Super hidrocentralet në botë

Hidrocentralet nga termocentralet janë burimi i parë i rinovueshëm në botë. Aktualisht fuqia e instaluar tejkalon 1.000 GW dhe prodhimi në 2014 arriti në 1.437 TWh, i cili përbënte 14% të prodhimit botëror të energjisë elektrike sipas të dhënave nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA).

Për më tepër, sipas parashikimeve të së njëjtës agjenci, energjia hidroelektrike do të vazhdojë të rritet me një shkallë të konsiderueshme derisa të dyfishojë fuqinë e saj aktuale tejkalojnë 2.000 GW të energjisë së instaluar në 2050.

Fuqia hidroelektrike

Hidrocentrali ka shumë përparësi në krahasim me shumicën e burimeve të tjera të energjisë elektrike, përfshirë një nivel të lartë të besueshmërisë, teknologji e provuar dhe efikasitet të lartë, kostot më të ulëta të funksionimit dhe mirëmbajtjes.

Hidrocentrali është burimi kryesor i ripërtëritshëm, pasi trefishon atë të erës, e cila, me 350 GW, është burimi i dytë. Kontributet e kësaj teknologjie në vitet e fundit kanë gjeneruar më shumë energji elektrike sesa pjesa tjetër e energjisë elektrike energjitë e rinovueshme së bashku. Dhe potenciali i zhvillimit të kësaj teknologjie është jashtëzakonisht i madh, veçanërisht në Afrikë, Azi dhe Amerikën Latine. Udhërrëfyesi IEA parashikon që kapaciteti global i instaluar do të dyfishohet në pothuajse 2.000 GW deri në 2050, me prodhimin global të energjisë elektrike që tejkalon 7.000 TWh.

Rritja e gjenerimit hidroelektrik do të vijë kryesisht nga projekte të mëdha në ekonomitë në zhvillim dhe zhvillim. Në këto vende, projektet e mëdha dhe të vogla të energjisë hidroelektrike mund të përmirësojnë aksesin në shërbimet e energjisë elektrike dhe të ulin varfërinë në shumë pjesë të planetit, ku energjia elektrike dhe uji i pijshëm nuk kanë arritur.

Energjia hidroelektrike, e marrë përmes përdorimit të energjisë kinetike dhe potencialit të rrymave dhe ujëvarave, është një nga burime të vjetra të rinovueshme dhe përdoret nga planeti për të marrë energji. Kina është sot prodhuesi më i madh në botë i energjisë hidroelektrike, ndjekur nga Brazili, Kanada, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, vende që kanë hidrocentralet kryesore në botë.

Tjetra do të shohim 5 më të mirët e hidrocentraleve

Stacioni hidroelektrik i Tre Grykave

Këto hidrocentrale kanë një kapacitet të instaluar prej 22.500 MW. Ndodhet në Yichang, provinca Hubei dhe është më e madhja në botë. Isshtë një objekt hidroelektrik rezervuar konvencional që përdor ujin nga lumi Yangtze.

Ndërtimi i projektit kërkoi një investim prej 18.000 milion euro. Kjo ndërtim mega filloi në 1993 dhe përfundoi në 2012. Diga ka 181 metra e lartë dhe 2.335 metra në gjatësi, ajo u krye si pjesë e projektit Tre Grykat, së bashku me hidrocentralin e përbërë nga 32 turbina me 700 MW secila, dhe dy njësi gjeneruese prej 50 MW. Aktualisht, prodhimi vjetor i energjisë së termocentralit sapo ka vendosur rekordin botëror në 2014 me 98,8 TWh, duke bërë të mundur që energjia elektrike të furnizohet në nëntë provinca dhe dy qytete, përfshirë Shangait.

Hidrocentrali Itaipu

Hidrocentralet e Itaipu, me një kapacitet të instaluar prej 14.000 MW, është i dyti për nga madhësia në botë. Objekti ndodhet në lumin Paraná, në kufirin midis Brazilit dhe Paraguait. Investimi i bërë në ndërtimin e uzinës ishte 15.000 milion euro. Punimet filluan në 1975 dhe përfunduan në 1982. Inxhinierët e konsorciumit të IECO me seli ne Shtetet e Bashkuara dhe ELC Elektrokonsultë me qendër në Itali, kreu ndërtimin, duke filluar prodhimin e energjisë nga uzina në maj 1984.

