Diapazonet e gazit ose elektrik

Sot ekzistojnë disa lloje të teknologjisë së kuzhinës në shtëpi. Më të zakonshmet janë tenxhere me gaz dhe kuzhina elektrike.

Por përtej karakteristikave të secilës, para se të zgjidhni, duhet të merrni parasysh se cilat janë më ekologjike dhe ato me konsumin më të ulët.

Tenxheret elektrike në disa vende po fitojnë ndjekës sepse ato janë më estetike, të sigurta për fëmijët, pastrohen lehtë, çmimi i tyre nuk është aq i ndryshëm nga gazi, ndër cilësitë e tjera.

Por përparësia e madhe e tenxhereve me gaz është konsumi, pasi është llogaritur që me gaz mund të kurseni nga 30% në 50% sesa përdorimi i njëjtë me tenxhere elektrike.

Tenxhere elektrike janë një nga pajisjet më të shtrenjta ELECTRICIDAD.

Energjia elektrike është më e shtrenjtë në shumicën e vendeve sesa gazi, kështu që një sobë elektrike që përdoret rregullisht mund të rrisë në mënyrë dramatike konsumin e energjisë. faturë elektrike.

Në përgjithësi, këshillohet të blini soba me gaz pasi ato janë më efikase dhe shpenzojnë më pak për familjet që përdorin shumë këtë lloj pajisjeje.

Por ata që konsiderojnë se tenxheret elektrike janë më të mira mund të zvogëlojnë konsumin e energjisë elektrike duke vendosur një sistemi i energjisë diellore për të kompensuar shpenzimin shtesë por mund të zëvendësohet me energji dhe diellore.

El kursim energjie Duhet të jetë një aspekt për t'u marrë parasysh para se të blini pajisje dhe pajisje për shtëpinë.

Nëse familjet ose individët nuk i përdorin shumë sobat, ndryshimi midis sobave elektrike dhe gazit mund të jetë më i vogël.

Para blerjes duhet të kërkojmë informacion në lidhje me produktet për të ditur më shumë për cilësinë, qëndrueshmërinë por edhe konsumin dhe efikasiteti i energjisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Antonio Vera White dijo

  Pyetja do të ishte se sa karburant përdoret për të zierë një litër ujë me energji elektrike nga një termoelektrik dhe sa me metan.

 2.   Braço dijo

  kaq e tmerrshme! Epo, jo …… ..Sobat me gaz janë më pak efikase !!!!!!!!!

  1.    Xiomara Cruz Rodriguez dijo

   Saktësisht, gazi është më i lirë dhe kjo është arsyeja pse përdoruesit vazhdojnë ta preferojnë atë, por për efikasitetin e energjisë, energjia elektrike është superiore!

 3.   ivan dijo

  Më dukej se sobat me gaz kanë një dizajn më të bukur, e vetmja gjë që ata kanë është se ju duhet të ndryshoni cilindrin, por është më lirë nëse keni një shtëpi dhe do ta merrni me qira për një fundjavë, kështu që bën mos u ngjit aq shumë Fatura e dritës.

 4.   butë dijo

  Çfarë ndryshimi ka tani dhe më parë, por unë e doja informacionin !!!!