Teknikat e riciklimit të pajisjeve elektronike

El reciclaje Isshtë mënyra më e mirë për të menaxhuar dhe zvogëluar mbetjet e krijuara në qytete, por gjithashtu parandalon që ato të ndotin mjedis.

Riciklimi mund të kuptohet si një hobi dhe madje një formë arti.

Në vitet e fundit, mbeturinat teknologjike janë rritur në mënyrë eksponenciale në të gjithë botën dhe niveli i riciklimit është ende shumë i ulët.

Por gjithashtu u krijuan dy teknika të riciklimit të teknologjisë që japin frymë të re në elektronikën e vjetëruar. Ata quhen Modifikimi dhe Hacking që janë duke u zhvilluar nga shumë njerëz në botë.

Hacking Ekologjik synon të rehabilitojë, riparojë materiale të vjetra, të dëmtuara, të vjetruara dhe të dekompozuara për t'i dhënë asaj një përdorim të ri. Mund të përdoret në të gjithë kompjuterin ose vetëm në disa pjesë, si dhe pajisje shtesë të jashtme.

Modding është arti i personalizimit të aksesorëve dhe përbërësve të një pajisje elektronike, duke përdorur pjesë ose struktura jokonvencionale, për të arritur një dizajn shumë të ndryshëm nga ai normal, por me të njëjtat funksione të një kompjuteri konvencional. Mund të mbulojë harduer por edhe softuer kompjuterik.

Ju mund të krijoni objekte nga e para me përbërësit e ricikluar që ata të sigurojnë kompjuterin me të gjitha pjesët e nevojshme për ta bërë atë të funksionojë.

Këta të dy teknikat e riciklimit ata po fitojnë ndjekës në të gjithë botën, mbahen turne, takime dhe konferenca ku ndahen ide dhe krijime.

Njerëzit që i praktikojnë ata besojnë në riciklimin e materialeve dhe rikthimin në jetë të pjesëve dhe objekteve të hedhura, prandaj i përshtatin, modifikojnë dhe rindërtojnë ato në mënyrë që të jenë përsëri të dobishme.

Për disa është një hobi për të tjerët është një mënyrë për të ulur teknologjinë dhe kostot për pajisje të caktuara teknologjike.

Kreativiteti dhe dashuria për riciklimin i bëjnë njerëzit të zhvillojnë vegla vërtet të pabesueshme jo vetëm për shkak të dizajnit të tyre, por sepse ato funksionojnë në mënyrë perfekte.

Kjo lloj teknike është e rëndësishme pasi mund të ndihmojë sektorë me të ardhura të ulta për të fituar akses në kompjuter me një kosto të ulët. Ju mund të mësoni të dy teknikat dhe pastaj t'i zhvilloni ato në mënyrën që dëshironi, ka shumë liri.

Gjëja e rëndësishme është të zgjasni jetën e përbërësve dhe materialeve për të zvogëluar nivelin e mbeturinave elektronike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   afril guadalupe dijo

    QAT Q STNDRON Dicka SHUM TMP RANTNDSISHME QAT DUHET T BE JET PUBLIKE P THER PMPRMIRSIMIN E BOTS