Hidrocentrali Itaipu furnizon rreth 17,3% të konsumit të energjisë në Brazil dhe 72,5% të energjisë së konsumuar në Paraguai. Konkretisht, ai përbëhet nga 20 njësi gjeneruese me një kapacitet prej 700 MW secila.

Hidrocentrali Xiluodu

hidrocentrali

Ky stacion hidroelektrik është i vendosur në rrjedhën e lumit Jinsha, një degë e lumit Yangtze në rrjedhën e tij të sipërme, është në qendër të provincës Sichuan, është stacioni i dytë më i madh në Kinë dhe i treti për nga madhësia në botë . Kapaciteti i instaluar i impiantit arriti në 13.860 MW në fund të vitit 2014 kur u instaluan turbinat e dy gjeneratave të fundit. Projekti u zhvillua nga Korporata e Projektit Tre Gorges dhe pritet të gjenerojë 64 TWh energji elektrike në vit kur funksionon plotësisht.

Projekti kërkon një investim prej 5.500 milion euro dhe ndërtimi filloi në 2005, duke filluar turbinat e para në korrik 2013. Impianti përbëhet nga një digë harkore me lakim të dyfishtë 285,5 metra të lartë dhe 700 metra të gjerë, duke krijuar një rezervuar me një kapacitet prej 12.670 milion metra kub. Pajisjet e objektit, të furnizuar nga inxhinierët Voith, përbëhen nga 18 gjeneratorë të turbinave Francis me një kapacitet prej 770 MW secili dhe një gjenerator i ftohur me ajër me 855,6 MVA prodhim.

Hidrocentrali Guri.

Impianti Guri, i njohur gjithashtu si hidrocentrali Simón Bolívar, është pozicionuar si një nga më të mëdhenjtë në botë, me një kapaciteti i instaluar prej 10.235 MW. Objektet janë të vendosura në lumin Caroní, të vendosura në Venezuelën juglindore.

Ndërtimi i projektit filloi në 1963 dhe u krye në dy faza, e para u përfundua në 1978 dhe e dyta në 1986. Impianti ka 20 njësi gjeneruese të kapaciteteve të ndryshme që variojnë nga 130 MW në 770 MW. Kompania Alstom u zgjodh përmes dy kontratave në 2007 dhe 2009 për rinovimin e katër njësive 400 MW dhe pesë 630 MW dhe Andritz gjithashtu mori një kontratë për të furnizuar pesë turbina 770MW Francis në 2007. Pas rinovimeve në pajisjet e gjenerimit, uzina arriti një energji elektrike furnizim prej më shumë se 12.900 GW / orë.

Hidrocentrali Tucuruí

Kjo digë ndodhet në pjesën e poshtme të lumit Tocantins, në Tucuruí, që i përket Shtetit Pará në Brazil, është pozicionuar si hidrocentrali i pestë më i madh në botë me 8.370 MW. ndërtimi i projektit, e cila kërkonte një investim prej 4.000 milion euro, filloi në 1975 me fazën e parë që përfundoi në 1984, e përbërë nga një digë graviteti betoni 78 metra e lartë dhe 12.500 metra e gjatë, 12 njësi gjeneruese me një kapacitet prej 330MW secila. një dhe dy njësi ndihmëse prej 25 MW.

Një fazë e dytë shtoi një termocentral të ri që filloi në 1998 dhe përfundoi në fund të 2010, në të cilin u krye instalimi i 11 njësive gjeneruese me një kapacitet prej 370 MW secila. Inxhinierët e një konsorciumi të formuar nga Alstom, GE Hydro, Inepar-Fem dhe Odebrecht furnizuar me

pajisjet për këtë fazë. Aktualisht, uzina furnizon me energji elektrike qytetin e Belém dhe zonën përreth.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.