike përmes teknologjive të ndryshme. Ndër burimet e energjisë detare të përcaktuara nga Instituti për Diversifikimin dhe Kursimin e Energjisë (IDAE), gjejmë lloje të ndryshme:

 • Energjia e rrymave oqeanike: Ai konsiston në shfrytëzimin e energjisë kinetike të rrymave të oqeanit për të gjeneruar energji elektrike.
 • Energjia e valës ose energjia e valës: Është përdorimi i energjisë mekanike të valëve.
 • Termike baticore: Ai bazohet në përfitimin e ndryshimit të temperaturës midis ujit sipërfaqësor dhe shtratit të detit. Ky ndryshim termik përdoret për energji elektrike.
 • Fuqia baticore ose fuqia baticore: Ai bazohet në përdorimin e baticave, zbaticës dhe rrjedhës së ujit të detit, të prodhuar nga veprimi gravitacional i diellit dhe hënës. Kështu, energjia potenciale e baticave shndërrohet në energji elektrike nga lëvizja e një turbine, si në hidrocentralet.

Fuqia e baticës është një burim alternativ energjie i bazuar në shfrytëzimin e baticës dhe rrjedhës së ujit të oqeanit, i cili krijohet nga tërheqja gravitacionale e diellit dhe hënës. Në këtë mënyrë, është një fenomen natyror i parashikueshëm që na lejon të parashikojmë se kur këto lëvizje të ujit mund të shndërrohen në energji elektrike.

termocentrali baticor

energjitë baticore dhe të rinovueshme

Termocentrali i baticës është ai ku gjendet makineria e duhur për të transformuar energjinë kinetike të baticave në energji elektrike. Ka disa mënyra për të marrë energjinë e baticës. Ne do të shohim secilën prej tyre dhe aspektet e tyre kryesore:

Gjeneratorët e rrymës së baticës

Të njohur edhe si TSG (Gjeneratorët e Rrjedhës së Baticës), këta gjeneratorë përdorin lëvizjen e ujit për të kthyer energjinë kinetike në energji elektrike. Kjo është metoda më e njohur. Kjo mënyrë e marrjes së energjisë Ai supozon një kosto më të ulët dhe një ndikim më të ulët ekologjik në krahasim me metodat e tjera.

diga baticash

Këto diga përfitojnë nga energjia e mundshme e ujit që ekziston midis ndryshimit të nivelit midis baticës së lartë dhe baticës së ulët. Ato janë barriera me turbina, shumë të ngjashme me digat tradicionale, të ndërtuara në hyrje të një gjiri apo liqeni. Kostoja është e lartë dhe fitimi nuk është i lartë. Mungesa e vendeve në botë që plotësojnë kushtet për t'i pritur ato dhe ndikimi mjedisor janë dy pengesa kryesore.

Energjia dinamike e baticës

Teknologjia është në fazën teorike. I njohur gjithashtu si DTP (Dynamic Tidal Power), ai kombinon dy të parat, duke shfrytëzuar ndërveprimin midis energjisë kinetike dhe fuqisë në rrjedhat e baticës. Kjo metodë përbëhet nga një sistem digash të mëdha që nxisin faza të ndryshme baticore në ujë për të mobilizuar turbinat e tij gjeneruese të energjisë.

Avantazhet dhe disavantazhet

Theksojmë se kjo energji alternative ka disa përparësi:

 • Është një burim energjie i pastër që nuk prodhon gazra serrë ose ndotës të tjerë nga lloje të tjera burimesh energjie.
 • Nuk përdoret karburant shtesë.
 • Prodhimi i vazhdueshëm dhe i besueshëm i energjisë.
 • Baticat janë të pashtershme dhe të lehta për t'u parashikuar.
 • Është një burim energjie i rinovueshëm.

Megjithë potencialin e madh, përdorimi i energjisë së baticës ka gjithashtu disavantazhe, duke përfshirë:

 • Kjo mund të arrihet përmes një investimi të konsiderueshëm financiar. Është e shtrenjtë për t'u instaluar.
 • Ka një ndikim të madh vizual dhe peizazhor në bregdet, duke qenë një nga të metat më shqetësuese të energjisë së baticës.
 • Fuqia e baticës nuk është alternativa më e mirë për të gjitha zonat gjeografike. Sepse sasia e energjisë që mund të marrim varet nga shkalla e lëvizjes së oqeanit dhe fuqia e baticave.

energjia e baticës Është përdorur për të prodhuar energji elektrike që nga vitet 1960. Vendi pionier është Franca, termocentrali i baticës së të cilit në Lens është ende në funksion.

Vendet që aktualisht kanë kapacitet gjenerues të energjisë nga baticat janë: Koreja e Jugut, e ndjekur nga Franca, Kanadaja, Mbretëria e Bashkuar dhe Norvegjia. Aktualisht, energjia e baticës përfaqëson vetëm një pjesë të vogël të energjisë totale të rinovueshme në botë, por potenciali është i madh.

Funksionimi i termocentralit baticës

termocentrali baticor dhe përdorimet e tij

Një termocentral baticash është një vend ku energjia e prodhuar nga baticat e oqeanit shndërrohet në energji elektrike. Për të përfituar nga kjo, në pjesën e poshtme ndërtohen diga me turbina, zakonisht në grykën e një lumi ose gjiri. Rezervuari i krijuar nga ndërtimi i digës mbushet dhe zbrazet me çdo lëvizje të baticës dhe kalimin e ujit që prodhon, duke lejuar ndezjen e turbinave që prodhojnë energji elektrike.

Si e shndërrojnë termocentralet baticore energjinë e baticës në energji elektrike? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, është e nevojshme të merren parasysh parimet e energjisë potenciale dhe kinetike të rritjes dhe uljes tipike të baticat e prodhuara nga ndërveprimet gravitacionale të Diellit dhe Hënës. Ngritja e ujit quhet rrjedhje dhe koha e zbritjes është më e shkurtër se ajo e mëparshme.

Dallimi në lartësi midis nivelit të detit dhe nivelit të rezervuarit është thelbësor, prandaj, sipas Institutit për Diversifikimin dhe Ruajtjen e Energjisë (IDAE), është i dobishëm vetëm në pikat bregdetare ku lartësia e baticës dhe poshtë ndryshon me më shumë se 5 metra në qendër të instalimit të këtyre veçorive. Këto kushte mund të përmbushen vetëm në një numër të kufizuar vendndodhjesh në Tokë. Në fabrika, energjia elektrike konvertohet duke përdorur turbina ose alternatorë. Me rrotullimin e teheve të tij dhe me vetë qarkullimin e ujit prodhohet energji elektrike.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për termocentralin baticë dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)